Nowości wydawnicze w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 stycznia 2019

Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty Czytelni Nowości Wydawniczych (budynek A, parter). Wśród najnowszych nabytków Przemyskiej Biblioteki Publicznej polecamy szczególnie kilka pozycji.

Szczepan Twardoch, Królestwo, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

W Królestwie autor opowiedział o dalszych losach postaci z popularnej powieści zatytułowanej Król. Te rozgrywają się na tle okrutnej wojennej rzeczywistości. Na pierwszym planie Twardoch lokalizuje Warszawę – swoją ulubioną bohaterkę. Tym razem to miasto zniszczone, pełne ruin i złych wspomnień, miejsce walki oprawców z ofiarami. Poruszając tę, jakże bolesną problematykę czasów zagłady, autor usiłuje odpowiedzieć na najważniejsze pytania, bo odnoszące się do istoty naszego człowieczeństwa. Oto jedno z nich: co sprawia, że człowiek staje się zbrodniarzem?

 

Remigiusz Mróz, O pisaniu na chłodno, Czwarta Strona, Poznań 2018.

Już sam tytuł podpowiada, że będzie to wyjątkowa książka. Otóż popularny pisarz postanowił podzielić się z czytelnikami wspomnieniami i jakże cennymi doświadczeniami związanymi z własnym warsztatem twórczym. W związku z tym dowiemy się między innymi, co ukształtowało tę, jakże barwną postać: jakie osoby, jakie sytuacje, a także, oczywiście, jakie książki. Ponadto znajdziemy tu też dużo cennych rad. Oto jedna z nich: „[…] pierwsze zdanie w każdej książce jest absolutnie kluczowe. Jeśli uda nam się zawrzeć w nim to, co najważniejsze, istnieje szansa, że przedsięwzięcie, do którego się zabieramy, okaże się udane” (fragment książki). Warto więc sprawdzić, jakie jest pierwsze zdanie tej książki, a potem kolejne, kolejne…

 

Zachęcamy także do sięgnięcia po książkę ubiegłorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike.

Marcin Wicha, Rzeczy, których nie wyrzuciłem, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2017.

Rzeczy, których nie wyrzuciłem to esej osobisty o matce. W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby (fragment książki). Osoby, która odeszła na zawsze…

W naszej bibliotece dostępna jest również najnowsza książka Małgorzaty Rejmer uhonorowana tegorocznym Paszportem „Polityki” w kategorii: literatura.

Małgorzata Rejmer, Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018.

 • Błoto słodsze niż miód to książka ważna z wielu powodów, wśród których przybliżenie polskim czytelnikom historii tego nieznanego zakątka Europy jest tylko jednym z wielu. I zdecydowanie nie najważniejszym.

  31 października 2018, Aleksandra Wojtaszek, tygodnikpowszechny.pl

 • Reportaż Małgorzaty Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii to przejmujące świadectwo ofiar okrutnego reżimu. Enver Hoxha, obsesyjnie chory na władzę tyran, przez 40 lat swoich rządów zmienił bałkański kraj w odcięty od świata bunkier. Gdy czyta się relacje ludzi, którzy przeżyli tamte czasy, można dojść do wniosku, że z tego bunkra nie było daleko do piekła.

  23 listopada 2018, Joanna Kędzierska, edgp.gazetaprawna.pl

 • Błoto słodsze niż miód polecam każdemu bez wyjątku. Jest to nie tylko świetnie napisana książka o Albanii, najsroższym komunistycznym reżimie europejskim, ale także ponadczasowa i aterytorialna opowieść (a może nawet: przypowieść) o ludzkiej słabości i sile, o mądrości i wartościach; o związku historii z teraźniejszością oraz jej wpływie na przyszłość.

  21 stycznia 2019, Anna Kurpiel, new.org.pl

Polecamy także inne książki autorki, między innymi:

Bukareszt. Kurz i krew, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013.

Dla miłośników lżejszej literatury mamy duży wybór literatury obyczajowej, zarówno polskiej, jak i obcej.

Ponadto zachęcamy do skorzystania z kiermaszu Książka za złotówkę, na którym proponujemy Państwu książki wycofywane z księgozbioru biblioteki w cenie 1 zł za każdy egzemplarz. W Czytelni Nowości Wydawniczych można także wymienić swoją domową książkę na jedną z naszych w ramach akcji Bookcrossing – uwolnij książkę.

Zapraszamy w godzinach pracy Czytelni: poniedziałek: 12.00–15.00, od wtorku do piątku: 10.00–18.00, sobota: 9.00–15.00.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-01-24
Data publikacji:2019-01-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:258