III Festiwal Książki „Między pokoleniami”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 października 2021

W dniach 5–9 października 2021 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbywał się III Festiwal Książki „Między pokoleniami”, dotowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jako organizatorzy mieliśmy ambitne zadanie, by w czasach, w których czytelnictwo zdaje się w odwrocie, przyciągnąć uwagę odbiorców i pokazać, że literatura nadal ma siłę. Sądząc po zainteresowaniu wydarzeniem, z pewnością możemy mówić o sporym sukcesie.

Festiwal rozpoczął się premierą mobilnej gry miejskiej pt. „Balladyna 2.0”, w której uczestniczyli uczniowie trzech przemyskich szkół: Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Absolwentów I LO, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Zespołu Szkół Salezjańskich pod opieką nauczycielek. Był to finalny etap projektu adresowanego do uczniów przemyskich szkół podstawowych, realizowanego w partnerstwie z wrocławską firmą Good Books.

W kolejnych dniach Festiwalu odbyły się spotkania z pisarzami tworzącymi dla dzieci: Marcinem Pałaszem, Renatą Piątkowską i Zuzanną Orlińską oraz ilustratorem Mikołajem Kamlerem, a także spotkanie w formule online z twórcą żubra Pompika Tomaszem Samojlikiem.

Zaproszenie na Festiwal przyjęła również mieszkająca w Bytomiu Marta Knopik, autorka dwóch powieści: „Czarne Miasto” (2020) i „Rok Zaćmienia” (2021), przez krytyków obwołana jedną ze wschodzących gwiazd polskiej literatury.

Z kolei wisienką na festiwalowym torcie było spotkanie z uznanym reporterem, dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem, który w swoich książkach przybliża nam Czechów i ich mentalność.

W ramach Festiwalu przygotowaliśmy również wystawę „Bohdan Butenko – król rysunku, architekt książki, postrach drukarzy”, prezentującą książki z bibliotecznych zbiorów ilustrowane przez wybitnego rysownika, na którego pracach wychowały się całe pokolenia.

Trwające niemal tydzień święto książki i literatury było okazją nie tylko do spotkań z cenionymi twórcami, ale także – jak wskazuje nazwa Festiwalu – okazją do spotykania się różnych pokoleń czytelników. Biblioteka zaś, jako miejsce przyjazne i otwarte dla wszystkich, wydaje się najlepszą przestrzenią do tego typu interakcji. Zgodnie potwierdzają to pomysłodawczyni Festiwalu Katarzyna Bednarz-Soja oraz dyrektor placówki dr Maciej Waltoś, którzy planują już kolejne edycje wydarzenia.

Tekst: Monika Maziarz

Fotografie: Adam Podulka

Montaż filmu: Alicja Kunert

Mobilna gra miejska „Balladyna 2.0” w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Spotkanie z Marcinem Pałaszem w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Spotkanie z Renatą Piątkowską w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Warsztaty literacko-plastyczne z pisarką Zuzanną Orlińską i ilustratorem Mikołajem Kamlerem

Spotkanie online z Tomaszem Samojlikiem w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Spotkanie autorskie z Martą Knopik w ramach III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem na zakończenie III Festiwalu Książki „Między pokoleniami”

Galeria

  • Powiększ zdjęcie III Festiwal Książki „Między pokoleniami”

    III Festiwal Książki „Między pokoleniami”

  • Powiększ zdjęcie III Festiwal Książki „Między pokoleniami”

    III Festiwal Książki „Między pokoleniami”

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-29
Data publikacji:2021-10-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1056