Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
3 września 2022 r. w całym kraju, ale i za granicą rozbrzmiewały fragmenty tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach jedenastej edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Lekturę wybrano nieprzypadkowo, gdyż w 2022 r. mija 200 lat od publikacji tego zbioru, który zwykło się traktować jako początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze i sztuce.
Do akcji Narodowego Czytania jak co roku włączyła się Przemyska Biblioteka Publiczna, która przy współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Przemyślu zorganizowała w tym dniu spotkanie czytelnicze, na którym zebrani mogli po latach wrócić do słynnych tekstów naszego wieszcza. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wiele fragmentów „Ballad i romansów” weszło do języka potocznego, na przykład: „Pan każe, sługa musi”; „Miej serce i patrzaj w serce” czy ekspresyjne: „Tańce, hulanka, swawola”. Warto więc było przypomnieć sobie treść „Świtezia”, „Pani Twardowskiej”, „Powrotu taty” i innych utworów, w których codzienność przenika się ze światem nadprzyrodzonym.
Spotkanie otworzył i wszystkich gości powitał dyrektor PBP dr Maciej Waltoś, a następnie prowadząca Agata Pilawa, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów, przypomniała zebranym sylwetkę Adama Mickiewicza i tematykę prezentowanych utworów. W części głównej uczestnicy spotkania czytali fragmenty wybranych ballad, a byli to: dr Maciej Waltoś – dyrektor biblioteki, Maria Głowik z przemyskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, szer. Kinga Brożyniak w towarzystwie st. szer. Wioletty Groń z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, Renata Kochanowicz-Chalicka – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, reprezentująca Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, oraz Maciej Kamiński – przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.
Treść ballad przybliżali zebranym także: podinspektor Mirosław Dyjak z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, Daria Galicka – poetka z Przemyśla, przedstawicielki Dyskusyjnego Klubu Książki przy PBP: Barbara Różycka, Helena Warda i Łucja Wiszlańska oraz reprezentanci Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu: Elżbieta Krupa i Mariusz Bąk.
W trakcie spotkania można było również posłuchać śpiewnej wersji jednej z ballad w wykonaniu Marii Kałafut – skarbnika Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej, której akompaniował na gitarze Remigiusz Łuc – komendant przemyskiego Hufca ZHP. Dźwięki tego instrumentu zabrzmiały też w trakcie czytania utworu przez Edytę Łuc z Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Ponadto bibliotekę reprezentowali: Ewa Holbój, która czytała w parze z synem Dominikiem Holbójem, a także Katarzyna Bednarz-Soja – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu dla Dzieci i Młodzieży wraz z pracownikami instytucji: Edytą Kilon, Alicją Kunert, Moniką Maziarz, Małgorzatą Tomków i Wojciechem Kalinowskim.
Po części czytelniczej publiczność miała okazję wysłuchać interesującej prelekcji dr Małgorzaty Wilguckiej pt. „Ballada jest kobietą”, a na koniec sprawdzić swoją wiedzę na temat tegorocznej lektury Narodowego Czytania w specjalnym quizie z nagrodami.
Teraz pozostało nam czekać na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i kontakt z największymi dziełami naszej literatury.
Tekst: Monika Maziarz
Fotografie: Adam Podulka
Galeria
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2022-09-09 |
Data publikacji: | 2022-09-09 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | M. Maziarz |
Liczba odwiedzin: | 1604 |