Nowości wydawnicze w filiach bibliotecznych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2019

Uprzejmie informujemy, że w zbiorach Przemyskiej Biblioteki Publicznej znajduje się sporo ciekawych książek wydanych w 2019 r. O części z nich piszemy w zakładce Nowości wydawnicze. Poniżej zaś prezentujemy Państwu opisy wybranych nowości, które dostępne są w filiach bibliotecznych. Zachęcamy do odwiedzin naszych agend oraz siedziby głównej biblioteki i oczywiście do lektury rekomendowanych książek.   

  • Nowości wydawnicze w Filii nr 2

 

Alicja Sinicka, Winna, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.

Czy prawda to słabość? Siła? A może słabość przeznaczona wyłącznie dla silnych? Prezentowana powieść zdecydowanie nie jest klasycznym romansem; znajdziemy w niej mocno rozbudowany wątek sensacyjny, który zapewnia spory dreszczyk emocji. Nie ma tu mowy o nudzie! Stopniowo ujawniane tajemnice powodują, że książka wciąga od samego początku. Jej bohaterką jest Wendy, dwudziestopięcioletnia doktorantka psychologii. Osoba smutna, zagubiona, nosząca w sobie ogromne poczucie winny, od którego nie może i nie potrafi się uwolnić. Poznajemy ją w bardzo trudnym momencie jej życia. Ukochany mąż ją zdradził, a ona wie, że nigdy nie będzie w stanie mu wybaczyć. Autorka Winnej ciekawie i wnikliwie uchwyciła złożoną naturę ludzką. Warto się o tym przekonać samemu.

 

Tomasz Betcher, Tam gdzie jesteś, W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019.

Tam gdzie jesteś to powieść obyczajowa, przepełniona całą gamą emocji. Anna Turska przeżywa właśnie trudne chwile w życiu: rozwodzi się z mężem, zmieniła mieszkanie, jej syn osiągnął pełnoletniość i lada chwila będzie zdawać maturę. Kobieta stopniowo układa sobie życie od nowa. Postanawia sprzedać domek letniskowy w Jantarach, który otrzymała w spadku po ojcu. Kiedy zjawia się w nim, chcąc zrobić jego zdjęcia, nieoczekiwanie spotyka tam bezdomnego. Burzliwe spotkanie tych dwojga kończy się zaskakująco – kobieta nawiązuje znajomość z Adamem. Pozwala mu zamieszkać w domku, a sama staje się tam częstym gościem. Ich znajomość budzi jednak kontrowersje wśród rodziny Anny oraz mieszkańców miasteczka. Kobieta idzie w zaparte – jako psycholog chce pomóc nieszczęśliwemu mężczyźnie. Co wyniknie z tej znajomości? Odpowiedź znajdą Państwo w książce.

 

Hannah Beckerman, Gdybyś tylko wiedziała, Burda Media Polska, Warszawa 2019.

Gdybyś tylko wiedziała to intrygująca książka przedstawiająca perypetie pewnej rodziny.
Kiedy jedno pokolenie zataja ważną sprawę rodzinną sprzed lat, może się to źle odbić na przyszłości dalszych pokoleń. Jess i Lily, dorosłe siostry, są ze sobą skłócone, a ich nastoletnie córki w ogóle nie miały dotychczas ze sobą styczności. Wszystko przez podjętą decyzję jednej z córek sprzed trzydziestu lat. Czy ci ludzie odbudują więzi rodzinne? Dowiedzcie się, Państwo, sami, czytając tę niezwykłą powieść!

 

  • Nowości wydawnicze w Filii nr 5

 

Andrea Tornielli, Gianni Valente, Dzień sądu. Nadużycia, skandale, walka o władzę. Co naprawdę dzieje się w Kościele?, WAM, Kraków 2019.

Książka autorstwa dwóch wybitnych watykanistów, ukazująca kulisy dziennikarskiego śledztwa dotyczącego słynnej już afery wywołanej listem arcybiskupa Vigano, oskarżającego obecnego papieża Franciszka o krycie molestującego małych chłopców kardynała McCarricka. Przeczytamy w niej o nadużyciach i grzechach popełnionych przez ludzi Kościoła oraz o tym, kim są wrogowie Franciszka i jakie skrywają tajemnice.

 

Nina Burleigh, Kobiety Donalda Trumpa. Życie w złotych kajdankach, Kobiece, Białystok 2019.

Nina Burleigh, dziennikarka i korespondentka amerykańskiego „Newsweeka”, ukazuje życiorysy najważniejszych kobiet związanych z Donaldem Trumpem. Autorka przedstawia losy jego babki, matki, trzech żon oraz córek, a także wpływ, jaki miały one na ukształtowanie osobowości i charakteru Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Burleigh w barwny i ciekawy sposób przybliża świat, w którym wszystko obraca się wokół jednego człowieka. To świat, w którym kobiety za cenę niewyobrażalnego bogactwa, luksusu i władzy poświęcają własne życie i tożsamość.

 

Katarzyna Grochola, Zranić marionetkę, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019.

Zranić marionetkę to pierwszy kryminał w dorobku jednej z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarek. W luksusowym apartamencie zostają znalezione zwłoki znanego biznesmena, wkrótce zaczynają umierać kolejne osoby. Śledztwo prowadzi porucznik z brygady śledczej oraz antropolożka Weronika. Bohaterowie zmagają się nie tylko ze śledztwem, ale również z własną przeszłością i sekretami. Autorka ukazuje samą zbrodnię, jednak stara się też wyjaśnić to, co do niej prowadzi. Próbuje także dociec, co skłania człowieka do zemsty i dlaczego nie może on normalnie żyć, dopóki jej nie dokona.

 

Łukasz Orbitowski, Kult, Świat Książki, Warszawa 2019.

Łukasz Orbitowski i tym razem nie zawiódł swoich czytelników. Laureat Paszportu Polityki opowiada historię objawień Maryjnych w Oławie nieopodal Wrocławia w czasach głębokiej komuny. Wieść o Maryi ukazującej się w ogródkach działkowych rozchodzi się po całej Polsce. Heniek, prosty rencista, odnajduje w sobie powołanie, aby wznieść sanktuarium, które potem poświęci papież. Brat Heńka, Zbyszek, narrator powieści, w sposób prosty i bezpośredni relacjonuje wydarzenia i swoje odczucia. Jego opowieść staje się opowieścią sentymentalną o trudach życia codziennego, stracie, miłości, winach i próbie zrozumienia otaczającego świata.

 

J.R.R. Tolkien, Niedokończone opowieści Śródziemia i Nύmenoru, Zysk i S-ka, Poznań 2019.

Christopher Tolkien, syn profesora J.R.R. Tolkiena, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, będący patronem spuścizny literackiej dzieł ojca, zebrał niepublikowane dotąd opowieści mistrza, tworząc w ten sposób fascynującą historię ciągnącą się od Dawnych Dni Śródziemia, czyli Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Ery, do czasów wojny o Jedyny Pierścień. Są to opowieści będące kontynuacją Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu, jak również Dzieci Hύrina. Opasły tom stanowi gratkę dla fanów Tolkiena i jest doskonałym dopełnieniem świata wykreowanego przez genialnego autora.

 

Frederic Martel, Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie, Agora SA, Warszawa 2019.

Książka jest efektem czteroletnich spotkań i rozmów autora z kardynałami, biskupami i zwykłymi księżmi Kościoła katolickiego. Utwór ukazuje hermetyczny świat zamknięty dla większości ludzi. Świat pełen tajemnic, sekretów i zawiłości. Martel pokazuje podwójne życie i dwulicowość hierarchów Kościoła oraz stawia niewygodne, aczkolwiek ważne pytania. Jak to jest możliwe, że osoby, które głoszą i uczą, jak powinni żyć inni ludzie, którzy powinni być opoką moralności, są tak grzeszni, zepsuci i zdemoralizowani? I czy ta podwójna moralność i hipokryzja hierarchów może doprowadzić do upadku Kościoła? – zastanawia się autor.

 

  • Nowości wydawnicze w Filii nr 7

 

Jerzy Rakowiecki, Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne, Edipresse, Warszawa 2019.

Biografia znanego aktora i reżysera, ale także żołnierza Armii Krajowej Jerzego Rakowieckiego, który ukazuje swoje losy od czasów dziecięcych, poprzez okres wojny i powstania warszawskiego aż po powojenną karierę aktorską i reżyserską. W niezwykle ciekawy sposób aktor teatrów Łodzi, Torunia, Poznania, Krakowa i Warszawy opisuje wydarzenia, których był uczestnikiem lub naocznym świadkiem. Niewątpliwym atutem tych wspomnień są szczególnie portrety osób, które Rakowiecki spotkał na swojej życiowej, zwłaszcza zawodowej drodze: Kazimierza Dejmka, Leona Schillera, Elżbiety Barszczewskiej, Romana Wilhelmiego, Tadeusza Łomnickiego czy Niny Andrycz.

 

Gerald Posner, Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty, Znak Horyzont, Kraków 2019.

Książka przedstawiająca losy, opowieści i uczucia dzieci czołowych nazistów i zbrodniarzy wojennych. Autor stawia w swoim dziele wiele pytań, na które dzięki lekturze tej fascynującej książki możemy uzyskać odpowiedzi. Czy człowiek potrafi i kochać i nienawidzić jednocześnie? Jak można dawać życie i jednocześnie tego życia pozbawiać dziesiątki czy setki tysięcy ludzi? Czy każdy nazista był potworem? Jak potomkowie Hansa Franka, Josefa Mengele, Rudolfa Hessa czy Hermanna Gӧringa radzili sobie w życiu z piętnem dziecka zbrodniarza wojennego?

 

John Ware John & Gerald Posner, Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz, Znak, Kraków 2019.

Kolejna książka autora bestsellerowych Dzieci Hitlera. Napisana w niezwykle ciekawy sposób opowieść o człowieku, który w kilka minut decydował o życiu i śmierci tysięcy niewinnych osób i który nigdy nie poniósł za to kary. Autor skupia się głównie na ucieczce Josefa Mengele z Europy oraz licznych i niestety nieudanych próbach złapania go i postawienia przed wymiarem sprawiedliwości. Dowiadujemy się także o jego rodzinie, młodych latach, „karierze” i oczywiście zbrodniczej działalności w Auschwitz. Doskonała pozycja, po którą powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci historii; którą czyta się jak świetną powieść sensacyjną.

 

Jurij Andruchowycz, Kochankowie Justycji, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2019.

Najnowsza powieść wybitnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza, do której inspiracją było Prawem i lewem Władysława Łozińskiego. Dzieło powstawało przez ponad 27 lat. Jego pierwszy rozdział autor napisał jeszcze w czasie studiów. Posługując się różnymi konwencjami gatunków literackich (powieść łotrzykowska, kryminał, analiza historyczna oparta na źródłach), Andruchowycz przedstawia historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku. Jest to opowieść o historii, Galicji, Justycji czyli sprawiedliwości, wzbogacona niezwykle ciekawą plejadą barwnych postaci.

 

Katarzyna Zyskowska, Sprawa Hoffmanowej, Znak Litera Nova, Kraków 2019.

Powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami rozgrywającymi się w Tatrach w 1925 roku. W okolicach Żabiego Stawu Jaworowego dochodzi do tragedii. W tajemniczych okolicznościach ginie trzech mężczyzn, a jedyną osobą, która powraca z feralnej wycieczki, jest żona jednej z ofiar i macocha drugiej. Opinia publiczna bez cienia wątpliwości wydaje od razu wyrok: Hoffmanowa jest winna, mimo że jest wiele niejasności i niedopowiedzeń. Główna podejrzana nic nie pamięta, jest w szoku i nie potrafi się bronić. Czy skrywa jakąś tajemnicę? Jaką tajemnicę kryją góry i co się tak naprawdę stało podczas wyprawy? Doskonała, pełna tajemniczości fabuła i urzekający klimat lat międzywojennych sprawiają, że niezwykle trudno jest się oderwać od lektury tej fascynującej powieści.

 

Marcin Wilk, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Znak, Kraków 2019.

Intymny portret słynnej „kobiety pracującej”, oparty na niepublikowanych dotąd pamiętnikach słynnej artystki, dokumentach, listach oraz fotografiach, a także na rozmowach z osobami jej bliskimi: bratanicą Krystyną czy wieloletnią gosposią Zofią. W książce poznajemy nie tylko Irenę Kwiatkowską, ale także jej męża Bronisława Kielskiego, z którym słynna aktorka przeżyła ponad 35 lat aż do jego śmierci w 1993 roku. Jaka była? Skryta, mało rodzinna, egoistyczna, skąpa? W ukrywaniu swojej prywatności Kwiatkowska była mistrzynią i perfekcjonistką. Z tego choćby powodu niewątpliwie warto sięgnąć po tę pozycję, ale także dlatego, by wzbogacić swoją wiedzę o „naszym dobru narodowym”.

 

Marek Krajewski, Dziewczyna o czterech palcach, Znak, Kraków 2019.

Pierwsza w dorobku Krajewskiego powieść szpiegowska osadzona jak większość jego utworów w przedwojennych realiach. Na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej bandy bolszewików sieją terror, zaś na osi Lwów–Warszawa–Wolne Miasto Gdańsk trwa gorączkowa walka wywiadów. Lwowski śledczy, 36-letni porucznik Edward Popielski, aby ocalić swoją karierę, zmuszony zostaje do wytropienia groźnego bandyty i rozwiązania zagadki tajemniczego i podejrzanego samobójstwa, przez co nieświadomie wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Atutem książki jest niewątpliwie doskonale ukazany klimat lat dwudziestych, z kalejdoskopem rozrywek „pospólstwa” poprzeplatanym z salonowym blichtrem. Niewątpliwa gratka dla pasjonatów historii, powieści szpiegowskich, jak i wielbicieli samego autora.

 

Tomasz Szlijan, Krzyk w stronę świata, Novae Res, Gdynia 2019.

Trzecia, najnowsza powieść popularnego i piszącego niesztampowo autora Dlaczego i Rollercoastera, Tomasza Szlijana. Świetna sensacja, którą czyta się z zapartym tchem. W Wodzisławiu Śląskim dochodzi do ataku na miejscową szkołę. W zamachu giną zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i antyterroryści, akcja odbicia zakładników nie udaje się, choć sam dowódca wychodzi cało z niebezpiecznej potyczki. Sam atak jest swoistym preludium, po którym coraz głębiej zanurzamy się w mroczne tajemnice miasteczka i jego mieszkańców: nauczycieli, a zwłaszcza uczniów, z których jeden zostaje oskarżony o zamach. Wartka, szybka i często zaskakująca akcja to niewątpliwie atut tej powieści, podobnie jak świetnie scharakteryzowane postaci, które doskonale wpisują się w całą historię. Pozycja godna polecenia. 

 

Patricia Posner, Farmaceuta z Auschwitz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Przejmująca opowieść o tym, jak czasy w których „Bóg odwrócił swój wzrok”, zamieniły zwykłego człowieka w bezlitosnego, wyrachowanego potwora. Opierając się na relacjach świadków i dokumentach, autorka przedstawia postać Victora Capesiusa, farmaceuty, który po wcieleniu do SS został mianowany aptekarzem w obozie w Auschwitz. Poznajemy człowieka, który z iście mechaniczną i nieludzką obojętnością przeprowadzał selekcje nowo przybyłych więźniów, odmawiał ciężko chorym potrzebnych im leków i rozdzielał cyklon B, jednocześnie cały czas wzbogacając swój majątek dzięki zrabowanym kosztownościom, a nawet wyrywanym więźniom złotym zębom. Czy po wojnie przyznał się do swoich zbrodni? Czy spotkała go zasłużona kara? Jaki miał stosunek do swoich dawnych ofiar? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy, zanurzając się w lekturze tego niezwykle przejmującego reportażu historycznego.

 

Jakub Żulczyk, Zmorojewo, Agora, Warszawa 2019.

Najnowsza, tym razem fantastyczno-przygodowa powieść Jakuba Żulczyka z pewnością doskonale trafi w gust czytelników fascynujących się mroczną i baśniową prozą w stylu braci Grimm. Autor czerpie garściami z warmińsko-mazurskich mrocznych wierzeń i przerażających, krwawych postaci, pragnących wtargnąć w świat ludzi. Pełna umiejętnie dozowanego napięcia proza napisana niezwykle lekkim i barwnym językiem, sięgająca do często używanego w literaturze motywu walki dobra ze złem.

 

Apoloniusz Zawilski, Bitwy polskiego września, Znak Horyzont, Kraków 2019.

Książka autorstwa pułkownika Wojska Polskiego, uczestnika walk polskiego września, oficera Armii Krajowej i oficera Ludowego Wojska Polskiego, w latach powojennych więzionego i skazanego na karę śmierci. Bogate i niezwykle obszerne dzieło powstało między innymi na podstawie wspomnień i relacji wielu osób związanych z opisywanym okresem tak dramatycznych losów polskiej historii. To nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale także opisana barwnym językiem, często zbeletryzowana reporterska opowieść o losach dowódców i żołnierzy polskich oddziałów. Niezwykle wartościowe dzieło, po które warto sięgnąć nie tylko w przypadającą w tym roku osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Stanisław Kryciński, Pogórze Przemyskie. Tajemnice doliny Wiaru, Libra, Rzeszów 2019.

Opowieść o Pogórzu Przemyskim, odsłaniająca wiele ciekawostek, faktów i tajemnic związanych z doliną Wiaru. Autor zabiera czytelnika w niezwykle ciekawą podróż z Arłamowa przez Kalwarię Pacławską, Sierakośce do Stanisławczyka. Tereny te są bogate w atrakcje nie tylko przyrodnicze, ale także turystyczne. Poznajemy liczne pozostałości dawnych zamków, dworów czy wysiedlonych wsi, po których pozostały często nieliczne i coraz bardziej zatarte przez upływ czasu pamiątki w postaci starych cerkwi, cmentarzy czy dzikich sadów. Przeczytamy tu między innymi o najstarszej w Polsce gotyckiej murowanej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej, z przepięknymi i unikatowymi bizantyjskimi polichromiami, a także o wielu wybitnych dawnych postaciach, zwyczajach czy kulturze nacji, które kiedyś tworzyły koloryt tej wyjątkowej krainy. Autor niezwykle ciekawie opisuje także niezwykłe bogactwo przyrody Karpat, które od wielu lat przyciągały i ciągle przyciągają swoją unikatowością, pięknem i spokojem.

 

Katarzyna Michalak, Pisarka, Wydawnictwo WM, Bydgoszcz 2019.

Pierwszy tom najnowszej trylogii autorskiej Katarzyny Michalak, a jednocześnie już czterdziesta powieść z jej bogatego dorobku pisarskiego. Niezwykle zajmująca historia pełna namiętności, miłości, ale także bólu i nienawiści. Książka opisująca, w jaki sposób można spełnić swoje marzenia i osiągnąć w życiu to, czego zawsze pragnęliśmy i do czego dążyliśmy mimo życiowych przeciwności. Opowieść o miłości i życiowych perypetiach głównych bohaterów, Weroniki i Wiktora, dzięki której wielbiciele książek Katarzyny Michalak z pewnością lepiej zrozumieją jej twórczość.

 

Anna Mieszkowska, Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Intymna biografia słynnej polskiej piosenkarki, aktorki i tancerki okresu międzywojennego. Autorka, Anna Mieszkowska, stara się przybliżyć życie „czarodziejki sceny” na podstawie jej prywatnych zapisków i listów przywiezionych do Polski w 1995 roku. Niezwykle ciekawie napisana opowieść o wybitnej artystce, która zawodowo osiągnęła niemal wszystko, ale w istocie pragnęła tylko jednego: prawdziwej miłości, jak tej w piosence Miłość ci wszystko wybaczy, której wykonanie przyniosło Ordonce nieprzemijającą sławę. Jaka tak naprawdę była? Jak powstała jej legenda? Jak wielka była jej sława? Jak toczyły się jej losy? Na wiele z tych pytań z pewnością znajdziemy odpowiedzi w najnowszej książce Anny Mieszkowskiej.

 

  • Nowości wydawnicze w Filii nr 8

 

Michelle Obama, Becoming. Moja historia. Agora, Warszawa 2019.

Prezentowana książka to autobiografia byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych, która opowiada w niej o różnych etapach swojego życia, począwszy od dzieciństwa. Mogłoby się wydawać, że życie tej kobiety usłane jest różami, jednak – jak się przekonamy – ma ono zarówno blaski, jak i cienie. Książka bardzo ciekawa, pełna humoru i inteligentnych przemyśleń.

 

Agnieszka Cubała, Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Wzruszająca książka, ukazująca historie miłosne z powstaniem warszawskim w tle. Przybliża nam obyczaje i zachowania zwyczajnych ludzi, którzy pomimo czyhającej na każdym kroku śmierci znajdowali czas na miłość i szczęście. Czy w trakcie krwawych walk można snuć jakiekolwiek plany na przyszłość? Czy można kochać i być kochanym? Przekonajcie się, Państwo, sami.

 

Roma J. Fiszer, Chata nad jeziorem, Edipresse Kolekcje, Warszawa 2019.

Lekka, pełna emocji powieść obyczajowa. Poznajemy bohaterkę w trudnym dla niej momencie, związanym z kłótnią z rodzicami i rezygnacją ze ślubu. Życie jej zmienia się, gdy na portalu randkowym poznaje malarkę i rzeźbiarza z Kaszub, za których namową wkrótce przeprowadza się w te rejony. Co ją tam spotka? Jak potoczą się losy trójki przyjaciół? Tego dowiedzą się, Państwo, sięgając po Chatę nad jeziorem.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-12
Data publikacji:2019-09-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:242