Filia na 1

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Katarzyna Janus, Wszystko jest możliwe, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020.

Pełna emocji piękna powieść obyczajowa. Główna bohaterka, lekarka Alicja, w wyniku perfidnej intrygi kolegi zostaje pozbawiona prawa do wykonywania zawodu. Wyjeżdża w Karkonosze, wynajmuje domek i podejmuje pracę w restauracji. Pewnego razu na jej drodze stają dwaj różni od siebie mężczyźni. Czy tym razem los okaże się dla niej łaskawy?

 

 

Agata Christie, Zabójstwo Rogera Acroyda, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2020.

W tym utworze brytyjskiej mistrzyni kryminału akcja rozgrywa się w King’s Abbot. Jak zwykle w dziełach Christie wiele się tu dzieje. Plotki, samobójstwo i śmierć tytułowego bohatera. Herkules Poirot wraz ze swoim asystentem, doktorem Sheppardem, podejmują walkę z perfidnym mordercą. Powieść ta wywołała swego czasu wiele kontrowersji, gdyż nie spełniała ogólnie przyjętych kanonów literatury kryminalnej. Atmosferę skandalu podsyciło dodatkowo wykluczenie jej autorki z klubu zrzeszającego autorów powieści detektywistycznych.

 

 

Magdalena Kordel, Okno z widokiem, Znak, Kraków 2020.

Główna bohaterka powieści, z zawodu archeolog, postanawia po pewnej aferze wyjechać do Malowniczego, które pamięta z czasów dzieciństwa. Czeka na nią babcia. Nagle sielską atmosferę psuje wstrząsająca informacja, pewien inwestor chce zrównać z ziemią teren, na którym stoi kapliczka św. Antoniego. Czy plan Róży się powiedzie? O tym dowiemy się, czytając z zapartym tchem tę niezwykle „malowniczą” powieść.

 

L.M. Alcott, Dobre żony, MG, Warszawa 2020.

Dobre żony to niewątpliwie książka nie tylko dla dorastających dziewcząt. Bohaterki powieści: poważna Meg, roztrzepana Jo, łagodna Beth i wytworna Amy powoli wkraczają w nowy, dorosły świat, przeżywając smutki i rozczarowania. Życie nie skąpi im jednak także i radosnych chwil, ale czego można się spodziewać, gdy w domu mieszkają cztery piękne dziewczyny, a nieopodal pełen werwy, przystojny sąsiad.

 

 

Kristin Hannah, Nocna droga, Świat Książki, Warszawa 2020.

Kolejna powieść autorki bestsellerowego Słowika. Pisarka ukazuje życie i losy Jude Farraday, bohaterki stawiającej potrzeby innych ponad własne. Czy było warto? Bliźniacy Mia i Zach wyrastają na szczęśliwych nastolatków. Pewnego dnia dołącza do nich Lexi Baill, dziewczyna po przejściach. Zach zakochuje się w Lexi i cała trójka staje się nierozłączna. Matka bliźniaków przez całe życie starała się zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, jednakże jej lęki stają się w końcu rzeczywistością. Wszyscy muszą stawić czoła konsekwencjom. Czy znajdą w sobie siłę, by przetrwać i by wybaczyć?

 

Delia Owens, Gdzie śpiewają raki, Świat Książki, Warszawa 2019.

Wyborny debiut literacki, świetnie skonstruowana powieść o dojrzewaniu, ale i wciągający kryminał. Autorka umiejscawia akcję utworu na odludnych mokradłach wybrzeży Karoliny Północnej. Krainę tę, jej koloryt i atmosferę poznajemy z perspektywy dziecka, Kyi uczącej się ufać ludziom. Doskonała opowieść o dojrzewaniu i równocześnie wciągający kryminał. Dzieło ambitne, wiarygodne i bardzo na czasie.

 

 

Alicja Elżbiet Halatówna, Spełnione marzenia, Wydawnictwo Poligraf, Brzezia Łąka 2019.

Debiut autorki urodzonej w 1958 roku, piszącej pod pseudonimem. Głównym tematem książki jest historia dwojga dorosłych ludzi, których uczucie zaczęło się rodzić jeszcze w czasach ich młodości. Spotkanie po latach budzi między nimi na nowo uśpioną do tej pory namiętność. Niezwykle ciekawa powieść, pełna głębokich refleksji, ale i znaków zapytania.

 

 

Anna Bolecka, Medalion z ametystem, Sonia Draga, Katowice 2019.

Po wyjeździe męża do Ameryki Katarzyna zdaje sobie sprawę, że została sama i nie może liczyć na powrót męża. Konieczność utrzymania czwórki dzieci zmusza ją do wynajęcia części mieszkania lokatorom. Wkrótce jej salon zamienia się w miejsce spotkań młodopolskich literatów. Czas płynie, a w powieści Anny Boleckiej klimat Warszawy zyskuje wyjątkowe oblicze, powracają słynne miejsca i postacie. Odżywa historia najbarwniejszego okresu w jej dziejach.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Mariola, moje krople, Prószyński Media, Warszawa 2019.

Akcja powieści rozgrywa się w 1981 roku. 12 grudnia w małym prowincjonalnym teatrze ma gościć delegacja z ZSRR. Pierwszy Sekretarz PZPR narzuca dyrektorowi teatru, by wystawił Strip-tease, nie mając pojęcia, że w sztuce Mrożka nikt się nie rozbiera. Książka stylizowana na komedię omyłek, przypominającą swoim klimatem komedie Stanisława Barei i kabaret Olgi Lipińskiej.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Fortuna i namiętności. Klątwa, cz. 1 i 2, Prószyński Media, Warszawa 2019.

Akcja powieści dzieje się na Litwie w 1733 roku. Na stosie ginie dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na swoich oprawców. Odtąd pech nie przestaje im towarzyszyć. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy skromnej Zofii i namiętnej Cecylki. Obie walczą o serce zuchwałego Kacpra.

 

Piotr Zychowicz, Skazy na pancerzach, Rebis, Poznań 2018.

Skazy na pancerzach to pierwsza książka, która przedstawia czarne karty z życia żołnierzy wyklętych. Opowiada o tym, jak niektórzy polscy żołnierze dopuszczali się strasznych zbrodni, takich jak: masowe egzekucje, grabieże, gwałty na niewinnych cywilach i jeńcach. To nie jest komunistyczna propaganda. Dla jednych „łupaszka”, „Bury” czy „Wołyniak” to wielcy bohaterowie, dla innych mordercy. Piotr Zychowicz nie ma wątpliwości, że żołnierze ci walczyli o słuszną sprawę, co jednak, jego zdaniem, nie oznacza, że należy ukrywać niewygodne fakty, które ich dotyczą.

 

Katarzyna Misiołek, Ktoś ci się przygląda, Muza SA, Warszawa 2018.

Główna bohaterka książki Katarzyny Misiołek to dziennikarka radiowa, której nocny program Randka w ciemno jest bardzo popularny wśród słuchaczy. Wychowuje syna i właściwie w jej życiu nic się nie dzieje. Któregoś dnia zauważa, że ktoś ją obserwuje. Anna zaczyna się bać. Wpada w paranoję. Czy może ktoś na nią czyha? Warto się o tym przekonać samemu.  

Artykuły

Pamela Butchart, Szpieg, który lubił szkolne obiady, Zielona Sowa, Warszawa 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Pamela Butchart, Szpieg, który lubił szkolne obiady, Zielona Sowa, Warszawa 2015.

 Druga część zabawnych perypetii Mai i jej szkolnych kolegów i koleżanek. Tym razem Maja zostaje opiekunką nowej uczennicy Matyldy, która jest Francuzką.

Magda Omilianowicz, Przekraczając granice, Reporter, Koszalin 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Magda Omilianowicz, Przekraczając granice, Reporter, Koszalin 2015.

Magda Omilianowicz to dziennikarka oraz autorka książek, zajmująca się tematyką społeczną i podróżniczą. Jej kolejna książka Przekraczające granice jest zbiorem wywiadów, zawierającym ciekawe a zarazem zmuszające do zastanowienia historie. Autorka przedstawia pięć nietuzinkowych kobiet: Joannę i Magdę; Teresę – Królową Autostopu, Barbarę oraz Marię –  doktora medycyny, patologa, która na co dzień obcuje ze śmiercią, nie tylko zawodowo.

Anegdoty o gwiazdach, zebrała i opracowała Magda Omilianowicz, Reporter, Koszalin 2015.

16 października 2015
Przejdź do - Anegdoty o gwiazdach, zebrała i opracowała Magda Omilianowicz, Reporter, Koszalin 2015.

 W najnowszej książce Magdy Omilianowicz autorce udało się zebrać ponad 250 zabawnych historyjek z życia naszych gwiazd - aktorów, piosenkarzy, ludzi mediów. Oto jedna z nich:
– „U pana ANDRZEJA WAJDY podczas kręcenia zdjęć alkohol był zakazany. Totalnie zakazany – mówi CEZARY PAZURA. – Na planie mieliśmy barowóz. Wchodziło się do jelcza, a tam był bar. Zjadało się jajecznicę , a ten facet zawsze miał flaszkę pod barem. Było piekielnie zimno, więc ja tak poszedłem po cichutku do barowozu i mówię: – Panowie, dajcie mi lufkę, bo skostniałemAle panie Cezary, jest zabronione, zupełnie. Pan Andrzej powiedział, że wyrzuca z pracy. Ja na to:    –  Ale nie ma pana Andrzeja, tak że ja zdążę, po cichutku. Facet mi nalał kieliszek, podnoszę go do ust… pan Andrzej wchodzi. – Co pan robi? – pyta. Ja mówię: - Piję wódkę, bo mi jest zimno. A pan Andrzej na to: …To dla mnie też pięćdziesiątkę”.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-16
Data publikacji:2015-10-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8400