„Rozmyślanie przemyskie” - jeden z najważniejszych średniowiecznych tekstów apokryficznych w Polsce

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 marca 2020

„Rozmyślanie przemyskie”, a właściwie „Rozmyślanie o żywocie Pana Jezusa” to jeden z najważniejszych średniowiecznych tekstów apokryficznych w Polsce, który pochodzi z XV-XVI wieku. Rękopis opisujący życie Jazusa, Marii i Józefa podzielony jest na trzy części, zaś każda z nich na kolejne części zwane czcieniami. Egzemplarz z 1512 roku znajdujący się w zasobach Biblioteki Narodowej i dostępny online dzięki serwisowi Polona, pochodzi z biblioteki Kapituły Grackokatolickiej w Przemyślu, stąd przyjęta skrótowa nazwa księgi. W Bibliotece Narodowej znalazł się jako depozyt po likwidacji struktur Kościoła greckokatolickiego w Polsce w 1946 r.

O historii biblioteki przemyskiej Kapituły Greckokatolickiej można przeczytać artykuł dr Anny Siciak, dostępny online w zasobach Przemyskiej Biblioteki Cyfrowej w książce „Z dziejów bibliotek przemyskich” na stronach 205-208  http://188.116.17.208/dlibra/docmetadata?id=395&from=pubstats

Zachęcamy równie do lektury dwóch artykułów dotyczących tego ważnego dzieła dostępnych na stronach Biblioteki Narodowej oraz do przeglądania samej księgi w zasobach Polony.
https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3915-rozmyslanie-przemyskie-czyli-bujne-zycie-apokryfow.html

Galeria

  • Powiększ zdjęcie „Rozmyślanie przemyskie” - jeden z najważniejszych średniowiecznych tekstów apokryficznych w Polsce

    „Rozmyślanie przemyskie” - jeden z najważniejszych średniowiecznych tekstów apokryficznych w Polsce

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-03-19
Data publikacji:2020-03-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:K. Soja
Liczba odwiedzin:391