Czytelnia Główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Philip Kotler, Kevin Lane Keller, Marketing, tłum. Marek Zawiślak, Jacek Środa, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2022.

Philip Kotler to naukowiec, który miał duży wpływ na rozwój i popularyzację marketingu. „Marketing” to fundamentalne dzieło autora, którego najnowsze wydanie współtworzył Kevin Lane Keller. Ich głównym celem było stworzenie jak najbardziej wszechstronnego i aktualnego podręcznika, uwzględniającego zmiany w otoczeniu marketingowym firm oraz wyzwania związane z kryzysem gospodarczym.

 

Krzysztof Domoradzki, Patent na e-commerce. O Polakach, którzy wyznaczają trendy, Manufaktura Książek, Toruń 2022.

„Patent na e-commerce” to publikacja wydana w formie bogato ilustrowanego albumu, który zawiera historie polskich twórców znanych marek e-commerce’owych: Altenberg, Coffedesk, DeeZee, Displate, Kubota, Morele.net, Oponeo, Tylko, Your Kaya. W rozmowie z Krzysztofem Domaradzkim dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wnioskami z prowadzenia biznesów internetowych.

 

Paweł Chlipała, Agnieszka Żbikowska, Konsumpcja w czasach pandemii. Jak kryzys spowodowany pandemią Covid-19 zmienił zachowania konsumentów?, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2022.

Publikacja jest metodyczno-empirycznym studium zachowań konsumentów w warunkach pandemii COVID-19. Zawarte są w niej rozważania na temat zmian zachowań konsumentów w kryzysie oraz dyskusje na temat podejść metodycznych do badań zachowań konsumentów w sytuacjach kryzysowych.

 

E-Marketing. Planowanie, narzędzia, praktyka, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2022.

Czy w dynamicznych, internetowych czasach potrzebna jest tradycyjna książka o e-marketingu? Pozycja „E-marketing. Planowanie, narzędzia, praktyka” pokazuje, że jak najbardziej tak. Jest to elementarz skutecznych działań marketingowych w Internecie, przedstawiający również praktyczne zastosowania i zawierający odpowiedzi na nurtujące pytania z tej dziedziny. Każdy z rozdziałów ma syntetyczne podsumowanie i zadania do wykonania. Warto zwrócić uwagę, że konstrukcja książki daje możliwość szybkiego powrotu do konkretnego tematu już podczas realizacji własnych działań i kampanii.

 

Tomasz Serwański, Marketing kulturowy. Społeczno-kulturowe aspekty komunikacji marek w Polsce, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2021.

Publikacja stanowi pierwszą próbę analizy polskiego rynku komunikacji marketingowej z wykorzystaniem narzędzi symbolicznej teorii organizacji. Kieruje ona uwagę na socjokulturowy, dynamiczny kontekst funkcjonowania marek.

 

Krzysztof Santarek, Zarządzanie cyklem życia produktu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2022.

Prezentowana publikacja przedstawia zagadnienia dotyczące narzędzi wspomagających zarządzanie całym cyklem życia produktu: od koncepcji, poprzez projektowanie konstrukcji i technologii, produkcję, eksploatację, aż do wycofania produktu z eksploatacji, recykling i w końcu utylizację. Książka jest adresowana do wszystkich, którzy interesują się postępem, jaki dokonał się w ostatnim czasie w zakresie metod, organizacji pracy i narzędzi wspomaganego komputerowo projektowania wyrobów i technologii.

 

Restrukturyzacja: wprowadzanie trudnych zmian z korzyścią dla organizacji i pracowników, Wolters Kluwer, Warszawa 2022.

Książka dotyczy prawnych, społecznych oraz praktycznych wyzwań, przed jakimi stoją firmy, które decydują się na wprowadzenie zmian o charakterze restrukturyzacyjnym oraz działań, jakich takie plany wymagają. Autorzy, zajmujący się zawodowo projektami restrukturyzacyjnymi dla firm z różnych branż, dzielą się w publikacji swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie.

 

David Isaacs, Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat, tłum. Aleksander Gomala, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022.

Niecałe sto lat temu błonica, krztusiec czy polio zbierały wśród dzieci śmiertelne żniwo. Do dziś większość z tych chorób została wyeliminowana dzięki szczepieniom. David Isaacs przedstawia pełną dramatyzmu historię szczepień. Pisze o rozpaczliwej walce z chorobotwórczymi mikrobami, działaniach prowadzonych metodą prób i błędów oraz tragicznej śmierci wielu ludzi. „Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat” to publikacja, która przypomina nam, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo i jak łatwo zapominamy o sile śmiertelnych chorób.

 

Robert Modrzyński, W pułapce piękna. Uzależnienia związane z modyfikacją ciała, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2022.

Wygląd jest częścią człowieka i każdy, kreując siebie, stara się w jakimś stopniu dostosować do obecnych kanonów piękna, często decydując się na konkretne, trwałe modyfikacje ciała. Publikacja porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań związanych z modyfikacją ciała. Wśród zagadnień znalazły się m.in. operacje plastyczne. Książka odwołuje się do współczesnej wiedzy i wyjaśnia nałogowe zachowania z perspektywy najnowszych badań naukowych.

 

Clara Törnvall, Autystki. O kobietach w spektrum, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Osnova, Warszawa 2022.

„Autystki. O kobietach w spektrum” łączy intymny autobiograficzny esej z reportażem. Opowiada o świecie autystycznych kobiet i dziewczynek od środka, z ich perspektywy. Z książki dowiadujemy się wielu na temat spektrum autyzmu, ale jest ona interesująca także na kilku poziomach. Zawiera doskonale prześledzoną i w ładnym skrócie podaną historię autyzmu i Aspergera, a ponadto opisuje kobiety, z których biografii lub dzieł może wynikać autystyczne spektrum. Analizy przedstawione w „Autystkach” zawsze odnoszą się do kontekstu historycznego, kulturowego lub autobiograficznego przeżycia. Jest to bardziej pokazywanie tropów ułatwiających odczytywanie autystyczności w kulturze niż tani zachwyt nad tym, że nie jest się na tym świecie samą. Książka Törnvall to głos bardzo potrzebny, także w Polsce.

 

Alicja Urbanik-Kopeć, Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.

„Matrymonium” to opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które miało zapewnić kobiecie bezpieczeństwo finansowe. Autorka uważnie analizuje sytuację kobiet, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam.

 

Jon Hershfield, Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u nastolatków. Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami i kompulsjami dzięki technikom uważności i terapii poznawczo-behawioralnej, tłum. Sylwia Pikiel, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2022.

Życie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bywa przytłaczające, szczególnie w burzliwym okresie dorastania. Ciągły niepokój i bezradność spowodowane uporczywymi, natrętnymi myślami i czasochłonnymi powtarzalnymi zachowaniami zaburzają funkcjonowanie i uniemożliwiają cieszenie się życiem w pełni. Jon Hershfield, terapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia OCD, opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne i oparte na uważności, które pomogą poradzić sobie nawet z najbardziej dotkliwymi objawami zaburzenia.

 

Katarzyna Jasiołek, Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Czy zastanawiamy się czasem, czyja praca kryje się w przedmiotach, które towarzyszą nam na co dzień? Kto stworzył ich projekty? Co go zainspirowało? „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” to pozycja, z której można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Interesująca biografia pozwala nam poznać wybitną, niezwykle utalentowaną kobietę, która miała intuicję i świetne, wizjonerskie pomysły. Tworzyła meble użyteczne, estetyczne nowoczesne, wielofunkcyjne, które zachwycały nabywców. Napisana przez Katarzynę Jasiołek historia Hanny Lachert nie jest jedynie jej biografią. To także opowieść o powojennych czasach polskiego wzornictwa użytkowego, radzeniu sobie z potężnymi brakami dostępnych na rynku materiałów i umiejętnym ich zastępowaniu wymyślnymi zamiennikami.

 

Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022.

O życiu aktorskim i rodzinnym, o pokonywaniu obaw i odwadze realizowania wyzwań. O tym rozmawia Katarzyna Ostrowska z Dorotą Kolak. Spotkania odbywały się w różnych miejscach i okolicznościach, często przerywane telefonami oraz niespodziewanymi wydarzeniami. „Skąd ja Panią znam” to prawdziwie babska opowieść o kilkunastu latach spotkań przy kawie i herbacie, bywało, że niedokończonych, bez dat i chronologii.

 

Wojciech Marczewski, Świat przyspiesza, ja zwalniam, Wydawnictwo Biblioteka „Więzi”, partner wydania Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawa 2022.

„Świat przyśpiesza, a ja zwalniam” to pozycja zawierająca niezwykły portret Marczewskiego jako człowieka i artysty. Dziecięce wspomnienia reżysera mieszają się tu z anegdotami z filmowych planów. Czytając „Świat przyspiesza…”, nie ma się wrażenia obcowania z wywiadem, ale ze spotkaniem dwóch osób, które kochają kino, potrafią krytycznie patrzeć na świat, a zarazem są siebie nawzajem bardzo ciekawi.

 

Ewa Zadrzyńska, Głowaccy. Arka na Manhattanie, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Czy można opowiedzieć o sobie, opowiadając o mieszkaniu i wiszących tam obrazach? Ewa Zadrzyńska-Głowacka w książce „Głowaccy. Arka na Manhattanie” udowodniła, że to skuteczny sposób. Przechadzka po nowojorskim apartamencie, w którym mieszkali Janusz Głowacki i Ewa Zadrzyńska-Głowacka, jest punktem wyjścia do opowieści o ich wspólnym życiu, sztuce, inspiracjach i Nowym Jorku. Pasjonatów klocków Lego i nie tylko zachęcamy do sięgnięcia po pozycje odpowiadające ich zainteresowaniom.

 

Jeans Andersen, Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie, tłum. Justyna Haber-Biały, Agata Lubowicka, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2022.

Ręka w górę, kto bawił się klockami Lego w dzieciństwie? A kto bawi się nimi dalej? Nie da się zaprzeczyć, że każdy z nas miał w swoim życiu kontakt z tymi charakterystycznymi, kolorowymi klockami i malutkimi, żółtymi ludzikami. A czy wiecie, że nie zawsze tak Lego wyglądało? Dzięki lekturze „Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę świata” Jensa Andersena można dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy dotyczących powstania i działalności firmy w pierwszym pokoleniu. Fenomen klocków Lego jest niezwykły i najprawdopodobniej niepowtarzalny – rodzinie Chistiansenów udało się stworzyć zabawkę idealną, którą mogą się bawić całe pokolenia rodziny i która te pokolenia łączy we wspólnej zabawie.

 

Ernö Rubik, Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata, tłum. Ewa Ziembińska, Wydawnictwo Muza SA, Warszawa 2022.

„Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata” to idealnie skomponowana opowieść, w której płynnie przeplatają się dwa wątki: biografia jej twórcy z historią i masą anegdot dotyczących samej kostki. Pozycja jest pełna faktów, liczb, odniesień oraz opisów. Książka Erno Rubika to nie tylko fascynująca historia jego niezwykłej zabawki, ale przede wszystkim biografia ciekawego człowieka, z którego wiedzy i życiowego doświadczenia może czerpać naprawdę każdy z nas.

 

Stefan Cisek, Geohistoria. Rzecz o granicach Polski, Wydawnictwo Księży Młyn, Łódź 2022.

Człowiek bez znajomości historii to jak roślina bez korzeni. Książka „Geohistoria” Stefana Ciska przybliża historię Polski w kontekście geograficznym. Przedstawia zmiany granic państwa polskiego na obszarach poszczególnych krain historycznych na przestrzeni 1000 lat. Autor w interesujący sposób opowiada o tym, jak zabiegi militarne czy dynastyczne oraz uwarunkowania polityczne wpływały na przebieg granic w poszczególnych okresach historycznych i pod rządami kolejnych polskich władców.

 

Michael Wood, Chiny. Portret cywilizacji, tłum. Agnieszka Walulik, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2022.

Michael Wood w swojej publikacji pod tytułem „Chiny. Portret cywilizacji” podjął próbę opisu dziejów Chin. Autor chciał w popularnonaukowy sposób przedstawić nam chińską cywilizację. Cywilizację tak bardzo różną od europejskiej, a przy tym tak bardzo fascynującą.

 

Arthur Schopenhauer, Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów. Jak przekonywać do swoich racji, tłum. Kamil Markiewicz, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.

Jak poradzić sobie z rozmówcą, który próbuje nami manipulować? Jakich użyć chwytów, aby przekonać go do swoich racji? Jak prowadzić spór, by go nie przegrać? „Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów” to słynne dzieło Artura Schopenhauera przybliżające metody zręcznego prowadzenia dyskusji. Opisane w nim chwyty pomogą rozpoznać w rozmowie osoby próbujące za wszelką cenę narzucić innym swoje poglądy i skutecznie się im oprzeć. To podręcznik uczący, jak przekonywać do swoich racji, nie wchodząc w konflikt z rozmówcą. Nowe tłumaczenie pozycji przygotował Kamil Markiewicz.

 

Leszek Kołakowski, Ułamki filozofii. Najbardziej wysłużone i najczęściej cytowane zdania filozofów z komentarzem, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017.

„Ułamki filozofii” to pozycja stworzona przez Leszka Kołakowskiego. Wybitny polski filozof zebrał w całość najczęściej cytowane zdania filozofów oraz opatrzył je swoim komentarzem. W książce zawarte są najważniejsze kwestie filozoficzne: problem poznania i prawdy, istnienia świata i Boga, dobra i zła, świadomości i wolności.

 

Retoryka – zapomniany fragment szkoły. Szkice metodyczne, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2022.

Praca zbiorowa „Retoryka – zapomniany fragment szkoły. Szkice metodyczne” to dwadzieścia różnych wypowiedzi nauczycieli praktyków na temat miejsca retoryki w praktyce szkolnej na różnych poziomach kształcenia – od przedszkola po studia. Do równie szerokiego grona adresowana jest omawiana publikacja. Opracowanie prezentuje refleksje na temat miejsca retoryki we współczesnej polskiej szkole, i to właśnie stanowi jeden z jej walorów. Po lekturze całości można odnieść wrażenie, że wzięło się udział w dyskusji dotyczącej przygotowania do świadomego i skutecznego uczestniczenia w komunikacji społecznej wewnątrzkulturowej i międzykulturowej.

 

Katarzyna Olkowicz, A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2022.

Któż z nas nie pamięta przekomicznej Pani Pelagii, postaci ze skeczu „Z tyłu sklepu” kabaretu Tey? To jedno z wielu wcieleń legendarnego kabareciarza i aktora – Bohdana Smolenia. W publikacji autorstwa Katarzyny Olkowicz poznamy życiowe wzloty i upadki artysty, przekonamy się też o jego trudnym usposobieniu, które nie do końca rozumiało otoczenie. Sceniczny gwiazdor, który prywatnie stronił od towarzystwa. Artysta z sukcesami, z którymi przeplatały się wielkie życiowe tragedie – śmierć żony i syna. Postać pełna sprzeczności, która wywoływała uśmiech na ustach milionów Polaków. Jaki naprawdę był Bohdan Smoleń? Wspólnie z autorką książki poszukajmy odpowiedzi.

 

Jakub Sieczko, Pogo, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.

Autor książki jest lekarzem, który przepracował osiem tysięcy godzin na dyżurach w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Opowiada o swojej trudnej pracy szczerze i bez ozdobników. Codzienny kontakt z ofiarami wypadków lub ludźmi, którzy żądają niemożliwego. Zajęcie, w którym należy zachować profesjonalizm, podczas gdy w środku chce się krzyczeć i płakać. Ratowanie ludzkiego życia, które przynosi zarówno chwile piękne, jak i straszliwe. Niełatwy kawałek chleba, który jednak autor książki niezmiernie szanuje. Kocha ludzi, a historie, które przytacza, są tego najlepszym dowodem.

 

Christina Lamb, Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom, Znak Litera Nova, Kraków 2022.

Wstrząsająca relacja o jednym z najbardziej przemilczanych aspektów wojny – cierpieniu kobiet. Korespondentka wojenna Christina Lamb dociera do wielu obszarów świata, w których konflikty zbrojne wywarły ogromny wpływ. Przeczytamy zatem relacje porwanych przez ISIS Jezydek, japońskich seksualnych niewolnic, muzułmanek gwałconych przez Serbów bośniackich czy kobiet z plemienia Tutsi, zaświadczających o ludobójstwie w Rwandzie dokonanym przez Hutu. Lamb oddała głos ofiarom, po to, by przybliżyć czytelnikom i światu okrucieństwo gwałtu w obliczu wojny.

 

Katarzyna Kubisiowska, Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce, Znak Horyzont, Kraków 2022.

Fascynująca, pierwsza biografia nie mniej fascynującej postaci. Profesor Jerzy Vetulani –  neurobiolog, zwolennik legalizacji marihuany, ateista, którego życie związane było z Krakowem. Postać nietuzinkowa, jeden z najznamienitszych polskich naukowców. Nikt tak jak on nie potrafił mówić o tajemnicach naszego umysłu. Wprawiający wielu w osłupienie tytan pracy, który zwykł mawiać, że „życie jest wrzodem na ciele Wszechświata”. Dzięki najnowszej publikacji Katarzyny Kubisiowskiej możemy ujrzeć portret życia prywatnego i naukowego profesora, odbity w lustrze wspomnień jego rodziny (synów Marka i Tomasza oraz wnuka Franciszka). To biografia postaci, obok której nie sposób przejść obojętnie!

 

Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn, Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe, Copernicus Center Press, Kraków 2020.

W nurcie biografii naukowców znalazła się też najnowsza książka przedstawiająca zapiski Alberta Einsteina. Postaci, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Kontrowersyjny badacz, który w XX wieku zmienił na zawsze oblicze fizyki, nie lubił pisać o sobie. Hanoch Gutfreund i Jürgen Renn wykorzystali zanotowane przez Einsteina w 1946 roku intelektualne zwierzenia, począwszy od dzieciństwa, aż do ostatnich rozterek dojrzałego naukowca. Zapisy te Einstein określił mianem swojego własnego nekrologu. Dzięki pracy autorów tej publikacji stały się one dla nas autoportretem fizyka, będącego równocześnie zaangażowanym intelektualnie myślicielem.

 

Elżbieta Sieradzińska, Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Książka, która ukazała się w 30 rocznicę od zaginięcia jednej z najsłynniejszych na świecie himalaistek. Pierwszej kobiety, która zdobyła K2, pierwszej Europejki stojącej na Mount Everest. Nowa biografia nieustraszonej, pałającej niegasnącą miłością do gór Polki – Wandy Rutkiewicz. Zginęła tak, jak żyła – samotnie, w otoczeniu himalajskich szczytów, w wielkiej tajemnicy. Publikacja z mnóstwem fotografii pozwala poznać temperament i życie inspirującej buntowniczki, która ukochała wspinaczkę ponad wszystko.

 

Wiktor Bater, Wesoły rajski ptak. Ostatnia rozmowa / artykuły / wywiady, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Ta pokaźna objętościowo książka stanowi zbiór wypowiedzi publicystycznych zmarłego dziennikarza i korespondenta wojennego – Wiktora Batera. Prawie 900 stron wywiadów i opowieści o zróżnicowanej tematyce. Odnajdziemy tu historię życia prywatnego dziennikarza, wspomnienia o jego rodzinie i dojrzewaniu. Pojawi się mnóstwo relacji z jego służbowych podróży, w których stawał oko w oko z grozą wojny. Przekonamy się też o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się media i jak Wiktor Bater diagnozował kondycję współczesnej Polski i świata. Lektura niełatwa, lecz inspirująca pod każdym względem.

 

Wiesław Myśliwski, W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.

Publikacja została wydana z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Idealna dla tych, którzy pragnęliby spojrzeć na pisarza przez pryzmat jego własnych wypowiedzi. W książce odnajdziemy wywiady, przemówienia i eseje, w których Myśliwski wyraża swój pogląd na temat życia i pisarstwa, jego filozofii, aspektu pamięci, przypadków i przeznaczenia w przebiegu egzystencji. Myśliwski, dramaturg i prozaik, objawia czytelnikowi intelektualne zaplecze swojej twórczości.

 

Artur Andrus, Antylopa z Podbeskidzia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.

Jedna z najnowszych książek Artura Andrusa, która zawiera niepublikowane dotąd teksty jego „ballad dziadowskich”, czyli utworów powstałych dzięki inspiracji ciekawymi nagłówkami z polskich gazet lokalnych. Autor w formie pamiętnika przywołuje konkretne miejsca i daty. Wpisy są opatrzone błyskotliwymi komentarzami, przeplatanymi tekstami wspomnianych utworów. Duża dawka humoru, absurdu i groteski zapewniona.

 

Artur Andrus, Wojciech Zimiński, A koń w galopie nie śpiewa…, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022.

Publikacja powstała przy współudziale scenarzysty, dziennikarza i redaktora naczelnego redakcji kultury Polskiego Radia – Wojciecha Zimińskiego. Ten absurdalny kryminał złożony jest z rozdziałów pisanych naprzemiennie przez dwóch autorów. Z tego powodu zarówno fabuła, jak i charakterystyka głównej postaci – Kazimierza Kortunia – zmienia się jak w kalejdoskopie. Bohater próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Czy mu się to uda? Przekonajmy się!

 

Wojciech Dudzik, Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.

Od przeszło roku nieodłącznym elementem naszej garderoby jest maseczka ochronna. Można by rzec, że maseczka jest dziś na ustach wszystkich, dosłownie i w przenośni. W ten ogólnoświatowy specyficzny trend doskonale wpisuje się praca Wojciecha Dudzika poświęcona statusowi maski, także ochronnej, we współczesnej kulturze europejskiej. Jak się okazuje, ten materialny przedmiot, tak silnie obecny w kulturach dawnych, ciągle odgrywa ważną rolę kulturotwórczą i społeczną, nie tylko jako rekwizyt teatralny czy część stroju karnawałowego, ale także jako przedmiot wykorzystywany w czasie demonstracji politycznych czy wreszcie jako element ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem, a ostatnio przed podstępnym wirusem. Bardzo ciekawe, dojrzałe studium.

 

 

Wojciech Jagielski, Nocni wędrowcy, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.

Pod szyldem Wydawnictwa Znak ukazało się nowe wydanie niezwykłej książki Wojciecha Jagielskiego, który wzniósł się na wyżyny sztuki reportażu. Dziennikarz i reporter, obecnie związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, zabiera nas do miasteczka Gulu w północnej Ugandzie, gdzie z bliska obserwuje jeden z najkrwawszych konfliktów w Afryce i na świecie. Przedstawia wstrząsającą historię tamtejszych dzieci, siłą wcielonych do Armii Bożego Oporu, która wystąpiła przeciw siłom rządowym, i zmuszanych do zabijania bliskich, nawet rodziców i rodzeństwa. Lektura ważna i poruszająca, przestrzegająca przed niszczycielską siłą radykalizmu i fanatyzmu.

 

 

Jeanine Cummins, Amerykański brud, tłum. Piotr Raganowicz, Paulina Raganowicz, Wydawnictwo NieZwykłe, Oświęcim 2020.

Literackie arcydzieło. Książka, która zmieni wszystko. Jedna z najważniejszych powieści naszych czasów – głoszą napisy na okładce dzieła Jeanine Cummins. Nawet jeśli te opinie uznać za mocno przesadzone i bliskie chwytom marketingowym, nie da się przejść obojętnie wobec opisanej tu historii rozgrywającej się w Meksyku w cieniu mafijnych porachunków. Oto już na początku powieści jesteśmy świadkami strzelaniny i śmierci bliskich właścicielki małej księgarni, w tym jej męża, dziennikarza śledczego, który naraził się kartelom narkotykowym. To tragiczne wydarzenie stanie się początkiem dramatycznej walki kobiety o bezpieczeństwo dla niej i jej syna, a także o ocalenie resztek nadziei na normalność. Mocna, trzymająca w napięciu, a przy tym poruszająca opowieść.

 

 

Kazik Staszewski, Idę tam, gdzie idę dalej. Autobiografia, rozmawia Rafał Księżyk, Wydawnictwo Kosmos, Warszawa 2020.

Nowe, poszerzone wydanie autobiografii Kazika Staszewskiego to okazja do wnikliwego przyjrzenia się jednemu z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej. W opasłym tomie lider zespołu Kult opowiada o swoim niebanalnym życiu, zdradza kulisty branży muzycznej, przyznaje się do sięgania po używki czy poczucia pustki. Jego opowieści przynoszą przy tym obraz życia i przemian społeczno-politycznych w Polsce ostatniego półwiecza.

 

 

Fania Lewando, Dietojarska kuchnia żydowska, Znak Koncept, Kraków 2021.

Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż kulinarną z przewodniczką Fanią Lewando, która przed wojną prowadziła w Wilnie bardzo popularną wówczas Dietojarską Jadłodajnię, specjalizującą się w wegetariańskich specjałach kuchni Żydów aszkenazyjskich. Lewando była także autorką książki kucharskiej, która przepadła w wojennej zawierusze, ale po latach została przypadkowa odkryta na jednym z targów antykwarycznych i w ten sposób ponownie ujrzała światło dzienne. Oczywiście ku uciesze wszystkich smakoszy i amatorów kuchni jarskiej, którzy mogą dzięki niej wypróbować oryginalnych przepisów na doskonały czulent czy wyśmienitą chałkę i innych niezwykle smakowitych receptur na dania o aszkenazyjskim rodowodzie.

 

 

Druty od A do Z. Ilustrowany podręcznik dla początkujących i zaawansowanych, Wydawnictwo RM, Warszawa 2020.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby nauczyć się robić na drutach, koniecznie powinien sięgnąć po tę pozycję. Dzięki jej lekturze krok po kroku można opanować podstawy pracy z drutami, na przykład ucząc się nabierania oczek, ale i wyspecjalizować się w robieniu żakardów czy ażurów. Niezwykle pomocne z pewnością okażą się jasne instrukcje i fotografie przedstawiające poszczególne wzory i techniki.

 

 

Teresa Paryna, Roztrzaskane lustro, Przemyśl 2020.

Miłośnikom twórczości przemyskich literatów polecamy kolejne wydawnictwo poetki Teresy Paryny, zawierające wiersze i minieseje. Autorka wraca w nich pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, przywołując świat, którego już nie ma, w tym klimat dawnych Kresów, tak bliskich Parynie z racji historii jej rodziny, przesiedlonej po II wojnie światowej z Czyszek koło Lwowa. Teksty te, przepełnione nostalgią, stanowią swoistą podróż sentymentalną, a także podróż w głąb siebie i własnych wspomnień.

 

 

Mateusz Pieniążek, 100 wierszy plus jeden ptaszek, Przemyśl 2020.

Autor wielu tomików wierszy i lirycznych zbiorów dla dzieci, doskonale znany zwłaszcza w Przemyślu i okolicy, gdzie mieszka i tworzy, po raz kolejny zaprasza nas do swojego poetyckiego świata, pozwalając choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. W jego wierszach odnajdziemy spokój, filozoficzną zadumę, a nierzadko także ciepłą ironię, tak jak w utworze Starość jest piękna, w którym czytamy: Czasem odwiedza nasze domy / Pan Parkinson lub / Pan Alzheimer […] /Gdyby jeszcze ci panowie nie zapominali o kwiatach / Gdyby jeszcze nie drżały im dłonie […].

 

Wiktor Woroszylski, Dzienniki 1988–1996, t. 1–3, Ośrodek Karta, Warszawa 2019.

Ten dziennik to dla powojennej Polski świadectwo znaczące – tak wydawca opisuje trzytomowe dzieło ukazujące życie i twórczość niezwykłego człowieka z jego własnej perspektywy – poety, prozaika, tłumacza literatury rosyjskiej, a także autora utworów dla dzieci i młodzieży oraz – co istotne – człowieka, który zachłysnął się komunizmem, by potem stać się jego przeciwnikiem. Oddając się lekturze, zanurzamy się w świecie autora i jednocześnie jesteśmy świadkami historii, a zwłaszcza przemian społeczno-politycznych w Polsce, począwszy od lat 50. aż do okresu przełomu i lat 90. XX wieku. Rzecz godna uwagi.

 

Tomasz Broda, Bookface. Księga twarzy pisarzy, Wydawnictwo Format, Wrocław 2020.

Na kartach tej wyjątkowej książki spotkamy wybitnych pisarzy: Franza Kafkę, Marcela Prousta, Wisławę Szymborską i wiele innych znakomitości świata literatury, ale całkiem w nowej odsłonie: jako uczestników współczesnego dialogu toczącego się w mediach społecznościowych. Autor, znany rysownik i ilustrator, ukazuje nie tylko ich twarze i sylwetki zgodnie z własną, twórczą wyobraźnią, ale także pozwala im na pełne pasji rozmowy, wymianę uszczypliwości, prowokacje, a nawet świntuszenie – a to wszystko w postaci postów, jakie znamy z rzeczywistości wirtualnej. Bardzo ciekawa, niesztampowa pozycja, przy której trudno się nie uśmiechnąć.

 

 

Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Tego człowieka w Polsce znają chyba wszyscy. Wielu pamięta go zapewne jako prowadzącego przez lata popularny program telewizyjny Szansa na sukces, dla innych z kolei jest ikoną radiowej Trójki, z którą jakiś czas temu rozstał się po 55 latach pracy. Dziś można słuchać jego charakterystycznego, ciepłego głosu na falach Radia Nowy Świat. Mowa, rzecz jasna, o Wojciechu Mannie. W rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Katarzyną Kubisiowską bohater książki pozwala poznać się jeszcze bliżej, dzieląc się swoimi poglądami na wiele ważnych w naszym kraju tematów, opowiadając o początkach pracy dziennikarskiej, rodzinie, podróżach, pasji muzycznej czy kulisach pracy w telewizji i w radio. A wszystko to czyni jak na samego siebie przystało – z przymrużeniem oka i niezwykłym polotem.

 

Remigiusz Grzela, Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020.

Ich związek uchodził za niezwykle burzliwy i budził niemałe emocje w czasach PRL. Słynna aktorka i wpływowy pisarz wiedli wspólnie pełne wzlotów życie, w którym jednak nie brakowało także upadków. Uczucie, które ich połączyło, wielkie i niszczycielskie zarazem, w niezwykły sposób objawia się nam na kartach książki Remigiusza Grzeli, który przedstawiając pełne życia postaci, jednocześnie obala mity, które wokół nich narosły. Emocjonująca, pełnokrwista opowieść. Taka jak jej bohaterowie…

 

Marcel Woźniak, Tyrmand. Pisarz o białych oczach, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020.

Książka Marcela Woźniaka to reporterski portret jednego z najznakomitszych polskich pisarzy i popularyzatora jazzu: Leopolda Tyrmanda. To zupełnie nowe spojrzenie na autora Złego, pozwalające jeszcze wyraźniej dostrzec w nim człowieka pełnego pasji i optymizmu, nawet w obliczu braku jakiejkolwiek nadziei. Lektura przenosi czytelnika w świat, w którym nie brakuje momentów przełomowych, trzymających w napięciu jak w hollywoodzkiej produkcji, ale też emocjonalnych i wzruszających.

 

Mike Thomson, Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Oto pod gruzami zniszczonego od bomb i pocisków syryjskiego miasta Darajja powstaje podziemna biblioteka. Powstaje dzięki dzielnym mieszkańcom, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo, z morza ruin wyciągają książki, przynoszą do biblioteki, katalogują, a nawet organizują czytelnicze kluby dyskusyjne. Z tej reporterskiej opowieści przebija wiara w wartość literatury w najstraszniejszych czasach i przekonanie, że potrzeba obcowania z kulturą nie zanika nawet w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa.

 

Angelika Kuźniak, Soroczka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.  

Kolejna znakomita pozycja, która wyszła spod pióra znanej i uznanej reporterki Angeliki Kuźniak. Tym razem autorka Papuszy i innych udanych reportaży w magiczny i subtelny sposób opowiada nam o ludziach, którzy z godnym podziwu spokojem mierzą się z przemijaniem i perspektywą rychłej śmierci. Jest to jednocześnie opowieść o życiu, które w istocie jest przygotowywaniem się na jego koniec. Jak mówi jedna z bohaterek reportażu: Człowiek rodzi się na śmierć, a umiera na życie. Tę książkę zdecydowanie warto przeczytać. I przemyśleć.

 

Leszek K. Talko, Karol Vesely, Królowie bajek. Opowieść o legendarnym studiu filmów rysunkowych, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020. 

Bolek i Lolek, Reksio czy Baltazar Gąbka – to bohaterowie dzieciństwa wielu z nas, którym do dzisiaj bliskie są te niezapomniane postaci z bajek. O ile jednak z wypiekami na twarzy śledziliśmy ich losy na ekranach naszych, często wtedy jeszcze czarno-białych telewizorów i do dziś pamiętamy przynajmniej niektóre ich przygody, o tyle ich twórców właściwie nie znamy. Klimat, w którym rodziły się niezwykłe pomysły na animowane historie, przybliża reportaż Królowie bajek, opowiadający o ludziach spędzających całe dnie w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i o kulisach ich pracy. Pracy, która była ogromną pasją i równie ogromnym wyzwaniem. 

 

 

Piotr Milewski, Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Świat Książki, Warszawa 2020.

Najważniejsze, gdy dociera się do końca jednej drogi, to dostrzec początek następnej – czytamy w najnowszej książce Piotra Milewskiego. Autor zabiera nas w ekscytującą podróż blisko 10 000 kilometrów po torach. Opowiada historię kolei transsyberyjskiej, odwiedzanych po trasie miast i miasteczek, spotykanych tam ludzi. Lektura tej książki sprawia, że chce się poczuć na własnej skórze, jak to jest podróżować słynną trasą.

 

Sharon Cameron, Światło ukryte w mroku, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2020.

Światło ukryte w mroku to – jak pisze wydawca – przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu. Domu, dodajmy, który znajdował się w Przemyślu i który stoi tam do dziś. Ta niezwykle ciekawa opowieść z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników lokalnej historii, ale to też opowieść uniwersalna, która pokazuje piękno ludzkich postaw, takich jak gotowość do bezinteresownego niesienia pomocy nawet za cenę własnego życia.

 

 

Łukasz Walewski, Wł@dza w sieci. Jak nami rządzą social media, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020.

Książka ukazuje nam, jak złożony jest świat, w którym żyjemy, i jak technologia wpływa na jego funkcjonowanie. Ten wpływ doskonale widać na przykład w sferze dyplomacji, która dzisiaj w dużej mierze funkcjonuje w przestrzeni wirtualnej, gdzie na popularnych portalach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Instagram, politycy wymieniają się informacjami, a nierzadko i plotkami. Jak czytamy w opisie wydawcy, To pozycja obowiązkowa nie tylko dla zainteresowanych polityką, stosunkami międzynarodowymi czy social media, ale dla wszystkich próbujących zrozumieć dzisiejszy świat.

 

 

Gabriel Michalik, Kaszpirowski. Sen o wszechmocy, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020.

Autor książki zabiera swoich czytelników w podróż przez Uzbekistan, Ukrainę po daleki Izrael, ujawniając tajemnice Czerwonego Maga, czyli Anatolija Kaszpirowskiego. Biografia ukazuje Kaszpirowskiego jako znanego hipnotyzera i skutecznego negocjatora. Jest to opowieść o wyjątkowym człowieku, który zahipnotyzował całą Polskę.

 

Janina Lesiak, Marysieńka Sobieska. Autoportret malowany nocą, z 17 na 18 czerwca 1696 roku, Wydawnictwo MG, Warszawa 2020.

Książka Janiny Lesiak to prawdziwa opowieść o kobiecie, która została żoną Jana Sobieskiego. Autorka z wielką pasją opisuje losy bohaterki, zarówno przed małżeństwem z monarchą, jak i w trakcie, pokazując ją jako żonę, matkę i królową. Warto sięgnąć po tę pozycję, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat tej niezwykłej postaci związanej z naszą historią.

 

 

Anna Fifield, Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una, Wydawnictwo SQN, Kraków 2020.

Autorka tej książki, będąca już kilkakrotnie w Korei Północnej, ukazuje nam obraz Kim Dzong Una i jego rodziny. Materiały do tej publikacji zbierała ona przez wiele lat, co zaowocowało niezwykłą opowieścią o koreańskim dyktatorze i mechanizmach jego władzy.

 

Rainer Maria Rilke, Listy o sztuce, Wydawnictwo Fundacja Terytoria Książki, Gdańsk 2019.

Książka Listy o sztuce to zbiór listów Rainera Marii Rilkego do osób, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Były wśród nich Lou von Andreas-Salomé – przyjaciółka autora i znana pisarka oraz Marie von Thurn und Taxis – tłumaczka jego dzieł. Listy zawarte w tej publikacji praktycznie publikowane są w całości.

 

Joanna Papuzińska, Darowane kreski, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2019.

Książka Darowane kreski to wspomnienia z lat dziecięcych znanej autorki książek dla dzieci, krytyka literackiego i profesora Uniwersytetu Warszawskiego Joanny Papuzińskiej. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wyglądało dzieciństwo tej niezwykle popularnej pisarki, sięgnij po tę pozycję.

 

 

Andrzej Łapicki, Jutro będzie „Zemsta”. Dzienniki 1984–2005, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018.

Książka Andrzeja Łapickiego to pierwsze wydanie niepublikowanych dotąd dzienników z lat 1984–2005 polskiej gwiazdy kina. Jak wspomina jego córka we wstępie, dopiero poprzez te zapiski jej ojciec mógł uwolnić się od przydomku tzw. chłopca z profesorskiego domu. Znajdziemy tutaj kontrowersyjne zapiski o kolegach aktorach czy o przyjaźni z pisarzem i reżyserem Tadeuszem Konwickim. Przeczytamy o tym, jak aktor zachwycił się polityką i został solidarnościowym posłem, i o jego spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Przyjrzymy się jego grze na scenie, zobaczymy go też jako reżysera oraz dyrektora Teatru Polskiego i prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

 

 

John Garth, Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2020.

Książka ta to obszerna biografia J.R.R. Tolkiena, ukazująca życie pisarza w czasie studiów, a w szczególności kładąca nacisk na wojenne doświadczenia i ich wpływ na powstanie znanych dzieł, takich jak Hobbit czy Władca Pierścieni. Biografia pokazuje nam również przyjaciół pisarza, którzy tak jak on doświadczyli tragicznych losów wojny.

 

Krzysztof Dybciak, Pisarstwo Karola Wojtyły – Jana Pawła II w oczach krytyków i uczonych, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2019.

Opracowana przez Krzysztofa Dybciaka obszerna antologia dotycząca twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II obejmuje 58 pozycji wybranych pośród licznych publikacji związanych z dorobkiem świętego Papieża. W zbiorze znajdziemy eseje i referaty czołowych krytyków i historyków literatury, teatrologów, filozofów, teologów, pisarzy, takich jak: Jan Błoński, Zygmunt Kubiak, abp Józef Życiński czy Czesław Miłosz. Książka wydana na upamiętnienie 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

 

Janina Hera, Losy artystów polskich w czasach niewoli 1939–1954, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2019.

W tej obszernej, bo w ponad 700-stronicowej książce, zawierającej 14 rozdziałów, przeczytamy o ludziach, którzy w latach II wojny światowej i w czasach powojennych zmagali się z różnymi przeciwnościami losu. Ukazani zostali tutaj między innymi artyści związani z teatrem, operą, baletem i kabaretem.

 

Zdzisław Beksiński, Jarosław Mikołaj Skoczeń, Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia. Dzienniki, rozmowy, Wydawnictwo MD, Warszawa 2016.

Prezentowana tu pozycja składa się z fragmentów dzienników zapisanych przez wybitnego artystę. Z obszernych zapisków przypadających na lata 1993–2005 dowiadujemy się o codziennym życiu jego rodziny i otaczających go ludziach. Dodatkiem w tej publikacji są rozmowy z wieloletnim przyjacielem Beksińskiego, Wiesławem Banachem, który przybliża fakty z jego życia i twórczości.

 

Karolina Hyży, Zdrowie na talerzu. Kaszomania, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2019.

Kaszomania to pozycja dla tych, którym bliski jest zdrowy tryb życia, a zwłaszcza dieta oparta na kaszach, które w wielu polskich domach z pewnością są niedoceniane. Książka zawiera smaczne i zdrowe przepisy z kaszą w roli głównej. Są to receptury wykorzystujące m.in. te mniej znane odmiany, takie jak: bulgur, kuskus, amarantus, komosa ryżowa, z których możemy zrobić przepyszny obiad lub smaczny deser.

 

 

Delia McCabe, Nakarm swój mózg. Ponad 100 posiłków, dzięki którym poczujesz się lepiej, Wydawnictwo Buchmann – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019.

Ta książka pełna jest przepisów na smaczne dania, dzięki którym zwiększymy efektywność naszego mózgu. Autor dostarcza ciekawych informacji o produktach mających pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. W książce znajdziemy przepisy na śniadania, dania główne i desery, w tym posiłki wegańskie i bezglutenowe, z których część nie wymaga gotowania. Dzięki wykorzystaniu podanych receptur mamy szansę na poprawę koncentracji i pamięci oraz zredukowanie poziomu stresu.  

 

Jeremy Brown, Grypa – sto lat walki, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

W książce pt. Grypa autor Jeremy Brown opisuje w sposób fascynujący, a zarazem przystępny historię jednej z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Swoją opowieść zaczyna od śmiercionośnej pandemii z roku 1918, czyli „hiszpanki”, która zabiła miliony ludzi. Twórca tej niezwykłej pozycji jest również lekarzem i omawia spory związane ze szczepionkami oraz lekami przeciwwirusowymi.

 

Neil H. Riordan, Komórki macierzyste: rewolucja w medycynie, czyli jak komórki macierzyste zmieniają medycynę i nasze życie, Wydawnictwo ARW DK Media Poland, Warszawa 2019.

Autorem rekomendowanej książki jest Neil H. Riordan – jeden z pionierów w obszarze medycyny regeneracyjnej, który wdraża zastosowanie komórek macierzystych dla zmiany lub odwrócenia procesów chorobowych u ludzi. W książce znajdziemy opinie osób zajmujących się tą dziedziną medycyny, a także wspomnienia gwiazd sportu i zwykłych ludzi, którym pomogło leczenie komórkami macierzystymi. Autor twierdzi, że może to być medycyna przyszłości.

 

Zoë Waxman, Kobiety Holocaustu, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2019.

Autorka tej pozycji to wykładowczyni w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie, wybitna specjalistka zajmująca się tematyką Holocaustu, feministycznej roli płci i sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej. Zoë Waxman oddaje głos osobom, które do tej pory nie były wysłuchane. Autorka pokazuje, że tak samo jak kategoria rasy, ważna była kategoria płci. Pozycja ta zmusza nas do głębszego przemyślenia roli płci w historii nazistowskiego ludobójstwa.

 

Maria Iwaszkiewicz, Kuchnia Iwaszkiewiczów – przepisy i anegdoty, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.

Dzięki wydawnictwu Znak mają Państwo możliwość znaleźć się w rodzinnej kuchni Iwaszkiewiczów. W książce znajdziemy wspomnienia córki pisarza, Marii, która opowiada o smakach dzieciństwa. W niniejszej pozycji zostały zebrane łatwe i praktyczne przepisy na potrawy międzywojennej i powojennej kuchni, przetykają się one z opisami rytuałów, które towarzyszyły przy robieniu konfitur czy przygotowywaniu bab wielkanocnych. Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją i sprawdzenia, jakie przepisy były przygotowywane w domu Iwaszkiewiczów.

 

Kazimierz Nóżka, Marcin, Scelina, Maciej Kozłowski, Zanim wyjedziesz w Bieszczady, Wydawnictwo Znak – Horyzont, Kraków 2019.

Zanim wyjedziesz w Bieszczady to książka napisana żywym, a czasami żartobliwym językiem przez dwóch znanych leśników, którzy dzięki filmikom umieszczanym na facebookowym koncie Nadleśnictwo Baligród skradli serca internautów. Przeczytamy w niej o pięknym i jeszcze nie do końca poznanym regionie, jakim są Bieszczady. Na czytelników czekają krótkie informacje historyczne, przeplatane wspomnieniami z dzieciństwa pana Nóżki, i jego ciekawe opowieści pełne przygód oraz malownicze opisy przyrody, pracy leśnika i tamtejszych węglarzy.

 

Janina Pelc, Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy, Wydawnictwo Edytorial, Rzeszów 2019.

Książka ta to zbiór dwudziestu jeden legend i gawęd korniaktowskich spisanych przez Janinę Pelc. Opowieści, które zachowały w sobie wiele pierwotnego autentyzmu, bezpośrednio wiążą się z regionem lasowiackim.

 

Robert Ziębiński, Stephen King. Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Książka Roberta Ziębińskiego to wielka podróż po literackim i filmowym świecie Stephena Kinga. W pozycji tej omówiono wszystkie książki tego autora, a także każdą adaptację filmową. Znajdziemy w niej miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock oraz historię powstania Mrocznej Wierzy. Książka zawiera również zapis rozmów z twórcami, którzy pracowali ze słynnym amerykańskim pisarzem powieści grozy, m.in z Mickiem Garrisem i Zakiem Hiditchem. Z kolei polscy popularni pisarze podzielili się z czytelnikami swoimi opiniami o twórczości Stephena Kinga.

 

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019.

Wydawnictwo Albatros wznowiło pięknie wydany album przedstawiający dzień po dniu wydarzenia z 26 kwietnia 1986 roku. Książka ta to świadectwo katastrofy, spisane i sfotografowane przez Igora Kostina. Pozycja zawiera wiele unikatowych zdjęć.

 

Charis Tribe, Stolarstwo. Kompendium, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2019.

Poradnik przeznaczony dla chcących zacząć swoją przygodę z drewnem. Chris Tribe to projektant i twórca pracujący w drewnie, który w swojej książce przybliża tajniki swojego fachu. Szczegółowo instruuje i podpowiada, jakie narzędzia przydają się w warsztacie, a także jak posługiwać się frezarką, wyciąć złącze, fornirować czy jakie środki zastosować do danego drewna. W pozycji znajdziemy również gotowe projekty do samodzielnego wykonania.

 

Leonard Mlodinow, Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu, Prószyński Media Sp. z. o.o., Warszawa 2019.

Książka polecana wszystkim zainteresowanym działaniem naszego mózgu. Autorem jest słynny amerykański fizyk, który w niniejszej publikacji opisuje mechanizmy odpowiedzialne za proces elastycznego myślenia. Wskazuje sposoby kształtowania i wykorzystywania potencjału kreatywności tkwiącego w każdym z nas. Postępując za wskazówkami Mlodinowa, dowiemy się, w jaki sposób wyzwolić się z rutynowych przekonań, a także poznawać nowe drogi dla naszych myśli.

 

Józef Białek, Czas niewolników. Jak świat stał się własnością kilku korporacji, Wydawnictwo Wektory, Wrocław 2019.

Książka Czas niewolników, jak pisze autor, to opowieść o tym, jak nasz świat w ciągu ostatnich dwóch stuleci został zagarnięty przez niewielką grupę ludzi działających poprzez ukryte w cieniu instytucje. To książka dla niewolników o ich panach. Objaśnia ona prostym językiem, bez terminów ekonomicznych, mechanizmy funkcjonowania światowej finansjery.

 

Paweł Bieliński, Artyści, Wydawnictwo Manufaktura Słów, Gdynia 2019.

Książka Pawła Bielińskiego to zbiór sześciu wyczerpujących rozmów z przedstawicielami kilku różnych dziedzin artystycznych, takich jak: aktorstwo, śpiew operowy, piosenka czy poezja. W niniejszej publikacji artyści opowiadają o swoim życiu, etapach kariery, ujawniają kulisy pracy w teatrze i na planach filmowych, wspominają o tym, jak powstają wiersze i piosenki. W książce znajdziemy wywiady z aktorką teatralną i filmową Ewą Krasnodębską, ze światowej sławy śpiewakiem operowym Wiesławem Ochmanem, z poetką i dziennikarką Barbarą Gruszką-Zych, ze znanym z seriali telewizyjnych aktorem Tomaszem Ciachorowskim, z kompozytorem i piosenkarzem, zwycięzcą konkursu Eurowizji Aleksandrem Rybakiem oraz z aktorem teatralnym Adamem Serowańcem.

 

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek. A w konopiach strach,  Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.

W świecie współczesnej medycyny niewiele jest tematów budzących tyle kontrowersji, co w przypadku medycznych zastosowań marihuany.
Konopie były podstawą leczniczego arsenału dla uzdrowicieli w starożytnych Chinach, Indiach czy Grecji. Dziś w wielu krajach są nielegalne, więc naukowcy, który chcą badać ich medyczny potencjał, mają pod górkę. Medyczna marihuana w Polsce wprawdzie zdała już egzamin, ale wciąż brakuje przepisów pozwalających na jej używanie, a za jej niewłaściwe zastosowanie lekarz zgodnie z prawem może zostać skazany nawet na 15 lat więzienia.
W kolejnej książce z serii Bez tajemnic wybitny neurobiolog profesor Vetulani w rzeczowy, a zarazem barwny sposób opowiada o badaniach nad leczniczym zastosowaniem marihuany, o jej wpływie na nasz mózg, serce, układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Opowiadając o zalegalizowanych w Polsce substancjach uzależniających i zmieniających świadomość, profesor wyjaśnia podstawy chemii w naszym mózgu i działania narkotyków i stymulantów. W przejrzysty, a jednocześnie niepozbawiony dowcipu sposób mówi o uzależnieniach behawioralnych, których prze

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-16
Data publikacji:2015-07-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10752