Filia nr 2

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Alicja Sinicka, Winna, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.

Czy prawda to słabość? Siła? A może słabość przeznaczona wyłącznie dla silnych? Prezentowana powieść zdecydowanie nie jest klasycznym romansem; znajdziemy w niej mocno rozbudowany wątek sensacyjny, który zapewnia spory dreszczyk emocji. Nie ma tu mowy o nudzie! Stopniowo ujawniane tajemnice powodują, że książka wciąga od samego początku. Jej bohaterką jest Wendy, dwudziestopięcioletnia doktorantka psychologii. Osoba smutna, zagubiona, nosząca w sobie ogromne poczucie winny, od którego nie może i nie potrafi się uwolnić. Poznajemy ją w bardzo trudnym momencie jej życia. Ukochany mąż ją zdradził, a ona wie, że nigdy nie będzie w stanie mu wybaczyć. Autorka Winnej ciekawie i wnikliwie uchwyciła złożoną naturę ludzką. Warto się o tym przekonać samemu.

 

Tomasz Betcher, Tam gdzie jesteś, W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2019.

Tam gdzie jesteś to powieść obyczajowa, przepełniona całą gamą emocji. Anna Turska przeżywa właśnie trudne chwile w życiu: rozwodzi się z mężem, zmieniła mieszkanie, jej syn osiągnął pełnoletniość i lada chwila będzie zdawać maturę. Kobieta stopniowo układa sobie życie od nowa. Postanawia sprzedać domek letniskowy w Jantarach, który otrzymała w spadku po ojcu. Kiedy zjawia się w nim, chcąc zrobić jego zdjęcia, nieoczekiwanie spotyka tam bezdomnego. Burzliwe spotkanie tych dwojga kończy się zaskakująco – kobieta nawiązuje znajomość z Adamem. Pozwala mu zamieszkać w domku, a sama staje się tam częstym gościem. Ich znajomość budzi jednak kontrowersje wśród rodziny Anny oraz mieszkańców miasteczka. Kobieta idzie w zaparte – jako psycholog chce pomóc nieszczęśliwemu mężczyźnie. Co wyniknie z tej znajomości? Odpowiedź znajdą Państwo w książce.

 

Hannah Beckerman, Gdybyś tylko wiedziała, Burda Media Polska, Warszawa 2019.

Gdybyś tylko wiedziała to intrygująca książka przedstawiająca perypetie pewnej rodziny. Kiedy jedno pokolenie zataja ważną sprawę rodzinną sprzed lat, może się to źle odbić na przyszłości dalszych pokoleń. Jess i Lily, dorosłe siostry, są ze sobą skłócone, a ich nastoletnie córki w ogóle nie miały dotychczas ze sobą styczności. Wszystko przez podjętą decyzję jednej z córek sprzed trzydziestu lat. Czy ci ludzie odbudują więzi rodzinne? Dowiedzcie się, Państwo, sami, czytając tę niezwykłą powieść!

 

Katarzyna Woźniczka, We dwoje, Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

We dwoje to debiut młodej pisarki, Katarzyny Woźniczki. To niezwykła opowieść, w której samotność przeplata się z przyjaźnią, a miłość ze stratą. To fakt, że niczego nie możemy być w życiu pewni, bo los ma dla nas wiele niespodzianek, niekoniecznie miłych i pożądanych. Poukładane życie Karoliny zupełnie nieoczekiwanie rozpadło się na kawałki, nie dając gwarancji, że niebawem wszystko wróci na swoje miejsce. Jak kobieta poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy znajdzie oparcie w tych, na których zawsze mogła liczyć? Czy na nowo znajdzie swoje miejsce na ziemi? Kto jest ciekaw co się wydarzy koniecznie musi przeczytać tę książkę.

 

Karine Giébel, Tylko cień, Sonia Draga, Katowice 2015.

Pasjonujący thriller psychologiczny, od którego nie sposób się oderwać. Studium obsesji, obłędu, szaleństwa. Pokazuje, do jakiego stanu może nas doprowadzić "tylko cień", Cień, który wie o nas wszystko, a nawet i więcej.

 

Erica David, Kraina Lodu. Magia i wspomnienia, Egmont, Warszawa 2015.

Po latach rozłąki królowa Elsa i jej siostra chcą odbudować łączącą je dawniej więź. Księżniczka Anna próbuje odzyskać wspomnienia związane z lodową magią swojej siostry. Pragnie odzyskać wspomnienia z czasów, kiedy jako mała dziewczynka bawiła się ze starszą siostrą w śnieżnych zaspach, ślizgała się z nią po lodzie, razem budowały bałwanki. Polecamy wszystkim dziewczynkom kochającym Annę i Elsę!

 

Jandy Nelson, Oddam ci słońce, Wyd. Otwarte, Kraków 2015.

Jude i Noah to bliźnięta. Ona jest typem buntowniczki, chcącej urealnić wizję siebie, jako Pani swojego życia. On jest nieśmiałym artystą, przemawiającym sztuką, a nie słowami. Ona jest zadziorna i bezczelna, chce wszystkiego. On bacznie obserwuje, bada ludzkie zachowania. Ona znajduje się na drodze życia, pełnej zabawy, towarzystwa, śmiechu i słońca. On szuka czegoś czego nie można sprecyzować. I mimo różnic, nikt inny nie rozumie ich tak, jak rozumieją się wzajemnie. Ale dorastanie jest ciężkim okresem, pełnym zawirowań i niespodziewanych wydarzeń i w gruncie rzeczy, w pewnym momencie, może pojawić się szczelina, z dnia na dzień, przybierająca coraz większy rozmiar...

 

Laila Shukri, Byłam służącą w arabskich pałacach, Pruszyński i S-ka, Warszawa 2015.

Wstrząsająca opowieść o dziewczynie, która już w wieku dziesięciu lat musiała zacząć zarabiać jako służąca na całą swoją rodzinę, wziąć odpowiedzialność za nią i za siebie oraz odnaleźć się w krajach arabskich, pełnych zagrożeń dla młodych kobiet. Nawet jeśli nie jest to historia życia jednej kobiety, to przeraża już sam fakt, że w Indiach i krajach arabskich kobiety rzeczywiście są tak traktowane. I że dzieje się to teraz, w XXI wieku.

 

Andrzej Maleszka, Świat Ogromnych, Znak, Kraków 2015.

Świat Ogromnych to siódmy tom cyklu Magiczne drzewo.
Znów miało być zwyczajnie. I znów nie wyszło. Kuki i reszta bohaterów trafiają do Świata Ogromnych, z którego uciec da się tylko w jeden sposób: odnajdując puzzle, które otworzą im drogę z powrotem do ich świata. A cała przygoda zaczęła się tak normalnie: Ida miała zacząć swoją naukę w szkole, na co nie miała w ogóle ochoty. By ustrzec się od kłopotów pozbawiła się nawet na pewien czas zdolności magicznych, ale na niewiele się to zdało. Pierwsza lekcja okazała się prawdziwą katastrofą, kłótnia z nauczycielką zaś doprowadziła do odkrycia faktu, iż przed laty jej synek dosłownie zniknął. Czyżby magia? Bohaterowie zaczynają śledztwo i szybko ich sytuacja staje się niebezpieczna…

 

Sandra Brown, Deadline, Świat Książki, Warszawa 2015.

Deadline jest jedną z nowszych powieści Sandry Brown, w której udało jej się spleść ze sobą misterną kryminalną intrygę z osobistym wątkiem dwójki zagubionych bohaterów, których spotkanie wpłynie na losy nie tylko ich samych, ale i wszystkich ich bliskich. Dawson Scott jest dziennikarzem, który wybrał sobie trudną profesję korespondenta wojennego i wykonuje ją z pełnym poświęceniem i oddaniem. Niedługo po powrocie z Afganistanu zostaje poproszony przez bliskiego znajomego z FBI o przyjrzenie się pewnej sądowej sprawie, w której oskarżony zdaje się być powiązany z grupą terrorystyczną, która działała na terenie Stanów przed czterdziestu laty. Dawson spełnią tę prośbę głównie z obowiązku przynajmniej dopóki na salę sądową nie wkracza Amelia, była żona Wessona. 
„Deadline” jest bardzo dobrym thrillerem. Świetnie pomyślanym i przemyślanym, nieprzewidywalnym i dość oryginalnym. A przede wszystkim zaskakującym, nawet gdy wszystko już wydaje się oczywiste i jasne, autorka wciąż jeszcze trzyma asa w rękawie, by kolejny raz wstrząsnąć czytelnikiem. Naprawdę nieźle. Do tego trzeba dodać całkiem dobre tempo wydarzeń, które – prócz nieco niemrawego początku – utrzymuje się do końca książki.

 

Sharon Kay Penman, Słońce w chwale, Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2015.

Wojna Dwóch Róż w Anglii to temat dość nieznany u nas. Informacje o tym konflikcie zwykle ograniczają się do stwierdzenia, że był to konflikt pomiędzy rodami Yorków i Lancasterów o władzę. Dzięki powieści „Słońce w chwale” czytelnik może w przystępny sposób poznać dzieje tego niezwykle krwawego konfliktu.
Książka Sharon Kay Penman pt. Słońce w chwale to fantastyczna lekcja historii, a przy tym świetnie napisana książka. Czytelnik naprawdę może wczuć się w postacie tam przedstawione, bez względu czy myśli o ich historyczności czy nie. Jest to opowieść o wierności i zdradzie, o okrutnej walce bez wielu rycerskich czynów, a także o dorastaniu młodego Ryszarda i budowaniu zaufania pomiędzy nim a bratem. Niektóre fakty mogą zaskoczyć, jak choćby pewnego rodzaju przypadkowość zwycięstw Edwarda, ale to tylko zwiększa wartość powieści.

 

Katarzyna Kwiatkowska, Zbrodnia w szkarłacie, Znak, Kraków 2015.

Dziedziczka Jezioran, panna Helena, przygotowuje się do ślubu z Andrzejem Ostrowskim. Rodzina jest na skraju bankructwa, za które w dużej mierze odpowiada ojciec Heleny – Jerzy, niepoprawny romantyk i szalony konstruktor. Zadłużony majątek może w każdej chwili przepaść, chyba że odnajdzie się skarb przodka, majątek, za który będzie można wykupić Jeziory z rąk chciwego Józefa Szulca. Tymczasem w majątku pojawia się niejaka Ewelina, druga żona brata Jerzego, wraz z pasierbicą, Laurą. Jej przybycie oznacza kolejne kłopoty. Kiedy zapada noc, pada strzał. Ginie jeden z gości Jezior i mogłoby się wydawać, że każdy z przebywających w majątku miał motyw, aby dopuścić się zbrodni.

 

Danuta Pytlak, Medalion szczęścia, Zysk i S-ka, Poznań 2015.

Medalion szczęścia to ciepła i wzruszająca, babska literatura. Przyjemna i przemawiająca do serca i do wyobraźni. Czyta się ją z przyjemnością. Książka Danuty Pytlak opowiada o poszukiwaniu swego miejsca w życiu, o przyjaźni, miłości i rodzinnych korzeniach.
Urszula Ornatowicz zbliża się do czterdziestki, jest uroczą singielką, kobietą pewną siebie i samowystarczalną. Ma bliską przyjaciółkę Baśkę, z którą spędza czas. Pewnego dnia okazuje się, że Ula odziedziczyła w spadku po ciotce Gabrieli, zapomnianej i nielubianej, stary dom rodzinny pod Warszawą, usytuowany pod samym lasem. Kobieta wprowadza się do niego. Dom jest stary, wielki i ma "duszę", ale ma również bogato wyposażoną piwniczkę, w której Ula znajduje pyszną wiśnióweczkę. Po spożyciu większej ilości trunku, kobieta nawiązuje kontakt z przodkami z obrazów - wydaje się jej, że słyszy głosy. Dobrze się to skończyć nie mogło..... Na skutek nieszczęśliwego wypadku, Ula trafia na oddział urazowy pobliskiego szpitala, gdzie zajmuje się nią przystojny lekarz. Zaczyna między nimi iskrzyć i ich wzajemne relacje wyraźnie ocieplają się, czego nie można powiedzieć o relacji Uli z Baśką.
Jak znajomość z Jose zmieni życie Uli? Jak zmiana miejsca zamieszkania wpłynie na dalsze losy Uli? Przekonajcie się sami :) Czeka was przyjemna i intrygująca lektura!

 

Oystein Stene, Wyspa zombie, Zysk i S-ka, Poznań 2015.

Labofnia to miejsce bardzo tajemnicze. Odosobniona, zapomniana (dzięki staraniom wielu rządów i służb specjalnych) wyspa, która nie figuruje na żadnej mapie. Jej mieszkańcy różnią się znacząco od ludzi. Ich ciała mają niższą temperaturę, puls, zesztywnienie i dużo wolniejszą przemianę materii. Ich serca praktycznie nie biją, a oni sami nie muszą jeść ani pić, by funkcjonować. Jednak tworzą kruche, społeczne struktury, w których każdy ma przydzielone odpowiednie zadanie, przynależną funkcję. Kiedy na wyspę trafia rozbitek Johannes van der Linden, nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Nie wie, kim był, czym się zajmował. Na nowo uczy się korzystać ze zmienionego fizjonomicznie ciała, uczy się mówić i stara wpasować w nowo poznane społeczeństwo. Jednak nie może pozbyć się chronicznego poczucia braku i tęsknoty za czymś bliżej nieokreślonym, bo przecież nie umarli nie potrafią odczuwać...

 

Agata Widzowska, Psierociniec, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015.

Chodzący własnymi drogami pies nie może być szczęśliwy. Szwendający się po okolicy i śpiący w zorganizowanych przez siebie miejscach Remik wiedział o tym, ale nie mógł odmienić swojego losu. Jedyne, co mu pozostało to tęsknota za domem i właścicielem, którego już nawet nie pamiętał.
Miał już przynajmniej jedną samodzielną zimę za sobą, kiedy trafił do Psierocińca, w którym uświadamia sobie swoje niezwykłe umiejętności: jest poetą, którego wiersze mogą odmienić los wielu psów i kotów, dlatego w tekst wpleciono wiele wierszy o tych czworonogach. Wiele z tych utworów będzie doskonałym materiałem do ćwiczenia wymowy dla najmłodszych. Po znalezieniu domu przez wielu jego współlokatorów - nie zawsze mile do niego nastawionych - Remik zyskuje uznanie i przyjaźń, a z czasem udaje mu się odnaleźć i dom pełen miłości.

 

Grażyna Jeromin-Gałuszka, Złoty sen, Prószyński Media, Warszawa 2015.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym kurorcie uzdrowiskowym, gdzieś w Polsce, w niegdyś pięknej willi z pokojami do wynajęcia.
Lili, właścicielka willi, oraz gosposia Józefa zaskoczone niespodziewaną wizytą dawnej wczasowiczki, pomimo że od wielu lat nie przyjmują już gości, witają Adę z otwartymi wręcz ramionami, nie zadając szczegółowych pytań - dlaczego teraz i tak nagle pojawia się na ich progu z walizką. Po kilku dniach pobytu, okazuje się, że jej przyjaciółka z wakacyjnych pobytów - artystka Kalina wplątała się w kłopoty, z których Ada, w spontanicznym odruchu ją wyciąga.  I tak w pewnym momencie pod jednym dachem mieszkają cztery kobiety, a każda z nich skrywa swoją tajemnicę. Pani Grażyna Jeromin-Gałuszka, w bardzo subtelny  sposób potrafi pokazać jak bardzo nasze życie zależne jest od innych ludzi i nie ma znaczenia czy są naszymi przyjaciółmi czy  wrogami.

 

Link Charlotte, Gra cieni, Sonia Draga, Katowice 2015.

Autorka przedstawia nam historię Davida Bellano, człowieka bardzo bogatego i jeszcze bardziej samotnego. Otrzymuje on anonimowe listy z pogróżkami, a że zawsze był paranoikiem, postanowił sam znaleźć sprawcę. W tym celu zaprasza do swojego domu czwórkę dawnych przyjaciół - Mary, Steva, Natalie i Ginę. Każde z nich ma powód by go nienawidzić. Każde z nich chociaż raz życzyło mu śmierci. Czy wśród nich jest potencjalny morderca? Czy Davidowi uda się go zdemaskować?

 

Patricia Hermes, Werka Rozterka i nowa niania, Wilga, Warszawa 2015.

W domu Werki i jej rodziny zjawia się kandydatka na nianię dla dzieci, która od pierwszych chwil przypadnie im do gustu, zwłaszcza Werce. Ania, tak ma na imię dziewczyna lubi zwierzęta i w dodatku nie boi się fretki Margoli. W postaci Ani Werka zyska sprzymierzeńca, Margola bowiem jest stworzeniem wyjątkowo nieznośnym, choć sympatycznym w całokształcie. Kiedy Werka zabierze Margolę do szkoły bez zapytania o zgodę rodziców, a niesforna fretka pogryzie jednego z kolegów Werki, wówczas dziewczynka stanie przed najgroźniejszą z kar. Być może Margolę trzeba będzie oddać z powrotem do sklepu zoologicznego. Z pomocą pospieszy Ania. Teraz stawka będzie się toczyła o pozostanie w ich domu dwóch już kochanych przez Werkę istot: fretki Margoli i niani Ani.

Artykuły

Marek Hłasko, Wilk, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2015.

16 października 2015

Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 roku jest w Iskrach powieść Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać ponad 60 lat. W tym roku ukazały się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona została obszernymi przypisami, zaś wersja naukowa zawiera, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki.
Akcja Wilka toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym. To opowieść o Ryśku Lewandowskim, dorastającym w biednej dzielnicy. Rysiek marzy o lepszym życiu, kocha westerny, w których znajduje spełnienie swoich marzeń.


Andrzej Maleszka, Czerwone krzesło, Znak, Kraków 2015.

16 października 2015

Czerwone krzesło to fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia – te dobre i te złe. Książka rozpoczyna cykl Magiczne drzewo, na podstawie którego Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony EMMY AWARD i dziesiątkami innych nagród.

 

Katarzyna Bonda, Okularnik, Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, Warszawa 2015.

16 października 2015

Okularnik to drugi tom z cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej, składającego się z czterech tomów. Każdemu patronuje inny żywioł: POWIETRZE, ZIEMIA, OGIEŃ i WODA. W każdym bohaterka rozwiązuje inną zagadkę kryminalną, korzystając z innej metody kryminalistyki. Wszystkie cztery części stanowią całość, a zawarta w nich historia zaskakuje aż do ostatniego słowa. Autorka cyklu to popularna współczesna pisarka, specjalizująca się w tematyce kryminalnej, która do polskiej powieści kryminalnej wprowadziła nowy typ detektywa – psychologa policyjnego – Huberta Meyera.
Zygmunt Miłoszewski apeluje: „Zapamiętajcie to nazwisko: Katarzyna Bonda została właśnie królową polskiego kryminału”.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-16
Data publikacji:2015-10-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8171