Dział dla Dzieci i Młodzieży

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Justyna Bednarek, Banda czarnej frotté. Skarpetki powracają!, Poradnia K, Warszawa 2019.

Doczekaliśmy się! Justyna Bednarek napisała kontynuację historii Skarpetek, a Daniel de Latour po raz trzeci tchnął w nie życie.

Jak zawsze, na początku historii naszych bohaterek są zew wolności i marzenia. Tym razem czarna skarpetka frotté ucieka przez znaną nam dziurę pod pralką, ponieważ obawia się, że może wylądować w śmieciach. Potem dostaje się na okręt, gdzie poznaje sympatycznego pająka. Dzięki niemu zdobywa niewielką szalupę, którą zamierza opłynąć świat. Zaczyna prowadzić dziennik, jak przystało na prawdziwego wilka morskiego. Poznaje nowych członków załogi i tak rozpoczyna się historia gangu. Wkrótce w ślad za bandą wyrusza tajemnicza postać…

Każdy rozdział to osobna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i niespodzianek. Skarpetki znają i kochają już nie tylko polskie dzieci – pierwsza książka Justyny Bednarek została przetłumaczona na ukraiński, czeski, hiszpański, włoski, rosyjski i grecki. W Polsce tytuł ten zdobył wiele nagród i wyróżnień, a także został lekturą szkolną.

 

Mia i biały lew, Media Rodzina, Poznań 2019.

Opowieść o przyjaźni, której nikt i nic nie jest w stanie powstrzymać.

Dziesięcioletnia Mia nie lubi afrykańskiej farmy, na którą właśnie wraz z bratem i rodzicami przeprowadzili się z Londynu. Tam miała przyjaciół i swoje życie, w Afryce czuje się samotna i znudzona. Do czasu, gdy w jej domu pojawia się białe lwiątko o imieniu Charlie.

Z czasem między Mią a małym lwem powstaje coraz silniejsza więź. Jednak Charlie rośnie i powoli zmienia się w wielkiego drapieżnika. W obawie o bezpieczeństwo dziewczyny rodzice postanawiają ich rozdzielić. Gdy Mia dowiaduje się, że przyjacielowi grozi niebezpieczeństwo, postanawia go uratować za wszelką cenę…

Powieść ilustrowana jest pięknymi fotosami z filmu, rozgrywającego się w dzikiej scenerii Afryki Południowej.

 

Marian Falski, Elementarz, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2019.

Reprint Elementarza Mariana Falskiego z 1974 roku z nowymi wspaniałymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Po raz pierwszy Elementarz ukazał się w 1910 roku z ilustracjami Jana Rembowskiego. Z nieznacznymi modyfikacjami służył w polskich szkołach do roku 1974, kiedy PZWS wydały ostatnią jego wersję, pięknie ilustrowaną przez Janusza Grabiańskiego. Jest najdłużej funkcjonującym elementarzem na świecie.

 

George R.R. Martin, Jednookie walety. Dzikie karty, Zysk i S-ka, Poznań 2019 .

Kolejna antologia z cyklu Dzikie karty.

Wydarzenia na konwencji Partii Demokratycznej w Atlancie zniszczyły życie i kariery wielu postaci. Minęły czasy Wieży Asów oraz mody na dzikie karty, czasy współpracy między asami, dżokerami i natolami. Ich miejsce zajęły napięcia, nieufność i narastający mrok. Okrutny gang posługujący się nazwą „skoczkowie” opanował moc przenoszenia swych umysłów do ciał innych ludzi. Skoczkowie wykorzystują tę moc do aktów terroru i przemocy, po czym porzucają swe ofiary, by poniosły konsekwencje swych czynów. Ich bezlitosne plany zdobycia kontroli nad społecznością dzikich kart rozpalą na nowo konflikt między asami, dżokerami i zwyczajnymi ludźmi do nieznanych dotąd rozmiarów.

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i niemal ostatnie święta, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

To książka dla wszystkich, którzy szukają sposobu na to, żeby odrobinę odetchnąć od „klasycznych” świąt i polskich tradycji. Na chwilę, tak, żeby złapać oddech i wrócić do kolędowania.

Norweski autor nie zna polskich obyczajów i nie idzie w kierunku tradycyjnych opowieści bożonarodzeniowych. Wręcz przeciwnie. Choć jako ciekawostkę trzeba zdradzić, że jest w treści wzmianka o jednym z polskich miast…

Jest tu bardzo zwariowana historia z ekscentrycznym doktorem Proktorem, dwójką odważnych dzieci i Mikołajem w rolach głównych. Jest jeszcze Norweski król i oczywiście czarny charakter, z którym walczymy o odzyskanie kontroli nad świętami. Będzie dużo śmiechu, jeszcze więcej zdziwienia i trzymania kciuków za to, żeby jednak święta się odbyły.

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i wanna czasu, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

Na ulicy Armatniej niewiele się dzieje – przynajmniej do chwili, gdy Lisa i Bulek dostają wyjątkową pocztówkę. Ich przyjaciel doktor Proktor ma kłopoty, dlatego dzieci wyruszają w podróż w czasie i przestrzeni za pomocą jednego z jego fantastycznych wynalazków. Na trasie Lisy i Bulka znajdzie się najpierw Paryż w czasach rewolucji francuskiej, a później Waterloo. Przeniosą się także w epokę Joanny d’Arc. Wszystko po to, aby ratować życie i miłość. Niestety, są tacy, którym długie i szczęśliwe życie doktora Proktora nie jest wcale na rękę…

 

Jo Nesbo, Doktor Proktor i wielki napad na bank, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań–Wrocław 2019.

Lisa, Bulek i doktor Proktor udają się do Londynu, aby dowiedzieć się, kto ukradł złoto z najlepiej na świecie strzeżonego banku. Zwariowany doktor i sprytnie przebrane dzieciaki wnikają do środowiska najgorszych złoczyńców. Dowodzi nimi kobieta, której boi się nawet brytyjska policja… Okazuje się, że misja naszej trójki jest bardziej niż szalona – sami będą musieli zaplanować napad na bank! Ale dlaczego? I jaki ma to związek z finałem Pucharu Anglii w piłce nożnej?! Tego wszystkiego można się dowiedzieć z te książki.

 

Peggy Rathmann, Dobranoc, gorylku, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.

„Dobranoc, gorylku” – mówi dozorca w zoo podczas wieczornego obchodu. Ale psotny gorylek nie chce jeszcze spać. Woli wykraść dozorcy klucze i skradać się za nim krok w krok, wypuszczając po drodze z klatek słonia, lwa, żyrafę i inne zwierzęta. Skradajcie się razem z nimi, by przekonać się, kto tej nocy zaśnie w ciepłej pościeli i kto komu ostatni powie „dobranoc”.

Dobranoc, gorylku to wdzięczna propozycja dla najmłodszych dzieci, które zaczynają swoją przygodę z książkami – kolorowe ilustracje zachwycają kreską i pomysłem przyciągają oko, wywołują uśmiech na twarzy i spełniają pewną misję edukacyjną.

 

Martyna Czub, Są takie koty, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

Kota, który uwielbia pływać, i takiego, który woli wylegiwać się na plaży. Kota, który… Zaraz, zaraz… Ale czy to na pewno jest książka o kotach? W tej historii poznajemy kota, który lubi bujać w obłokach, i takiego, który twardo stąpa po ziemi.

Autorka prosto, a zarazem niezwykle opowiada o tym, że każdy z nas jest inny: inaczej wygląda, co innego lubi, ale dopiero razem tworzymy coś naprawdę pięknego – świat.

Są takie koty to pięknie zilustrowana opowieść o pięknie różnorodności.

 

Chris Van Allsburg, Ekspres Polarny, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

W wigilijny wieczór chłopiec czeka na Świętego Mikołaja, jednak zamiast zaprzęgu i reniferów pod dom bohatera podjeżdża zaczarowany pociąg. Ekspres Polarny zabiera dzieci w niesamowitą podróż w kierunku Bieguna Północnego. Tam przekonują się, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje, chociaż nie wszyscy słyszą dźwięk dzwoneczków z jego sań.

Ekspres Polarny to ponadczasowa opowieść o dziecięcej wyobraźni i magii świąt. Napisana ponad 30 lat temu historia stała się klasykiem literatury dziecięcej, sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy. W 2004 roku do kin weszła ekranizacja tej opowieści, a w główną rolę wcielił się Tom Hanks.

 

Julia Donaldson, Gruffalo, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2019.

Gruffalo to stwór wymyślony przez Julię Donaldson, a konkretniej przez myszkę, którą wymyśliła autorka.

Książka podzielona jest na dwie części, choć nie ma żadnych rozdziałów. W pierwszej myszka idzie przez las, w drugiej wraca. Idąc w pierwszą stronę, małą myszka co chwila spotyka zwierzę, które chętnie by ją schrupało: sowę, węża i lisa.

Jednak myszka jest odważna i przede wszystkim sprytna. Zamiast uciekać na widok potencjalnego zagrożenia, każdego straszy stworem o imieniu Gruffalo. Opisuje, jak wygląda, i ten opis przekonuje zwierzaki, że nie warto skupiać się na myszce, tylko brać nogi za pas.

Mała myszka jest przekonana, że wymyśliła tego stwora, aż do momentu, w którym staje przed nią nie kto inny, jak właśnie Gruffalo. Okazuje się, że Gruffalo chętnie zjada myszy. Myszka przekonuje Gruffalo, że nie warto z nią zadzierać, ponieważ boją się jej wszystkie zwierzęta w lesie. Żeby to udowodnić, zabiera go na wspólną przechadzkę. Okazuje się, że każde napotkane zwierz, ucieka na widok naszej dwójki bohaterów.

Książka jest pięknie zilustrowana przez Alexa Shefflera.

 

Ake Holmberg, Ture Sventon w Paryżu, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.

Kolejne śledztwo najsprytniejszego ze szwedzkich detektywów – tym razem w Paryżu! Bogata amerykańska dama przyjeżdża do Francji, by kupić przyjemny zameczek na lato. Przypadkowo spotkany pośrednik nieruchomości szybko znajduje dla niej odpowiednią posiadłość i kasuje milion franków zaliczki. Następnego dnia po zamku nie ma śladu, a biuro pośrednika jakby zapadło się pod ziemię. To sprawa dla Ture Sventona!

 

Adam Studziński, Wiewiórczy Z@kątek. Bajki o mediach społecznościowych, Wydawnictwo Dreams Lidia Miś-Nowak.

Wiewiórczy Z@kątek to książka o mediach społecznościowych. O tym, jak korzystając z nich, można zmieniać świat na lepszy, ale i o tym, jak mogą sprowadzić na nas poważne kłopoty, gdy używamy ich w niewłaściwy sposób. Wiewiórczy Z@kątek to lektura obowiązkowa przed pierwszym zalogowaniem się do jakiegokolwiek serwisu społecznościowego.

 

Katarzyna K. Gardzina, Tadeusz Rybicki, Jezioro łabędzie. Bajki Baletowe, Studio Blok.

Bajki baletowe to seria książek dla dzieci i młodzieży, która w ciekawy i przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w świat baletu. Kolejne tomy przedstawiają najbardziej znane balety, takie jak Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów i Śpiąca królewna Piotra Czajkowskiego, Coppelia Léo Delibes’a, Kopciuszek i Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa. Wspólne czytanie Bajek Baletowych zachęca rodziców i dzieci do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książeczki.

 

Richard Adams, Wodnikowe Wzgórze, Wydawnictwo Literackie.

Uniwersalna opowieść o odwadze i woli przetrwania. Klasyka stawiana na półkach obok Hobbita Tolkiena i cyklu o Narnii Lewisa. Bez dzieła Adamsa nie byłoby Harry’ego Pottera.
Stado królików musi opuścić swój dom, bo w miejscu, gdzie żyje, ma powstać nowe osiedle. Pod wodzą dwóch niezłomnych braci – Piątka i Leszczynka – musi jednak wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi. Tak rozpoczyna się królicza epopeja. Nie trzeba dodawać, że po drodze naszych bohaterów czeka mnóstwo przygód i jeszcze więcej niebezpieczeństw.
Wodnikowe Wzgórze to książka, którą pokochały miliony czytelników na całym świecie. Richard Adams stworzył dzieło uniwersalne, trafiające do serc wszystkich czytelników, bez względu na wiek. W świecie Adamsa króliki mają imiona, zorganizowaną społeczność, obyczaje, własną mitologię, język, a nawet poezję. Mają też coś absolutnie wyjątkowego – dar przewidywania przyszłości. Nowe wydanie Wodnikowego Wzgórza w Wydawnictwie Literackim zdobią piękne ilustracje włoskiego artysty Alda Gallego.

 

Agnieszka Frączek, BezNudna wyspa, Literatura.

Najnowszy zbiór wierszy Agnieszki Frączek, gwarantujący każdemu małemu czytelnikowi świetną zabawę. Znajdzie tu on wiele absurdalnych pomysłów, kilka zagadek językowych, plejadę sympatycznych bohaterów i kilka przygód. Tak właśnie jest na BezNudnej wyspie!

 

Grzegorz Kasdepke, Bezu-bezu i spółka, Literatura.

Zbiór zabawnych opowiadań Grzegorza Kasdepke, w których wspomina on swoje pierwsze lata szkolne. Książka pełna jest absurdalnych pomysłów małych chłopców i przesycona ich niewymuszonym poczuciem humoru oraz swoistym dla ich wieku sposobem widzenia świata. Zawiera też kilka fotografii z młodości autora, które bardzo uwiarygodniają tę opowieść.
Prawie każdy ma w swoim domu wehikuł czasu – choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Bo też niełatwo go rozpoznać. Czasami jest to album ze zdjęciami, czasami pudło ze szpargałami, bywa, że i kolekcja zakurzonych kasztanów, muszelek i żołędzi. Ja sięgnąłem po czarno-białe fotografie sprzed prawie czterdziestu lat i przeniosłem się do swego dzieciństwa. Rany boskie, jacy my, dzisiejsi dorośli, byliśmy wtedy niemądrzy!… Grzegorz Kasdepke

 

Gaëlle Bouttier-Guérive, Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw, Egmont.

Twórcy książki, czyli autor Gaëlle Bouttier-Guérive oraz ilustrator Gwé, inspirowali się w niej działaniami światowej organizacji WWF. Artyści stworzyli ją, skupiając się na ochronie oceanów, zachęcaniu do dbania o klimat i energię, trosce o dziką przyrodę i lasy oraz promowaniu wytwórców żywności szanujących przyrodę. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw zawiera grę planszową, którą można pomyślnie przejść tylko pod warunkiem, że będzie się postępować zgodnie z zasadami dbania o środowisko. Przykładowo, jeżeli stanie się na polu, gdzie codziennie chce się jeść mięso – należy cofnąć się o jedną kratkę, ale jeżeli będzie to pole z zabawą bez telewizora, można ruszyć do przodu. Mamy też rozdział z zagadnieniami typu ,,prawda czy fałsz”, w których samodzielnie należy ocenić, co jest właściwe, a później można podejrzeć odpowiedź, odchylając kartonik. Jest rozdział o byciu ekoogrodnikiem, wybieraniu dobrych produktów spożywczych czy oszczędzaniu energii w ramach własnego domu. Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw to jedna z ciekawszych książek dla najmłodszych o tym, jak dbać o przyrodę.

 

Anna Fiske, Cześć, Ziemio! Wydawnictwo Dwie Siostry.

Autorką i ilustratorką książki jest Anna Fiske. Ta norweska pisarka, ilustratorka i rysowniczka ukończyła Akademię Sztuk Plastycznych, Rzemiosła i Wzornictwa w Sztokholmie. Jest autorką książek obrazkowych i komiksów, ilustruje także książki innych autorów. Pozycja skierowana jest do dzieci od około 3 lat, choć i dużo starsze pociechy będą doskonale się przy niej bawić. Za każdym razem bowiem można trafić na coś nowego, czego poprzednio nie udało się dojrzeć. Śmieszne dialogi, często absurdalne ilustracje i duża dawka przygód zapewnią wiele radości podczas lektury. To zdecydowanie nie jest książka na raz! Co ważne – spodoba się nawet tym dzieciom, które trudno przekonać do książek, gdyż tutaj poczują ważną misję do wykonania. Lektura dla całej rodziny.

 

Izabela Frankowska-Olech, Izabela Sztandera, Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Ćwiczenia z tulenia to nietypowy poradnik – na 52 kartach znajdziemy proste wskazówki i pomysły do wykorzystania w kolejnych tygodniach od narodzin do roczku. Trzeba postawić   kalendarz w pokoju dziecięcym i w każdej chwili czerpać inspirację do wspólnej rozwijającej zabawy. Od prawidłowego podnoszenia noworodka, przez masaż dla niemowląt i noszenie w chuście, aż po zabawne ćwiczenia ruchowe. Do tych aktywności nie potrzebujesz wiele. Wystarczy poduszka, prześcieradło, a najczęściej: po prostu twoje ciało – dotyk, uśmiech i kontakt wzrokowy to podstawa! Idealna lektura dla świeżo upieczonych rodziców!

 

Grzegorz Kasdepke, Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta, Literatura.

Pestka, Drops, Cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta to bardzo ciekawa książka o walorach edukacyjnych, ponieważ autor poprzez wciągającą historię uczy dzieci ekonomii. Na marginesach stron znajdziemy wyjaśnienia wielu słów znajdujących się w tekście, takich jak księgi rachunkowe, praca, podaż, utarg, bieda, moneta, marnotrawstwo i inne. Dowiemy się na przykład, czym są podaż i popyt, skarb państwa, konkurencja czy ożywienie gospodarcze. Książka ma ciekawą i wartościową treść, ładne ilustracje i dostarcza ważnej wiedzy w prosty i przyjazny sposób. Pomoże zrozumieć i oswoić dzieciom wiele pojęć.

 

Magdalena Kiełbowicz, Huczy jak w ulu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Jest to opowieść o małej Uli Hernik, która mieszka przy ulicy Makowej wraz z wesołymi sąsiadami oraz swoją ogromną, wielopokoleniową rodziną, w tym: mamą, tatą i Słodkim, młodszym bratem. Na parterze jest nawet zakład szewski, a na poddaszu latarnia morska, która zaprowadzi każdego zbłąkanego wędrowca pod ten adres. Ula jest treserką lwów i dyrektorką ogrodu zoologicznego. To oczywiście w przyszłości, bo na razie Ula ma osiem lat. Jednak dzięki swojej wyobraźni zabierze czytelnika (nie tylko tego najmłodszego) w świat fantazji i przeprowadzi przez niezwykłe przygody.

 

Katarzyna Ryrych, Mała wojna, Literatura.

Mała wojna to opowieść o rodzinie małej Janki. Dziewczynka razem z siostrą, mamą i babcią żyje w nieludzkich czasach II wojny światowej. Tata dziewczynki został powołany do armii i nikt dokładnie nie wie, gdzie teraz przebywa. Mama i babcia robią wszystko, żeby Janka i jej siostra żyły jak najbardziej normalnie. Dlatego dziewczynki, oprócz domowych lekcji prowadzonych przez mamę, mają również lekcje muzyki. Prowadzi je pan Stefan, nazywany przez wszystkich Maestrem. To on każe dziewczynkom ćwiczyć gamy i uczy je nowych utworów. Jest surowy i wymagający, mimo to dziewczynki chętnie chodzą na lekcje. Pewnego dnia odkrywają, że Maestro ma swoje tajemnice. W jego domu ukrywają się ocalałe z wojennej zawieruchy dzieci. Maestro opiekuje się nimi, bierze udział w załatwieniu im fałszywych dokumentów. We wszystkim pomagają mu, oczywiście w pełnej tajemnicy, babcia i mama Janki. Dlaczego to robią, ryzykując życie swoje i swoich bliskich? Najlepiej tłumaczy to babcia, która wyjaśnia Jance powody, dla których prowadzi „małą wojnę”: Małą wojną nazywamy to wszystko, co udaje się nam zrobić w tych trudnych czasach. Jeżeli zaniechamy tego, co robiliśmy, zanim szaleńcy podpalili świat, będzie to oznaczało, że przegraliśmy.

 

Zofia Stanecka, Basia i śmieci, Egmont.

Kolejna książka o Basi, tym razem wprowadzająca temat ochrony środowiska naturalnego. Dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Co można zrobić, żeby było ich mniej? Jak można ocalić wieloryba? Co zrobić, żeby nie używać plastikowych torebek i słomek? Te wszystkie pytania zadaje sobie i innym Basia. Zadaje je podczas spaceru i w czasie sprzątania pokoju. Wszędzie tam, gdzie są śmieci. A one są, niestety, wszędzie.

 

Colin Thiele, Chłopiec z burzy i inne opowiadania, Albatros.

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

 

Izabella Klebańska, Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Książka opowiada o życiu kompozytora już od jego pierwszych chwil na świecie. Śledzimy losy jego i jego rodziny, przeprowadzki, ludzi, którzy go ukształtowali, dowiadujemy się, z jakimi problemami się borykał, ale przede wszystkim poznajemy jego największą pasję: muzykę. Moniuszko przejawiał ogromny talent od najmłodszych lat, ale jak to w życiu bywa, poza sukcesami zdarzały mu się również porażki. Kochał operę, ale początki twórczości kompozytora nie były wcale łatwe. W końcu odniósł ogromny sukces i jego opery stały się bardzo znane.

Ale nie tylko o muzyce jest to książka. Przeczytamy w niej także o ukochanej żonie Moniuszki i ich dzieciach, poznamy historię Polski i takie nazwiska, jak Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro czy Fryderyk Chopin.

Do książki została dołączona płyta z najsłynniejszymi utworami Stanisława Moniuszki.

 

Grażyna Bąkiewicz, Ada, strażniczka skarbu, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Historia dwunastoletniej Ady mieszkającej w miasteczku, nad którym góruje zamek, gdzie pracują jej rodzice. Ada jest zwyczajną dziewczynką, chodzi do szkoły, ma młodszego brata, którym czasem się opiekuje. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach znikają jej rodzice. Dziewczynka, zamiast iść do szkoły, musi natychmiast dorosnąć i odnaleźć rodziców. Od nagle zjawiającego ojca biologicznego dowiaduje się, że odziedziczyła po nim niezwykłą moc. Wykorzysta ją podczas poszukiwań rodziców.

Ada ma przygód co niemiara, a żadna nie zdarza się bez przyczyny. Wszystko się ze sobą splata, tworząc logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy. Autorka, Grażyna Bąkiewicz, umiejętnie powiązała historię ze współczesnością, wartką akcję z wiedzą historyczną, a czasem fikcyjną, ale za to wielce prawdopodobną.

 

Gorzka czekolada, tom 2, Nowe opowiadania o ważnych sprawach, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Niełatwo tworzyć wartościową literaturę dla dzieci. Powinna ona opierać się na pojęciach, takich jak: wartości moralne, wzajemny szacunek, empatia, zrozumienie własnych emocji, dokonywanie właściwych wyborów, samopoznanie, naprawianie świata. Niewielu autorów potrafi to zrobić, unikając moralizatorstwa. Niektórym się to jednak udaje i wtedy dostajemy do rąk tak cenne publikacje, jak Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach.

Jest to zbiorowa publikacja pod patronatem Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Opowiadania napisali znani i cenieni autorzy literatury kierowanej do młodych czytelników: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Katarzyna Majgier i Kazimierz Szymeczko. Całość ilustrowała Anita Głowińska.

Książka stanowi kontynuację wydanej w 2016 roku Gorzkiej czekolady, której autorami są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

W skład drugiego tomu wchodzi 13 opowiadań, podejmujących problemy, z jakimi na co dzień stykają się dzieci i młodzież. Są to problemy aktualne, osadzone w bliskim dla młodego czytelnika środowisku, bohaterowie zaś z jednej strony na tyle wyraziści, żeby dokładnie zilustrować opisywane zjawisko, z drugiej – na tyle uniwersalni, że można się z nimi identyfikować.

 

Małgorzata Strękowska-Zaremba, Królewskie życie królów, ilustracje Joanna Zagner-Kołat, Literatura, Łódź 2019.

Ta książka proponuje zupełnie inne podejście do nauki historii niż w to w podręcznikach szkolnych. Sprawia, że nauka historii jest ciekawsza i przyjemniejsza. Autorki w krótkich, komiksowych opowieściach zabawnie i z przymrużeniem oka, ale z uwzględnieniem wszystkich ważnych dat, miejsc i nazwisk, przedstawiają najważniejsze fakty dotyczące władców Polski, od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Czytając Królewskie życie królów, dowiemy się, którzy władcy musieli uciekać z Polski, kto od najmłodszych lat był przygotowywany do objęcia tronu, kto był dobrym królem, a kto się do tego zupełnie nie nadawał, kto był zakochany w swojej żonie, za panowania którego władcy nastąpił rozkwit kultury i sztuki, i wielu innych, ciekawych faktów z historii Polski.

Królewskie życie królów to porządny, komiksowy przegląd władców Polski. Ciekawy, wartościowy i zabawnie przekazany. 

 

Nela, Nela na wyspie rajskich ptaków, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, 2018.

„Cześć! Nazywam się Nela, mam 12 lat, a to jest moja dziesiąta książka. Zabiorę cię w niej na odkrywanie pewnego odległego lądu… hm… tak dokładniej to wyspy, która znajduje się na końcu świata – tam, gdzie z jednej strony zaczyna się, a z drugiej kończy Ocean Spokojny. Mam na myśli Papuę - Nową Gwineę J – niezbadany do końca teren, gdzie żyją setki plemion, a naukowcy cały czas odkrywają nowe gatunki zwierząt!

My też poprowadzimy ekspedycję badawczą! Będziemy szukać kangurów nadrzewnych, czyli takich, które żyją na drzewach, oraz niesamowitych rajskich ptaków, których śpiew słychać z serca dżungli. Będziemy eksplorować nie tylko ląd, ale i papuaską rafę, która jest jedną z najlepiej zachowanych raf na świecie!

Wyruszaj ze mną na poszukiwania endemicznych zwierząt, mam nadzieję, że dołączysz do mojej wyprawy badawczej J. Pakuj się i wyruszamy!”
W tej książce znajdziesz dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach! Baw się ze mną. Szukaj tajnych kodów, skanuj i oglądaj filmy!

 Szymon Radzimierski, Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp góry ognia, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.

Prawdziwy zapis egzotycznej wyprawy do serca Afryki. Kręci cię nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Chcesz wiedzieć, co się czuje, gdy dzikie hieny jedzą ci z ręki albo hipopotam niemal wywraca łódź, którą płyniesz? A może masz ochotę poznać tajemniczych Mursich, pijących krew, czy nieustraszonych Hamerów skaczących po grzbietach byków?
Dobrze trafiłeś! Przed nami jeszcze noc w bazie wojskowej na słonej pustyni, gigantyczny pyton w śmiertelnym uścisku z serwalem, groźne krokodyle i tysiąc innych przeżyć. Strasznych, śmiesznych i szokujących.
Pamiętasz młodego podróżnika i blogera, który zabrał cię na wyprawę do dżungli? To znowu ja, Simon. Tym razem chcę przemierzyć z tobą nieznane ścieżki tajemniczej, dzikiej Etiopii…

Dołącz do mojej ekipy łowcy przygód! Ekstremalnie już było. Teraz walczymy o przetrwanie!

 

Justyna Bednarek, Tropem jeźdźca na słoniu, Wydawnictwo Egmont Polska, 2018.

Tropem jeźdźca na słoniu to dziennik, czyli notatki pisane codziennie bądź, co kilka dni. Piszę się go głównie po to, by chwile czy zdarzenia zostały z nami na zawsze. Ten dziennik to zapiski archeologa - Witolda Dobrowolskiego. Trochę zmyślone na potrzeby książki.

Gdy pewnego dnia profesor Bębenek informuje Witolda o tym, że pojedzie do Tarkwinii na wykopaliska, ten nie posiada się ze szczęścia. Gorzej, że pojedzie tam z nim nielubiany kolega, doktor Śmietana. Badacze dostają za zadanie odnalezienie etruskiego grobowca jeźdźca na słoniu. Każdy z nich będzie miał swój sposób na poradzenie sobie z tym zadaniem. Czy rzeczywiście tylko łopata i kopanie w ziemi to narzędzia pracy archeologa? Czy może w inny sposób można odkryć zagadki przeszłości?

 Andy Griffiths, 78-piętrowy domek na drzewie, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018.

Szósty tom najśmieszniejszej serii od czasów Dziennika cwaniaczka.

Andy i Terry mieszkają w siedemdziesięcioośmiopiętrowym domku na drzewie (mieli sześćdziesięciopięciopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: sąd z mechanicznym sędzią Młotosławem Bęc-Walskim, Terrynówek (obłąkaną mieścinę pełną klonów Terry’ego), krowywiadowców, Mela Gibona i bardzo złą kaczkę. No, na co czekacie? Właźcie!

 

Yvette Żółtowska-Darska, Mundial, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, 2018.

Kapitan reprezentacji Francji powalający „z byka” rywala w finale mistrzostw świata... Tajemnicza choroba tuż przed rozstrzygającym meczem…. Piłkarskie oszustwo stulecia i wyjątkowy pojedynek dwóch gigantów futbolu... O tym wszystkim dowiecie się z tej książki. Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar, Luis Suárez, a także Zinedine Zidane, Ronaldo, Diego Maradona…

Mundial. Opowieści niesamowite odsłaniają kulisy fascynującej walki o najwyższe futbolowe trofeum – Puchar Świata. Pokazują, jak bezpardonowa i nieustająca jest piłkarska rywalizacja. Wreszcie najważniejsze – uczą, że piłkarze są tylko (i aż) ludźmi. Pełnymi emocji, lęków, radości, a nawet dziwactw.

 Małgorzata Musierowicz, Ciotka Zgryzotka, Wydawnictwo Akapit Press, 2018.

Któż jest Ciotką Zgryzotką? Czy tylko Ida? I co słychać w rodzinie Borejków? Czy nadal jest w tym samym składzie? A może nawet się powiększyła?

Kolejny tom niezawodnej „Jeżycjady”- jak zawsze dowcipny, wzruszający i ciekawy – rozśmiesza, podnosi na duchu i skłania do myślenia. A przede wszystkim sprawia, że chce się radośnie żyć - pomimo wszelkich zgryzot.

 Agnieszka Stelmaszyk, Akta Gordona Archera, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2018.

Akta Gordona Archera to tytuł specjalny w bestsellerowej serii Kroniki Archeo. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów, którzy z niecierpliwością i wypiekami na twarzy czekają na kolejne tomy wyjątkowej serii autorstwa Agnieszki Stelmaszyk.

Akta Gordona Archera to pozycja zawierające całkiem nowe opowiadania oraz porady dla młodych detektywów. Tym razem Gordon Archer, znany wszystkim fanom serii angielski detektyw, opowiada o trzech śledztwach, które prowadził. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami pracy detektywa, zaprasza też czytelników do wspólnego rozwiązywania zagadki. Opowiadaniom towarzyszą porady i wskazówki, jak zostać detektywem. A także gry i zabawy na spostrzegawczość.

 Ewa Białołęcka, Drugi krąg, Wydawnictwo Jaguar, 2018.

Młodzi magowie osiadają na smoczej wyspie Jaszczurze. Ukrywają się tam przed starymi mistrzami, którzy próbowali przejąć nad nimi kontrolę. Zakładają stowarzyszenie Drugi Krąg. Niestety, sielanka na wyspie nie trwa długo. 
Druga część Kronik Drugiego Kręgu to opowieść o wielkiej sile przyjaźni i niezwykłych możliwościach ludzkiej natury.

 Ewa Białołęcka, Naznaczeni błękitem, Wydawnictwo Jaguar, 2018.

W Lengorchii każde dziecko może urodzić się obdarzone magią. Ale nawet magowie bardzo rzadko przyjaźnią się ze smokami.
Kamyk tworzy iluzje, Jagoda czyta w myślach, Nocny Śpiewak przekształca materię, Promień włada ogniem. Wszyscy są magami, lecz dla jednych talent oznacza awans na społeczne wyżyny, dla innych zaś obciążenie, gdyż za potęgę najczęściej płaci się słono. Jagoda odczuwa swoje naznaczenie, jako przekleństwo, które odebrało jej miłość matki. Dla Nocnego Śpiewaka magiczne zdolności są przepustką do świata z marzeń, gdzie nikt nie jest głodny. Natomiast Zwycięski Promień Świtu za sprawą posiadanych mocy zostaje zdegradowany z uprzywilejowanej pozycji księcia do zwykłego chłopca, który sam musi sobie radzić zarówno z groźbą utraty życia, jak i z wiązaniem sznurówek. Kiedy wreszcie kapryśny los połączy gromadkę “naznaczonych magicznym błękitem” więzami przyjaźni, można się spodziewać wydarzeń nadzwyczajnych, zwłaszcza, że towarzyszem jednego z nich jest futrzasty smok.

 

Rick Riordan, Ostatni król Teksasu, Wydawnictwo Galeria Książki, 2018.

Kiedy zostaje zastrzelony kontrowersyjny profesor anglistyki, Tres Navarre - detektyw i doktor literatury jednocześnie - okazuje się jedyną osobą z tytułem naukowym, która ma odwagę objąć w trybie pilnym zwolnioną posadę na Uniwersytecie Teksańskim w San Antonio. Policjanci zapewniają, że wytypowali już podejrzanego tak, więc kiedy oni zajmą się doprowadzeniem banalnego śledztwa do końca, zadaniem Tresa będzie jedynie poprowadzenie trzech kursów, ocenianie prac studentów i wcielenie się w rolę zmarłego profesora.
Zadanie wydaje się proste, ale Tres ma skłonność do pakowania się w skomplikowane sytuacje. Kiedy dowody w sprawie zaczynają sprawiać wrażenie zbyt dobrze dopasowanych, kiedy dochodzi do kolejnych morderstw, Tres podejmuje pewne działania pozalekcyjne, które mają mu pozwolić na zgłębienie umysłu zabójcy. W ten sposób wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę o gangsterski honor w najciemniejszych zaułkach San Antonio.

 Jonathan Auxier, Ognista fala, Wydawnictwo Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal, 2018.

Kontynuacja bestsellerowej serii, w której każdy tom napisał innych autor. Począwszy od Brandona Mulla, przez kolejne tomy i serie, akcja nabierała rozpędu i ciągle następowały jej nieoczekiwane zwroty.
Czy czwórka przyjaciół zdoła ocalić Erdas przed zniszczeniem?
„Ognista fala” to wciągająca narracja, stymulujące wyobraźnię opisy i frapująca wyprawa w świat, w którym możliwe jest niemal wszystko. Pochwała odwagi, współdziałania, kodeksu moralnego. Lektura, przez którą można stracić kontrolę nad mijającym czasem.
Conor, Abeke, Meilin i Rollan to przyjaciele, którzy rozdarci pomiędzy dwoma światami, podążają różnymi ścieżkami, starając się powstrzymać Zło. Młodzi bohaterowie, wspomagani przez niezwykłą grupę nowych sprzymierzeńców, mają dużą szansę na to, by uratować swój świat. Będą jednak musieli działać bardzo szybko. Pod powierzchnią Erdas, ukryta jest starożytna pułapka. Bohaterowie mają tylko jedną próbę. By odkryć sekret, muszą współdziałać ze swoimi zwierzoduchami. Jeżeli im się nie uda, wszystko przepadnie.

 Simon Scarrow, Niepokonany, Wydawnictwo Książnica – Publicat, 2018.

Jest 54 rok n. e. Potężne rzymskie imperium rozpościera się od Morza Śródziemnego aż po Brytanię i od Atlantyku po brzegi Nilu. Brutalnie narzuca podbitym ludom swoje prawa, wykorzystując w tym celu legiony – wojsko nie mające równego sobie w ówczesnym świecie. Dwaj weterani tej armii, prefekt Katon i centurion Macro, wkrótce po powrocie do Rzymu zostają wysłani z kohortami gwardii pretoriańskiej do Hiszpanii – zbuntowanej prowincji imperium. Jednocześnie obaj stają się pionkami w politycznej rozgrywce, która toczy się za ich plecami. Nękani osobistymi tragediami i stawiani przed coraz trudniejszymi wyzwaniami muszą rozpoznać, kto jest prawdziwym sprzymierzeńcem, a kto wrogiem…

 Jacek Piekara, Bestie i ludzie, Wydawnictwo Fabryka Słów, 2018.

9 opowiadań, w których znajdziecie czysty, pierwotny lęk. Grozę wywołaną świadomością, że największy koszmar czeka na nas tuż obok. Przychodzi w postaci uśmiechniętego sąsiada albo smutnej dziewczyny zaczepionej w barze.
Czasem w osobie kogoś, kogo znamy od wielu lat.
Najbardziej przerażające jest to, że o otaczającym nas świecie nie wiemy wszystkiego. A dokładniej- nie wiemy prawie nic. Dlatego nie jesteśmy gotowi, by dostrzec prawdę: każdy może kryć pod maską zwyrodniałe, bestialskie oblicze.

 Jonathan Auxier, Ognista fala, Wydawnictwo Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2018.

Kolejny tom bestsellerowej serii. Czy czwórka przyjaciół zdoła ocalić Erdas przed zniszczeniem? Długo zanim po ziemi zaczęli stąpać ludzie, Zło pojawiło się w Erdas. Głodne, przebiegłe i cierpliwe czyhało pod powierzchnią świata. Teraz Wyrm budzi się.

Conor, Abeke, Meilin i Rollan to przyjaciele, którzy rozdarci pomiędzy dwoma światami, podążają różnymi ścieżkami, starając się powstrzymać Zło. Młodzi bohaterowie, wspomagani przez niezwykłą grupę nowych sprzymierzeńców, mają dużą szansę na to, by uratować swój świat. Będą jednak musieli działać bardzo szybko. Pod powierzchnią Erdas, ukryta jest starożytna pułapka. Bohaterowie mają tylko jedną próbę. By odkryć sekret, muszą współdziałać ze swoimi zwierzoduchami. Jeżeli im się nie uda, wszystko przepadnie.

 Paulina Wyrt, Opowiem ci mamo, co robią psy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Poznaj Felera, trochę nieokrzesanego, ale uroczego psiaka, któremu dom i miłość ofiarowuje sympatyczna Lila. Wprawdzie musi nad nim jeszcze trochę popracować (na przykład nauczyć go, że kot to też przyjaciel), ale jest na dobrej drodze. A radość z posiadania tak wiernego druha wynagradza wszelkie trudy.
Opowiem ci, mamo, co robią psy to zabawna książka obrazkowa nie tylko o Felerze. Wraz z bohaterami odwiedzisz weterynarza, salon piękności, plac zabaw dla zwierząt i wiele innych ciekawych miejsc. Dowiesz się, jak odpowiedzialną pracę wykonują niektóre psy, poznasz ich rasy, zwyczaje i umiejętności. Nauczysz się także opiekować tymi zwierzętami, a przy okazji sprawdzisz swoją spostrzegawczość, wyszukując ukryte szczegóły i rozwiązując zagadki.

 Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Harry Potter: podróż przez historię magii, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2018.

Nieocenione źródło rzetelnej wiedzy i cenny skarb dla każdego fana Harry’ego Pottera.
Bogato ilustrowana książka towarzysząca wystawie Biblioteki Brytyjskiej, zorganizowanej z okazji 20. rocznicy wydania Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego.
Obok ciekawostek z zakresu historii magii, astronomii, zoologii, botaniki, wróżbiarstwa, eliksirów i alchemii, album zawiera przepiękne prace autorstwa Jima Kaya, które ukazały się w ilustrowanych wydaniach serii – szkice, studia oraz ostateczne wersje podobizn profesorów Hogwartu, magicznych istot i nie tylko. Bezcenne są materiały z prywatnej kolekcji J. K. Rowling, w tym niepublikowane dotąd ilustracje i odręczne zapiski autorki.

Radosław Figura, Magda M, Wydawnictwo Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2018.

Ten poranek miał być jak wiele ich wspólnych poranków. Jednocześnie uroczy i przewidywalny. Piotr czekał, aż przyjdzie do niego pod prysznic. Wiedziała, że będzie jej wybijał botoks z głowy. Była świadoma, że są piękniejsze kobiety od niej. Ale żadna nie miała tego, co on nazywał światełkiem w oczach. Miał to być typowy dzień Magdy i Piotra. Ale nie był. Magda, zakochana, szczęśliwa i spokojna, nie przeczuwała, że już niebawem zmieni się cały jej świat, a starannie ułożone życie będzie trzeba poskładać na nowo.
Czy Magda M. poradzi sobie z nową rzeczywistością? Czy szczęście może być dane raz na zawsze?
Po dziesięciu latach od emisji popularnego serialu TVN Magda M. wraca dojrzalsza i pewniejsza siebie. Historia przedstawiona w powieści to nowe otwarcie w życiu bohaterki i jej przyjaciół. Nie musisz znać serialu, żeby zanurzyć się w świecie Magdy M.

 Martin Widmark, Nelly Rapp i człowiek śniegu, Wydawnictwo Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2018.

Nareszcie zimowe ferie. Nelly Rapp spędza je razem z rodzicami i Londynem w miłym hotelu o nazwie „Górzysta Kraina”. Ale nie będzie czasu na odpoczynek – z Upiornej Akademii nadchodzi list, w którym LENA-SLEVA informuje o podejrzanych ruchach jednego z niewielu pozostałych na świecie yeti! Opis zadziwiająco dobrze pasuje do pewnego człowieka (?) napotkanego w pobliżu hotelu…

Łatwe do czytania i ekscytujące przygody upiornej agentki Nelly Rapp i jej psa Londyna autorstwa Martina Widmarka, bestsellerowego autora dla dzieci. W serii ukazało się po polsku już 8 tytułów, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. W przygotowaniu kolejne.

 Sara Lövestam, Jak ogień, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016.

Pierwsza miłość pali jak ogień. Zwracają na siebie uwagę już na promie. Lollo zerka na nią - piegowatą dziewczynę w dżinsowej kurtce i z potarganymi włosami, która wygląda jak fragment morza, a jej tata jest już po trzech piwach. Przypominają dwa rozczochrane ptaki - dużego i małego włóczęgę. Anna patrzy na nieznajomą dziewczynę - ma granatową marynarkę i lśniące włosy spięte w koński ogon. Należy do tych bogaczy, którzy wypływają na szkiery, bo na lądzie mają już wszystkiego za dużo. Kiedy obie rodziny wysiadają na Slandö, bogata dziewczyna i jej rodzice idą w przeciwną stronę niż Lollo. Pewnego wieczoru Anna spotyka Lollo na swoim pomoście. Ich dłonie na chwilę się stykają, kiedy obie wsiadają do łódki zacumowanej przy stanowisku numer 16. Od teraz wszystko pachnie jak ogień.

Marcin Mortka, Miecz i kwiaty, Wydawnictwo Uroboros - Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016.

Porywająca trylogia krucjatowa Marcina Mortki teraz w jednym tomie! Gaston de Baideaux przybył właśnie do Ziemi Świętej. Wyprawa miała być jego pokutą. Słyszał o tym miejscu same wspaniałości i szczerze wierzył w unoszące się nad głowami chrześcijan anioły, w uzdrowienia i w kościoły pełne boskich relikwii. To, co zastał, to istne zło, a Ziemia Święta okazała się siedliskiem gniewu, walki i sodomii. Bogactwo i przepych, piękne klejnoty, rozpusta i intrygi są tam chlebem powszednim. Czy młody de Baideaux to zaakceptuje? Czy odnajdzie się w świecie, gdzie wszelkie granice zostały przekroczone? I czy zdobędzie się na odwagę, by poskromić własne demony przeszłości?

Agnieszka Stelmaszyk, Postrach siedmiu mórz, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2016.

W drugim tomie Matylda i Daniel odnaleźli swoich rodziców, których uważali za bezpowrotnie utraconych. Cała rodzina w komplecie wypływa w dalszy rejs badając jaskinie Jukatanu i przemierzając olbrzymią dżunglę, a wszystko to po to, aby odnaleźć zaginioną piramidę i odkryć sekret Majów. Niestety awaria łodzi zmusza ich do dłuższego postoju. W zimnej i wietrznej Patagonii natrafiają na kolejny element łamigłówki, która zbliża ich do jej rozwiązania. Matylda i Daniel stają u wrót królestwa umarłych. Czy są bezpieczni? Czy uda im się rozwiązać zagadkę Majów?

 

Susan Dennard, Prawdodziejka, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2016.

Safiya i Iseult, młode czarodziejki, znów wpadły w tarapaty. Muszą uciekać. Natychmiast. Safi jest jedyną w Czaroziemiach prawdodziejką, zdolną zdemaskować każde kłamstwo. Swój dar trzyma w sekrecie, inaczej zostanie wykorzystana w konflikcie między imperiami. Z kolei prawdziwe moce Iseult są tajemnicą nawet dla niej samej. I lepiej, żeby tak zostało.

Safi i Iseult pragną jedynie wolności. Niebezpieczeństwo czai się tuż za rogiem. Zbliżają się niespokojne czasy, wojna wisi w powietrzu i nawet sojusznicy nie grają fair. Przyjaciółki będą walczyć z władcami i ich najemnikami. Niektórzy posuną się do ostateczności, by dopaść prawdodziejkę.

 

James Dashner, Kod gorączki, Wydawnictwo Papierowy Księżyc, Słupsk 2016.

Zanim powstał labirynt istniał kod gorączki...

„Kod gorączki” to niecierpliwie wyczekiwany przez fanów prequel bestsellerowej serii Więzień labiryntu, która zawładnęła wyobraźnią czytelników na całym świecie. Miłośnicy tej serii wciąż mają wiele pytań i wciąż mnóstwo niewiadomych. Wszystko zostanie ujawnione w najnowszej powieści Jamesa Dashnera.

W jaki sposób DRESZCZ wyszukał Streferów? Kto należy do Grupy B? I po której stronie są tak naprawdę Thomas oraz Teresa? Kłamstwa wyjdą na jaw. Sekrety zostaną odkryte. Okaże się, kto z kim tak naprawdę współpracował.

Ta książka zaskoczy i zachwyci wszystkich fanów serii. Powrócą ulubieni bohaterowie, kolejne wstrząsające sekrety i kłamstwa. Powróci świat skażony zagładą i trzymająca w nieustannym napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcja.

„Kod gorączki” tylko potwierdza, dlaczego seria Więzień labiryntu jest jednym z największych światowych bestsellerów ostatnich lat.

 

Marcin Szygielski, Za niebieskimi drzwiami, Wydawnictwo Latarnik : As, Warszawa 2016.

Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia - nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu...

„Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego to - podobnie jak Omega i Czarny Młyn tego samego autora - książka dla młodzieży. Można ją nazwać powieścią przygodową czy obyczajową, choć znajdziemy w niej też liczne motywy znane z literatury science fiction i horrorów. Niezwykle precyzyjnie jest w niej budowane napięcie - prosta na początku fabuła obfituje w nieoczekiwane zwroty, nic też nie zapowiada zaskakującego finału.

Równie ważne jak pochłaniająca czytelnika akcja jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków - ich samotności, marzeniach, wyborach - oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną. To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie.

 

Agata Widzowska, Galopem do gwiazd, Wydawnictwo Dreams Lidia Miś-Nowak, Rzeszów 2016.

Trzecia część opowieści o Szogunie – niezwykłym „koniu na receptę”. Tym razem grupa przyjaciół z Dąbrówki staje w obliczu tajemniczych zjawisk występujących w przyrodzie i próbuje rozwikłać zagadkę podejrzanej rośliny, znamion na końskich brzuchach i siwiejących ogonów. Atrakcją wakacji jest wizyta ekipy filmowej z reżyserem Sebastianem Nieziemskim na czele, która zamierza nakręcić dokument o historii Szoguna. Co wydarzy się na planie? Czy zwierzęta wyczują nadchodzące niebezpieczeństwo?

„Galopem do gwiazd” to poruszająca opowieść o wszechświecie, ludziach i zwierzętach, którzy na różne sposoby próbują okazać sobie miłość. To historia prawdziwa, wywołująca zarówno radosny śmiech, jak i łzy. Bo po burzy zawsze wychodzi słońce.

 

Holly Webb, Na ratunek śnieżnym panterom, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2016.

Kolejna książka z serii „Zaopiekuj się mną”, którą uwielbiają wszyscy mali miłośnicy zwierząt. Tym razem główną bohaterką jest Iza, która niecierpliwie odlicza dni do świąt. Tuż przed świętami dziewczynka i jej rodzina wybierają się na wycieczkę do zoo. Siostra Izy zachwyca się wesołymi pingwinami, tymczasem ona z ogromną uwagą i podziwem obserwuje dostojne pantery śnieżne o wspaniałej cętkowanej srebrno-szarej sierści i długich puszystych ogonach. Zachwycona i zafascynowana tymi zwierzętami, postanawia dowiedzieć, się, czy istnieje sposób, by jakoś ochronić i uratować ten zagrożony gatunek. Iza będzie miała szansę spełnić swe marzenie… W magiczny sposób trafia do śnieżniej krainy, gdzie spróbuje pomóc dwóm małym śnieżnym panterom i ich mamie, bo zwierzęta są w niebezpieczeństwie.

 

Rachel Renee Russel, To nie moja bajka, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2016.

„Dzienniki Nikki” to najbardziej zakręcona seria książek dla młodzieży, która zasłużenie znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa.

Po tym, jak Nikki zostaje uderzona piłką w trakcie lekcji WF na sali gimnastycznej, przenosi się do równoległego wymiaru, gdzie spotyka mnóstwo bajkowych postaci, które wydają się... dziwnie znajome i łudząco przypominają jej przyjaciół (oraz wrogów) z prawdziwego życia: najlepsze kumpele Chloe i Zoey, przystojniaka Brandona oraz znienawidzoną rywalkę MacKenzie. Jak splotą się ich losy w tej zupełnie nowej scenerii i czy Nikki znajdzie drogę powrotną do domu? Musicie to przeczytać!

 

Rachel Renee Russel, Będę w TV, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2016.

Hej, to znowu ja, wasza Nikki! Tyle się u mnie dzieje! Wygląda na to, że już niedługo będę mogła się z wami podzielić wrażeniami z PIERWSZEGO pocałunku – oczywiście z Brandonem! Ale o tym na razie cicho sza! Do szkoły przyjeżdża prawdziwa telewizyjna ekipa, aby nagrać występ naszego zespołu, a to oznacza mnóstwo pracy: lekcje śpiewu i ćwiczenie układów choreograficznych. Jakby tego było mało, moja młodsza siostra, Brianna znowu dostaje całkowitej głupawki! Jak ja dam radę nad tym wszystkim zapanować?!

 

Jon Scieszka, Franek Einstein i silnik antymaterialny, Wilga – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016.

Amerykański pisarz Jon Scieszka stworzył niezwykły świat, który łączy przygodę, wiedzę i fantastykę.

Franek Einstein uwielbia odkrywać, jak działa świat. Właśnie w tym celu buduje kolejne niezwykłe wynalazki. Korzysta z wiedzy naukowej, ale i wyobraźni… Podczas pewnego nudnego eksperymentu chłopiec tworzy w swoim garażu dwa roboty, Klinka i Klanka. Uderzenie pioruna budzi je do życia. Przemądrzały Klink i dowcipkujący Klank nie do końca sprawdzają się w  laboratorium, mimo to pomagają Frankowi udoskonalić silnik antymaterialny. Pewnego dnia arcywróg chłopca, niejaki Tobiasz Edison, kradnie oba roboty. Tym samym wprowadza w życie swój upiorny plan… W każdej książce czytelnicy znajdą kolorowe ilustracje, przekroje i modele a także kilkustronicową mini encyklopedię wyjaśniającą najtrudniejsze naukowe pojęcia użyte w książce.

 

Jon Scieszka, Franek Einstein i elektryczny palec, Wilga – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016.

W drugim tomie przygód genialnego dziecięcego naukowca i wynalazcy, jakim jest Franek Einstein, bohater razem ze swoim najlepszym przyjacielem Watsonem, robotem Klinkiem (autokonstrukt o sztucznej inteligencji) oraz Klankiem (niemal autokontrukt o sztucznej prawie-inteligencji) po raz kolejny rywalizują z Tobiaszem Edisonem, kolegą z klasy i arcywrogiem Franka. Tym razem chodzi o odkrycie nowego źródła energii. Franek stara się udoskonalić jeden z wynalazków Nikoli Tesli, czyli „elektryczny palec”. Ten gadżet pozwali czerpać prąd z dowolnego miejsca. Tym samym pozwoli mieszkańcom Midville na korzystanie z bezprzewodowej energii słonecznej. To jednak oznacza, że Franek uniemożliwi Edisonowi przejęcie kontroli nad prądem i światłem w mieście. Chłopiec chce zmonopolizować jej źródła, żeby zarobić mnóstwo szmalu! Czas ucieka. Tylko Franek, Watson, Klink i Klank są w stanie powstrzymać Edisona…

 

Jon Scieszka, Franek Einstein i Turbomózg, Wilga – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016.

Kolejne przygody genialnego Franka Einsteina i jego dwóch robotów. W trzecim tomie książki prosto z listy bestsellerów New York Times Franek Einstein, genialny dziecięcy naukowiec i wynalazca, oraz jego przyjaciel Watson, Klank, autokonstrukt o sztucznej inteligencji i Klink, niemal autokonstrukt o sztucznej prawie-inteligencji, znowu rywalizują z ich kumplem z klasy i odwiecznym wrogiem, Tobiaszem Edisonem. Tym razem próbują uwolnić moc kryjącą się w ludzkim ciele!

 

Jon Scieszka, Franek Einstein i pas ewolucyjny, Wilga – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016.

W czwartym tomie książki Franek Einstein, genialny dziecięcy naukowiec i wynalazca, oraz jego przyjaciel Watson, Klank, autokonstrukt o sztucznej inteligencji, i Klink, niemal autokonstrukt o sztucznej prawie-inteligencji, znowu rywalizują z ich kumplem z klasy i odwiecznym wrogiem, Tobiaszem Edisonem. Tym razem Franek wynajduje specjalny pas, który pozwala ewoluować w... inne gatunki.

 

Przemysław Wechterowicz, Być jak tygrys, Wydawnictwo Ezop, Warszawa 2016.

Bycie Tygrysem to niełatwa sprawa. Zajmująca, wciągająca, ekscytująca w najwyższym stopniu, ale niełatwa. A to do kogoś trzeba się podkraść, szorując brzuchem po ziemi, a to kogoś trzeba namówić, żeby dał się zjeść, wdając się z nim w długą, kulturalną konwersację, a ile potem jeszcze tłumaczenia się przed znajomymi, same problemy. Ale czasami bywa tak, zwłaszcza po zmierzchu, że bycie Tygrysem staje się wprost… magiczne. Roaaar!

 

Przemysław Wechterowicz, Królewna z wieży, Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa 2016.

Pewnego razu, dawno, dawno temu, żył sobie szanowany, miłościwy i forsiasty król. Rządził on swym królestwem sprawiedliwie, serce miał dobre, a forsy jak lodu. Miał córkę jedynaczkę, którą samotnie wychował po śmierci królowej – swojej żony, a jej matki. Królewna już od maleńkości była śliczna, jak nie wiem co, i wesoła jak 150…

Chichocik królewny rozweselał nawet największych ponuraków. Każdy, kto usłyszał chichoczącą królewną, zaczynał się śmiać i szybko dochodził do tubalnego rechotu.

Co z taką księżniczką zrobić? Zamknąć w wieży i czekać, aż pojawi się rycerz, który nie będzie przy niej tarzał się ze śmiechu. Kilku śmiałków odwiedza naszą bohaterkę…

Do lektury „Królewny z wieży” zachęcamy nie tylko młodych czytelników – na zakończenie opowieści zapraszamy was do rodzinnej lub koleżeńskiej zabawy w wymyślanie alternatywnych historii, które zdarzyły się „dawno, dawno temu…” (np. w zeszły piątek), a kibicami waszych zmagań będą bohaterowie naszej książki.

 

Mo O`Hara, Przybij płetwę na dzień dobry!, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.

Hahaha – tak śmieją się tylko szaleni, złośliwi, dokuczliwi starsi bracia! Aaaaa!!!

Przybij płetwę ze złotą rybką zombie! Nowa przebojowa seria książeczek dla dzieci. Uwaga! Wysokie prawdopodobieństwo pęknięcia ze śmiechu!

Tymek i Ravi, dwaj najlepsi przyjaciele, muszą się zmierzyć z nie lada wyzwaniem. Szalony Tytus (tak, to właśnie złośliwy starszy brat Tymka) postanawia wypróbować na niewinnej rybce otrzymany na urodziny zestaw małego chemika.

Ku przestrodze naszych bohaterów zanurzają ją w toksycznej substancji i kiedy wydaje się, że nie ma już dla niej ratunku… okazuje się, że rybka nie tylko wychodzi z opresji, ale i nabiera nadzwyczajnej mocy! Zamienia się w rybkę zombie, zdolną do hipnotyzo

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:5371