Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2015.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 października 2015

Czesław Miłosz był wybitnym poetą, prozaikiem i eseistą, zdobywcą Nagrody Nobla i cenionym wykładowcą. A kim był prywatnie? Jakim był człowiekiem? O nieznanych tajnikach twórczości artysty pióra, a także o skrywanych dotąd aspektach jego złożonej osobowości opowiada książka Agnieszki Kosińskiej Miłosz w Krakowie.
Niezwykłe dzieło A. Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo bezcenne, opowiadające nie tylko o tajemnicach procesu twórczego, ale też ujawniające nieznane aspekty skomplikowanej osobowości poety. Autorka z wielką kulturą pisze o sprawach bolesnych, osobistych, takich jak odchodzenie najbliższych i wreszcie odchodzenie poety, przejmująco opisane w nieukończonej książce o starości i bólu.
Fragment wstępu: "Przybliżyć człowieka. Zbliżyć się do człowieka. W gruncie rzeczy chodzi o to, by odtworzyć i przekazać jego Głos, aurę jego obecności. W jaki sposób można to zrobić? Oto portret Czesława Miłosza wykonany różnymi technikami. Wyraźnego konturu oraz barwnego wypełnienia dostarcza mój dziennik z lat pracy z poetą (1996-2004) oraz po jego śmierci. Reszta dopełnia tło i  czyni fakturę. Nie jest to moja pierwsza książka poświęcona Miłoszowi, ale pierwsza i ostatnia tak osobista. Pragnęłam, by była to książka o tym, jak człowiek o imieniu Czesław Miłosz robił życie, czyli jak je znosił i jak znosił samego siebie”.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-13
Data publikacji:2015-10-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2000