Prelekcja Anny Renner „Kinematografia polska 1918–1928 dla uczczenia 10 rocznicy odzyskania niepodległości”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 lipca 2018

19 lipca 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna prelekcja multimedialna Anny Renner, tym razem zatytułowana „Kinematografia polska 1918–1928 dla uczczenia 10 rocznicy odzyskania niepodległości”.

Słuchacze dowiedzieli się na wstępie, że dziesiątą rocznicę wskrzeszenia Polski kinematografia polska okresu Wielkiej Niemowy pragnęła uczcić dziełami nawiązującymi do najszczytniejszych tradycji narodowych: historycznych i literackich.

W dalszej części prelegentka omówiła najważniejsze filmy powstałe w tym czasie.

I tak w jej wystąpieniu pojawił się obraz „Huragan”, zrealizowany w 1928 r. w koprodukcji z Austriakami według scenariusza Jerzego Brauna w reżyserii debiutującego Józefa Lejtesa. Treść filmu obfitowała w sceny pełne ekspresji, ruchu, zwrotów akcji i odwołań do obrazów Artura Grottgera. Główną rolę spiskowca-powstańca Tadeusza Ordy kreował debiutujący przed kamerą Zbigniew Sawan. Jego ukochaną, dumną szlachciankę Helenę Zawiszankę, zagrała austriacka aktorka Renata Renee. W roli margrabiego Aleksandra Wielopolskiego wystąpił Aleksander Zelwerowicz. Premiera filmu odbyła się 16 marca 1928 r. w warszawskim kinie „Colosseum” i wpisała się w obchody 65 rocznicy powstania styczniowego. Obraz cieszył się powodzeniem w całym kraju, ale trafił też na ekrany kin w Belgii, Holandii, Francji, Grecji, Rumunii i Stanach Zjednoczonych.

Anna Renner przybliżyła zebranym również inne filmy z 1928 r., a mianowicie: „Ludzie dzisiejsi” w reżyserii Edwarda Puchalskiego oraz „Tajemnica starego rodu” (reż. Emil Chaberski, Zbigniew Gniazdowski), z główną, podwójną rolą Jadwigi Smosarskiej, a także „Romans panny Opolskiej” (reż. Władysław Lenczewski), będący adaptacją powieści Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Kolejnym ważnym filmem byli „Szaleńcy” (tytuł alternatywny „My, Pierwsza Brygada”), według scenariusza Kazimierza Andrzeja Czyżowskiego, w reżyserii debiutanta Leonarda Buczkowskiego. Jego tematem były pierwsze boje legionów utworzonych przez Józefa Piłsudskiego. Film ukazywał fragment dziejów, w których tak ważną rolę odegrały odwaga, poświęcenie i nieugięta wiara w wizję wolności ojczyzny. Pojawiły się w nim wątki, takie jak: powstanie pieśni „My, Pierwsza Brygada” czy walki o granice podjęte przez głównych bohaterów: szeregowych żołnierzy (Filipka, Jerzego, Kazika) i panienkę z dworku, Zosię, która została sanitariuszką. Obraz, którego premiera przypadła na 28 sierpnia 1928 r., otrzymał Grand Prix avec Medaille d’Or na Wszechświatowej Wystawie w Paryżu.

Nieco wcześniej zaś, bo w lipcu 1928 r., odbyła się premiera lekkiej komedii „Milionowy spadkobierca” spółki Janusz Warnecki (reżyseria) i Ireneusz Plater-Zyberk (scenariusz).

W trakcie prelekcji usłyszeliśmy również o „Panu Tadeuszu” (reż. Ryszard Ordyński), którego premiera 9 listopada 1928 r. zainaugurowała cykl uroczystości w ramach obchodów 10-lecia niepodległości Polski, oraz o adaptacji poczytnej powieści Ireny Zarzyckiej „Dzikuska” pod tym samym tytułem.

Rok 1928 kończyła grudniowa premiera ekranizacji „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, o której Stefania Heymanowa napisała, że byłby to całkiem dobry film, gdyby to nie był Żeromski.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-07-27
Data publikacji:2018-07-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:509