John Green - PAPIEROWE MISTA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 lutego 2017

16 stycznia 2017 r. w Mediatece Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Lekturą, o której dyskutowała młodzież były Papierowe miasta Johna Greena. Autor jest amerykańskim pisarzem gatunku young adult fiction wideoblogerem, który w 2006 roku zdobył nagrodę Printz Award za debiut Szukając Alaski, a w roku 2012 jego powieść Gwiazd naszych wina osiągnęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.

 

Papierowe miasta opowiadają historię relacji  przyjaciół z dzieciństwa Quentina Jacobsena i Margo Roth Spiegelman, którzy w dzieciństwie przeżyli wspólnie traumę. Nie mają ze sobą kontaktu, chociaż  Quentin po kryjomu wzdycha do swojej dawnej koleżanki. Pewnej nocy Margo uchyla okno i wkracza na powrót w jego życie, wzywając go do udziału w tajemniczej i misternie zaplanowanej przez siebie akcji. Quentin oczywiście podąża za dziewczyną. Gdy ich całonocna wyprawa dobiega końca i nastaje nowy dzień, Quentin przychodzi do szkoły i dowiaduje się, że Margo w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Chłopak wkrótce odkrywa, że Margo zostawiła pewne wskazówki i że zostawiła je dla niego. Podążając jej urywanym śladem, w miarę zbliżania się do celu Q odkrywa zupełnie inną Margo, niż ta, którą kochał i znał dotychczas.
Jest to opowieść o przyjaźni i sile woli, a także dążeniu do niezależności i miłości do podróżowania. Przede wszystkim powieść Johna Greena jest historią papierowych bohaterów, którzy nie pozbawieni są schematyczności. John Green po raz kolejny przedstawia czytelnikowi losy młodych bohaterów – pokazuje, że życie nie jest usłane różami. To  wciągająca książka, jednak zbyt dużo miejsca poświęcono osobie Margo. Ta postać wcale nie jest najciekawszą w książce. Czy warto zatem sięgnąć po tę powieść? Jeżeli czytelnik sięgnął już po inne utwory autora, ten również przeczyta z zainteresowaniem.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-03
Data publikacji:2017-02-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:600