Filia nr 4

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Bradford Chris, „Agent. Zakładniczka”, „Nasza Księgarnia”, 2015.

Bohater powieści „Agent. Zakładniczka” Connor Reeves, nastolatek, nie jest zwykłym chłopcem. Jest świetnie wyszkolonym ekspertem grupy ochroniarskiej, specjalizującej się w chronieniu życia osób zagrożonych. To bardzo młody człowiek nie wyróżniający się z otoczenia, który otrzymuje odpowiedzialne zadanie. Ma chronić córkę prezydenta Stanów Zjednoczonych przed terrorystami. Czy ta misja się powiedzie? Tego dowiemy się z kart tej trzymającej w napięciu powieści.

 

Steinbeck John, „Ziemia Naszej Goryczy”, Prószyński i S-Ka, 2015.

W powieści przedstawione są postacie kiedyś bogate i szczęśliwe, teraz ciężko doświadczone przez los. Zmuszająca do refleksji powieść o ludzkich wyborach, uczciwości i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Napisana przystępnym językiem,  z subtelnym humorem i ostrym widzeniu spraw społecznych. Uświadamia nam, że czasem przypadek decyduje o naszym życiu.

 

 Michalak Katarzyna, „Spełnienia Marzeń”, Wydawnictwo Literackie, 2016.

Poruszająca powieść o życiu, miłości, poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, zmaganiach z przeciwnościami losu i wytrwałym dążeniu do spełnienia marzeń.

Głównymi bohaterami są: Klaudia i Kamil, skrzywdzeni przez los i ludzi. Klaudia w dniu swoich osiemnastych urodzin ucieka z domu od ojca, który przez ostatnie siedem lat zgotował jej piekło. Przeprowadza się do odziedziczonej starej chaty. W poszukiwaniu pracy trafia po sąsiedzku do domu Kamila, niewidomego chłopaka. Wątek sensacyjny, narastające napięcie, wszechobecne intrygi i rodząca się miłość, sprawiają, że powieść na długo zapada w pamięć.

 

Katarzyna Puzyńska, Z jednym wyjątkiem, Wydaw. Pruszyński Media Sp. Z o.o., Warszawa 2015.

 Akcja powieści toczy się w miejscowości Lipowo i najbliższej okolicy. Jest to trzymający w napięciu kryminał, w którym świetnie ukazane są portrety psychologiczne głównych bohaterów. Powieść ta osadzona jest mocno w realnym świecie, z bogatymi wątkami społeczno-obyczajowymi i ciekawymi historiami bohaterów. Wciągająca i napisana łatwym językiem powieść o codziennej pracy policjantów z małej miejscowości.

 

Megan McDonald, Hania Humorek. Tydzień na opak, Wydaw. Egmont Polska Sp. Z o.o., Warszawa 2015.

 Wciągająca powieść przygodowa dla starszych dzieci. Główna bohaterka Hania postanawia na kilka dni zmienić swój wygląd i zachowanie. Jednak jej przyjaciele przyzwyczajeni do innej Hani zaczynają się martwić czy z nią wszystko w porządku oraz czy tan miła, sympatyczna i uśmiechnięta dziewczynka nie jest przypadkiem oszustką.

 

Jean Sasson, Łzy księżniczki. Opowieść o życiu w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata, Wydaw. Znak, Kraków 2015.

 Opowieść saudyjskiej księżniczki Sultany o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni, natomiast kobiety traktowane są jak niewolnice. Nawet te, które pochodzą z królewskiego rodu. W książce opisane są historie kilku kobiet, którym ogromnym kosztem udało się wywalczyć dla siebie odrobine wolności i zrealizować cząstkę marzeń. Pokazane jest życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach Internetu i postępu na całym świecie.

 

Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo. Świat Ogromnych”, Wydawnictwo Znak emotikon, Kraków 2015.

Kolejny tom z cyklu „Magiczne drzewo” przenosi głównych bohaterów do Świata Ogromnych. Są oni jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne. Po wielu perypetiach chcą powrócić na Ziemię, jednak okazuje się, że warunkiem powrotu jest odnalezienie i ułożenie tajemniczych puzzli.

 

 Peter Kerr, „Incydent w Dirleton”, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2015.

Komedia kryminalna. Pełna intryg, zabawnych sytuacji i zaskakujących zwrotów akcji. Pensjonariuszka oddziału geriatrycznego zapisuje swój majątek kotu. Wkrótce zostaje zamordowana i ginie jej pupil. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi detektyw Bob Burns, zaś tropy wiodą aż na Majorkę…

 

 Katarzyna Michalak, „Nie oddam dzieci”, Wydawnictwu Literackie, Kraków 2015.

 Powieść trzymająca w napięciu od początku do końca. Wzbudza skrajne emocje, pokazuje, że przy pomocy przyjaciół i życzliwych ludzi można podnieść się i z dna rozpaczy stanąć na nogi. Bardzo ciekawa, napisana przystępnym językiem. Trudno się od niej oderwać.

 

 Tanya Valko – SAGA ARABSKA – „Arabska żona” , „Arabka córka”, „Arabska krew” i „Arabska księżniczka”.

Jeśli interesuje kogoś kultura arabska, to książki Tanyi Valko są bardzo dobrą lektura o tej tematyce. Autorka opisuje zwyczaje, kulturę i warunki życia w Libii.
Dorota – Polka poznaje Ahmeda Salimi – Araba, który mieszkając w Polsce nie pochwala zachowania mężczyzn wobec kobiet w swoim ojczystym kraju. Wkrótce pobierają się. Język Tanyi Valko nie jest zbyt wyszukany, a słowniczek na końcu książki pomaga w lepszym zrozumieniu treści.

Artykuły

Lincolin Peirce, Zapiski luzaka: trefna strefa, „Nasza Księgarnia”, Warszawa 2015.

20 października 2015

To 6 tom cyklu Zapiski luzaka, w którym Natan jest od tego, żeby wpadać w kłopoty po uszy i później szukać wyjść ze skomplikowanych sytuacji. Takiego bohatera Lincoln Peirce wykorzystuje, żeby zachęcić dzieci do książek – i znakomicie mu to wychodzi, bo chłopiec dostarcza sporo rozrywki, a do tego - mimo wad - daje się lubić.
W kolejnych tomach cyklu Natan relacjonuje swoje szkolne doświadczenia i rysuje komiksowe opowiastki. Wszystko z wielkim poczuciem humoru.

Katarzyna Puzyńska, Trzydziesta pierwsza, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

20 października 2015

Trzydziesta pierwsza to tom 3 cyklu Lipowo, kontynuacja Motylka i Więcej czerwieni. Cykl o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i  obyczajowym. Kryminalna fabuła jest ułożona misternie, autorka świetnie splata ze sobą poszczególne wątki, podsuwając mylne tropy.
Nie jest to ostatnia część cyklu, kolejną już zapowiedziano pod tytułem Z jednym wyjątkiem.

Hanna Cygler, Pokonani, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2015.

20 października 2015

Pokonani to druga część sagi Hallmannów i Sarnowskich, rozpoczętej powieścią Czas zamknięty. Obie składają się na cykl pod tym samym tytułem, tj. Czas zamknięty.
Akcja powieści Pokonanych rozgrywa się w powojennej Łodzi, Warszawie, a momentami także i Londynie. Autorka na stronach książki odpowiada na wiele istotnych pytań, które cisnęły się nam na usta po przeczytaniu poprzedniej części, przedstawiając czytelnikom powojenne losy bohaterów.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4939