Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Artykuły

Dyskusja o nowej biografii Anny Bikont pt. "Sendlerowa. W ukryciu"

3 lutego 2018
Przejdź do - Dyskusja o nowej biografii Anny Bikont pt. "Sendlerowa. W ukryciu"

W styczniu Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o nowej biografii Anny Bikont poświęconej Irenie Sendlerowej, działaczce Żegoty, która podczas II wojny światowej pomagała Żydom. Za swą działalność otrzymała medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Autorka pisze, że gdy rozpoczynała pracę nad książką, miała dość sprecyzowane wyobrażenie o życiu Sendlerowej, w trakcie pracy natrafiła jednak na wiele niejasności. Opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii, głównie kobiet, które od 1942 roku do końca okupacji ratowały żydowskie dzieci. Irena Sendlerowa wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Ludzi, którzy udzielali schronienia i tych, którzy schronienia szukali.
Ta biografia to mądra i ważna książka, którą autorka napisała z szacunkiem dla prawdy historycznej i wyrozumiałością dla ludzi.

Czytaj więcej o: Dyskusja o nowej biografii Anny Bikont pt. "Sendlerowa. W ukryciu"

Mariusz Urbanek – MAKUSZYŃSKI. O JEDNYM TAKIM, KTÓREMU UKRADZIONO SŁOŃCE

18 listopada 2017
Przejdź do - Mariusz Urbanek – MAKUSZYŃSKI. O JEDNYM TAKIM, KTÓREMU UKRADZIONO SŁOŃCE

23 października 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Lekturą, o której dyskutowały Klubowiczki była biografia autorstwa Mariusza Urbanka pt. "Makuszyński. O jednym takim, ktoremu ukradziono księżyc". To kolejna książka tego biografa, która była przedmiotem dyskusji przemyskiego DKK, wcześniej Klubowicze czytali kunsztowne opowieści biograficzne o Janie Brzechwie, Julianie Tuwimie i Władysławie Broniewskim.

Czytaj więcej o: Mariusz Urbanek – MAKUSZYŃSKI. O JEDNYM TAKIM, KTÓREMU UKRADZIONO SŁOŃCE

Dyskusja o książce Michała Rusinka "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej"

23 września 2017
Przejdź do - Dyskusja o książce Michała Rusinka "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej"

11 września 2017 r. w Czytelni Nowości Wydawniczych Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o książce Michała Rusinka poświęconej Wisławie Szymborskiej. Spotkali się w 1996 roku i mieli ze sobą współpracować kilka miesięcy. Pracowali przez piętnaście lat, do końca. Sekretarz Wisławy Szymborskiej zdecydował się, cztery lata po śmierci poetki i dwadzieścia lat po Noblu, napisać o Niej książkę, która opisuje historię ich współpracy, a zarazem jest historią ostatnich lat życia Wisławy Szymborskiej.

Czytaj więcej o: Dyskusja o książce Michała Rusinka "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej"

Barbara Goldshmith - GENIUSZ I OBSESJA. WEWNĘTRZNY ŚWIAT MARII CURIE

11 lipca 2017

19 czerwca 2017 r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano biografię wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie. "Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie"  autorstwa Barbary Goldsmith to książka oparta na nowo odkrytych archiwaliach. Z lektury dowiadujemy się jak naukowa dociekliwość, triumf i sukces dwukrotnej noblistki przeplatają się  z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której  doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imigrantka z Polski. Autorka otrzymała za tę książkę prestiżową nagrodę Amerykańskiego Instytutu Nauk Fizycznych przyznawaną za popularyzację nauki.

 

Czytaj więcej o: Barbara Goldshmith - GENIUSZ I OBSESJA. WEWNĘTRZNY ŚWIAT MARII CURIE

Dorota Karaś - CYBULSKI.PODWÓJNE SALTO

11 lipca 2017
Przejdź do - Dorota Karaś - CYBULSKI.PODWÓJNE SALTO

W maju Dyskusyjny Klub Książki omawiał biografię Doroty Karaś poświęconą legendarnemu aktorowi Zbigniewowi Cybulskiemu. Lektura odkryła przed czytelniczkami wiedzę o człowieku, który miał dwa oblicza. Pierwsze gwiazdora filmowego epoki, obiektu westchnień tysięcy kobiet, drugie, znane nielicznym - chłopaka z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki.

Czytaj więcej o: Dorota Karaś - CYBULSKI.PODWÓJNE SALTO

Konrad Szołajski - WISŁOCKA, CZYLI JAK TO ZE SZTUKĄ KOCHANIA BYŁO

10 kwietnia 2017
Przejdź do - Konrad Szołajski - WISŁOCKA, CZYLI JAK TO ZE SZTUKĄ KOCHANIA BYŁO

W kwietniu Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych sięgnął po książkę Konrada Szołajskiego, opartą na faktach, ale nie pozbawioną fantazji autora biografię Michaliny Wisłockiej.

Czytaj więcej o: Konrad Szołajski - WISŁOCKA, CZYLI JAK TO ZE SZTUKĄ KOCHANIA BYŁO

Katarzyna Bonda – POCHŁANIACZ

17 lutego 2017
Przejdź do - Katarzyna Bonda – POCHŁANIACZ

W styczniu 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki sięgnął po książkę pisarki, scenarzystki i dokumentalistki – Katarzyny Bondy. „Pochłaniacz” to  powieść kryminalna, o której było głośno jeszcze przed premierą. Pisarz Zygmunt Miłoszewski stwierdził nawet, że Bonda to "królowa polskiego kryminału". Zdaje się jednak, że jedyną królową tego gatunku jest Joanna Chmielewska i jej pozycja jest nadal niezagrożona.

Czytaj więcej o: Katarzyna Bonda – POCHŁANIACZ

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-03
Data publikacji:2017-02-03
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1773