Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego

Nowo zakupione książki w Dziale dla Dzieci i Młodzieży

7 stycznia 2021

Uprzejmie informujemy, że w Dziale dla Dzieci i Młodzieży dostępne są nowo zakupione książki, wydane w 2020 r. Gorąco zachęcamy do lektury.

 

Dominika Gałka, Baba Jadzia z parteru, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

W dzieciństwie z pewnością niejeden z nas miał sąsiada czy sąsiadkę, której się bał. Postrachem osiedla w książce Baba Jadzia z parteru jest sąsiadka z kamienicy, w której wraz z rodziną mieszka bohaterka książki, Kasia. Nie jest to łatwe sąsiedztwo. Rodzina Kasi wie, że należy zachowywać się cicho, by nie narazić się na gniew pani Jadwigi. Przekonał się o tym Maciek, który został ukarany za głośną zabawę pod oknem: na jego głowę groźna sąsiadka wylała kubek wody. Dzieci zaczęły więc ją nazywać Babą Jadzią. Pewnego dnia tata Kasi zauważył, że pani Jadwiga nie odpowiada na pukanie do drzwi. Okazało się, że jest chora i nie może wstać z łóżka. Kto teraz będzie wyprowadzał jej suczkę na spacer i jak sobie poradzi z chorobą? Kto jej pomoże? O tym wszystkim jest ta książka. Może po jej przeczytaniu inaczej spojrzymy na sąsiadów, którzy wydają się niesympatyczni, i po bliższym poznaniu zmienimy o nich zdanie?

 

 

Dominika Gałka, O Chruptaku, który szukał szczęścia, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Czasami, czytając książkę, wydaje się nam, że moglibyśmy inaczej napisać jej fabułę, coś w niej zmienić, dodać lub odjąć niektóre zdarzenia. Czytelnik książki o ptaku Chruptaku ma taką możliwość. Może wpływać na wybory dokonywane przez bohatera. Każdy bowiem fragment tej opowieści kończy się pytaniem z możliwością wyboru różnych wariantów odpowiedzi. Są one oznaczone kolorowym kółeczkiem z numerkiem. Po podjęciu decyzji, co powinien zrobić Chruptak, trzeba odszukać strony z takim numerkiem. Dzięki temu czytelnicy współtworzą historię o Chruptaku. Książkę można czytać kilka razy, wybierając inne rozwiązanie i za każdym razem będzie to nowa opowieść.


 

Nina Lussa, Stella, Pikuś i skarby, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Nina Lussa napisała książkę do czytania dzieciom do poduszki. Są to krótkie historyjki o tym, jak piękna i cenna jest natura, którą trzeba szanować i korzystać z jej darów mądrze i z umiarem. Bohaterka opowiastek, Stella, mała dziewczynka, wraz z pieskiem Pikusiem, mamą i kuzynką Jolą zaczyna poznawać świat. Na to poznawanie świata składają się takie czynności-przygody, jak: spacer po lesie, podlewanie kwiatów w ogrodzie, kąpiel czy nawet zwykłe mycie rąk. Stelli tak jak innym dzieciom, a nawet dorosłym zdarzają się sytuacje, w których zapomina, że o przyrodę trzeba się troszczyć, na przykład dbając, by nie marnowała się woda.

 

 

Dorota Combrzyńska-Nogala, Pies w czasach zarazy, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

To książka o nowej, koronawirusowej rzeczywistości. Trzynastoletni Wiktor ucieszył się na wieść o zamknięciu szkoły z powodu pandemii. Szybko jednak zrozumiał, że nie będzie łatwo. Zdalne nauczanie i zakaz wychodzenia z domu zepsuły mu dobry nastrój. Co można robić, gdy nie można spotykać się z kolegami, wyjść na spacer, a niespecjalnie zna się mieszkańców kamienicy? Okazuje się, że i w tej sytuacji można sobie poradzić. Nowo poznana koleżanka Ninka i pies As stali się towarzyszami spacerów. Wiktor poznał bliżej mieszkańców kamienicy, którzy zaczęli częściej ze sobą rozmawiać. O tym, co z tego wyniknie, dowiecie się, czytając książkę.

 

 

Grzegorz Kasdepke, Niesforny alfabet, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

To książka o literach, która jednocześnie uczy i bawi. Autor każdej z liter poświęcił osobne zabawne opowiadanie, w którym pojawiają się rzeczowniki na daną literę, ale w formie rysunków, tak, by mały czytelnik mógł odgadnąć ich nazwę.

 

Paulina Płatkowska, Truskawkowe lato, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2020.

Powieść dla nastolatków, ale może okazać się interesująca także dla dorosłych. Opowiada ona o dorastających dzieciach i ich problemach, mniej lub bardziej wydumanych. Główna bohaterka książki, dwunastoletnia Klara, zakochuje się w koledze z klasy, Konradzie. Ten jednak nie zdradza nią zainteresowania. Tymczasem Klara dowiaduje się o poważnych problemach Marty, przewodniczącej klasy. Dziewczyna jednak z nikim nie chce się nimi dzielić. Na czas wakacyjnego wyjazdu z rodziną do Grecji bohaterka zawiesza próby dotarcia do prawdy. Pobyt na Santorini zmienia jednak jej nastawienie nie tylko do nieszczęśliwej miłości, pozwala bowiem także z nowymi siłami zająć się pomocą Marcie.

 

 

Kasia Kołodziej, Czas na bajkę, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2020.

Ta książka to zbiór czterech opowiadań: Beeecząca przygoda Beatki, Słoniowe szczęście, Genialny pomysł Kasi, Duży problem małego Stefana. W każdym z nich pojawia się niezwykła przygoda, której początkiem jest całkiem zwyczajna, codzienna czynność. Historyjki te poruszają problemy, z którymi stykają się dzieci, i choć dorosłym wydawać się mogą błahe, dla dzieci są bardzo ważne.

 

Michał Rusinek, Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Michał Rusinek to autor erudyta o wielkim poczuciu humoru. W jego książce znajdziemy wyjaśnienie wielu słów pochodzących z języków obcych. To duża dawka wiedzy nie tylko dla dzieci. Choć na ogół opisane tu obce słowa znane są dorosłym, wiedza o tym, skąd się w naszym języku wzięły, nie jest już taka powszechna. Ich znaczenie nie zawsze jest oczywiste, bo czy na pewno wszyscy wiemy, co to jest tytułowy wihajster albo co znaczy słowo berek?


 

Katarzyna Kozłowska, Feluś i Gucio poznają emocje, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020.

To trzecia książka z cyklu Feluś i Gucio. Została wydrukowana w dużym formacie na twardych stronach. Każda rozkładówka wyjaśnia jedną z emocji. Są to na przykład: radość, przyjaźń, wstyd, strach, złość, współczucie, tęsknota, zazdrość czy zdziwienie. Książka zawiera ilustracje obrazujące kolejne emocje. Towarzyszą im opisy obrazków oraz opinie Gucia w formie odpowiedzi na pytania typu: „Guciu, jaki kształt ma przyjaźń?”. W ten sposób dzieci mogą nauczyć się nazywać emocje i rozpoznawać je. Książka jest pięknie wydana i na pewno spodoba się najmłodszym.

 

David W. Barber, Bach, Beethoven i inne chłopaki, czyli historia muzyki wyłożona wreszcie jak należy, Grupa Wydawnicza Adamantan s.c., Warszawa 2020.

David W. Barber to świetny przewodnik po świecie muzyki. Potrafi znakomicie opowiadać o jej historii, przytaczając zabawne anegdoty i ciekawostki z życia wielkich kompozytorów, którzy często docenieni zostali dopiero po śmierci. Przy okazji zabawnych opowieści autor zachęca młodych czytelników do odwiedzania sal koncertowych i kupowania płyt z muzyką klasyczną.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-01-07
Data publikacji:2021-01-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:171