Wypożyczalnia Główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Paweł Kapusta, Pandemia. Raport z frontu, Insignis Media, Kraków 2020.

Autor – znany już czytelnikom z książek Gad i Agonia – tym razem oferuje swoisty raport z linii frontu walki z pandemią. To reporterska relacja z pierwszej fali zachorowań na koronawirusa, składająca się z wypowiedzi między innymi ratowników medycznych, pielęgniarek, sprzedawców, nauczycieli i pacjentów. A opowieści prowadzone są z wielu perspektyw, w tym również z tej osobistej…

 

 

Marek Niedźwiecki, DyrdyMarki, czyli ja już nic nie muszę, Wielka Litera, Warszawa 2020.

Jeżeli chcemy poznać tajemnice jednego z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych, wystarczy, że sięgniemy po jego książkę. Dla zainteresowanych czytelników autor przygotował sporą dawkę wzruszeń, anegdot i wspomnień. Oto jedno z nich: Nieczęsto się zdarza, że zawód i życie prywatne są tak ściśle ze sobą związane. Że pasję, osobiste zainteresowania można przekuć w pracę, a w dodatku że przez to niestety stajesz się rozpoznawalnym człowiekiem. […] To jest chyba szczęście. Znam wielu ludzi, którzy męczą się, kiedy muszą wstać i iść do pracy. […] A ja na skrzydłach pieśni wstawałem rano, wsiadałem w samochód – jechałem do pracy tak, jakbym jechał do drugiego domu.

 

 

Leszek K. Talko, Karol Vesely, Królowie bajek, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.

Któż z nas nie pamięta Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego czy Reksia. Królowie bajek to opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i jego najwybitniejszych twórcach. Pasjonująca lektura nie tylko dla wielbicieli gatunku.

 

 

Andrzej Grabowski, Jestem jak motyl, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020.

Znakomita biografia wybitnego aktora, współtworzona z Pawłem Łęczkiem i Jakubem Jabłonką. Książka dedykowana widzom prowadzi czytelnika przez życie prywatne i zawodowe Andrzeja Grabowskiego, od dzieciństwa w Alwerni do wybitnych ról teatralnych i filmowych. Bogato ilustrowana biografia aktora zadowoli z pewnością nie tylko wielbicieli jego talentu.

 

Bożena Kowalkowska, Odzyskać czas, Wielka Litera, Warszawa 2020.

Poradnik, jak zrobić porządki w kalendarzu, pracy, głowie i wreszcie mieć czas na życie. Książka wskazuje praktyczne, proste i sprawdzone przez autorkę rozwiązania, które sprawią, że organizacja czasu zawodowego i prywatnego okaże się prosta, wyprowadzi czytelnika z chaosu dnia codziennego i pozwoli na kontrolę nad własnym życiem.

 

Jeremy Brown, Grypa. Sto lat walki, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Wydana w połowie 2019 roku książka opisuje pandemię tzw. „hiszpanki”, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Omawia kontrowersje związane z wprowadzeniem szczepionki i ostrzega, że nadal brak jest odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące pandemii grypy z 1918 r. Nie wiemy, kiedy i gdzie nastąpi kolejna pandemia, ale możemy być pewni, że nadejdzie – to słowa, które urzeczywistniły się zaledwie kilka miesięcy po polskim wydaniu książki wybitnego amerykańskiego lekarza.

 

Radek Rak, Puste niebo, Powergraph, Warszawa 2020.

Radek Rak to autor nie tylko nagrodzonej „Nike” Baśni o wężowym smoku. Druga po debiucie (Kocham Cię, Lilith) powieść – Puste niebo – to fascynująca opowieść o Lublinie czasów Brunona Schulza, czasów rewolucji i rabinów. To opowieść o ludziach, miejscach i świecie, którego już nie ma.

 

Karolina Sulej, Rzeczy osobiste, Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.

Rzeczy osobiste to wstrząsająca opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniarek obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Z pozoru prowokacyjna książka o „modzie” daje świadectwo, że dopóki się nie poddajemy i chcemy „być sobą”, także w wymiarze tego, jak się ubieramy, pragniemy walczyć o życie. Maria Ślisz-Oyrzyńska konsekwentnie, co tydzień, prała w Birkenau swoją bieliźnianą koszulkę […]. Nie była ani czystsza, ani bielsza, ale sam fakt, że była prana, wystarczał […]. Widzę po latach, że te drobiazgi miały ogromne znaczenie moralne. […] Nawet mimo głodu, brudu, pcheł, wszy, smrodu byłyśmy ludźmi. Tęskniłyśmy za pięknem.

 

Krystyna Mirek, Miłość z błękitnego nieba, Wydawnictwo Edipresse Polska, Warszawa 2019.

Czy Kraków to odpowiednie miejsce na znalezienie szczęścia? I czego można oczekiwać od losu w mroźną walentynkową noc? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytania nie tak łatwo znaleźć… A może Angelika i Daniel znajdą odpowiedź? Ona jest w stanie dużo poświęcić dla kariery i podpisania ważnego dla jej rozwoju zawodowego kontraktu. Ale on również. I zamierza jak zwykle wykorzystać do tego swój urok osobisty i nieodparte przekonanie, że do nawiązywania znajomości z kobietami ma po prostu wrodzony talent. Zatem, czy i tym razem prezent w postaci uroczej biżuterii z bursztynem trafi na szyję kolejnej przedstawicielki płci pięknej? Wszakże już większość personelu w jego firmie go nosi…

 

Wiesław Hop, O północy w Bieszczadach, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2019.

Autor powieści i opowiadań, mieszkaniec powiatu przemyskiego, wydał właśnie kolejną książkę. Jest to powieść wielowątkowa, oscylująca jednak wokół jednego istotnego wydarzenia, jakim jest morderstwo pewnej dziewczyny. „Najciekawsze jest to, że O północy w Bieszczadach równie dobrze mogłaby się rozgrywać w czasach obecnych – schyłek PRL-u jest tutaj tylko alegorią współczesności i tego, co dzieje się w naszej rzeczywistości. Efekt genialny, który świadczy o dojrzałości twórczej autora. (…) [Poza tym] to pozycja nietypowa, nie tylko ze względu na połączenie różnych rodzajów literackich powieści, ale ze względu na swój język – męski, siarczysty, pikantny i na pewno niekobiecy. Przez co staje się jeszcze ciekawszą książką dla płci pięknej, bo uchyla rąbka tajemnicy męskiego świata”. (źródło: opis wydawcy).

 

Marianna Fijewska, Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia, Wydawnictwo W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019.

Motto Marianny Fijewskiej, absolwentki dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, brzmi: „Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby, by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże”. A z jakimi to problemami boryka się środowisko pielęgniarek, dowiemy się na pewno z niedawno wydanej książki, napisanej na podstawie ponad pięćdziesięciu wywiadów z przedstawicielkami środowiska medycznego.

 

Szczepan Twardoch, Królestwo, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

W Królestwie autor opowiedział o dalszych losach postaci z popularnej powieści zatytułowanej Król. Te rozgrywają się na tle okrutnej wojennej rzeczywistości. Na pierwszym planie Twardoch lokalizuje Warszawę – swoją ulubioną bohaterkę. Tym razem to miasto zniszczone, pełne ruin i złych wspomnień, miejsce walki oprawców z ofiarami. Poruszając tę, jakże bolesną problematykę czasów zagłady, autor usiłuje odpowiedzieć na najważniejsze pytania, bo odnoszące się do istoty naszego człowieczeństwa. Oto jedno z nich: co sprawia, że człowiek staje się zbrodniarzem?

 

Remigiusz Mróz, O pisaniu na chłodno, Czwarta Strona, Poznań 2018.

Już sam tytuł podpowiada, że będzie to wyjątkowa książka. Otóż popularny pisarz postanowił podzielić się z czytelnikami wspomnieniami i jakże cennymi doświadczeniami związanymi z własnym warsztatem twórczym. W związku z tym dowiemy się między innymi, co ukształtowało tę jakże barwną postać: jakie osoby, jakie sytuacje, a także, oczywiście, jakie książki. Ponadto znajdziemy też dużo cennych rad. Oto jedna z nich: „[…] pierwsze zdanie w każdej książce jest absolutnie kluczowe. Jeśli uda nam się zawrzeć w nim to, co najważniejsze, istnieje szansa, że przedsięwzięcie, do którego się zabieramy, okaże się udane” (fragment książki). Warto więc sprawdzić, jakie jest pierwsze zdanie tej książki, a potem kolejne, kolejne…

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:12344