Filia nr 4

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Sylwia Winnik, Bezmiłość, Muza, Sport i Turystyka, Warszawa 2022.

Reportaż napisany na podstawie listów, a także grypsów i przekazów ustnych byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie, potocznie nazywanego Majdankiem. Z korespondencji wyłania się nie tylko ogólny obraz okrucieństwa wojny, lecz także historia poszczególnych osób czy całych rodzin.

 

Danielle Steel, Latające Anioły, Luna, Warszawa 2022.

„Latające Anioły”, to fascynująca i inspirująca historia odważnych kobiet w czasach II wojny światowej. Grupa wyszkolonych pielęgniarek zgłasza się do wojskowych oddziałów lotniczej ewakuacji rannych i zostaje wysłana do Anglii, gdzie dołącza do zespołu, który wykonuje niebezpieczne misje, sprowadzając rannych żołnierzy z frontu.

 

Laila Shukri, Perska wytrwałość, Prószyński Media, Warszawa 2022.

Ciekawa powieść obyczajowa o odmienności kulturowej, przemocy wobec kobiet, sensie życia podczas pandemii COVID 19. Autorka w niezwykle barwnej historii skłania czytelnika do refleksji nad tym, jak w pełnym chaosu i nieprzewidywalnym świecie odnaleźć siebie i co jest w życiu najważniejsze.

 

Nadia Hashimi, Afgańska perła, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2022.

Poruszająca opowieść o przeznaczeniu, grozie życia codziennego i odwadze w jej przezwyciężaniu. Przede wszystkim zaś o tym, co znaczy być kobietą we współczesnym Afganistanie. Zwierciadło ukazujące wieczną walkę, jaką staczają w życiu wszystkie afgańskie kobiety.

 

Tom Steinfort, Grzechy szejka, Muza, Warszawa 2022.

Dubaj uznawany jest na całym świecie za ikonę nowoczesności. Miastem rządzi szejk, potężny multimiliarder, który przez wiele lat wykorzystywał swoją władzę i pieniądze, by rządzić żelazną ręką. Dubaj nie tylko narusza prawa człowieka, ale pozycję kobiet jako obywateli drugiej kategorii ma zapisaną w prawie.

 

Ulrich Nersinger, Szpiedzy Watykanu, Mando, Kraków 2022.

Wielkie tajemnice i aura skandalu. Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania, ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej działań agenturalnych i szpiegowskich niż wywiad brytyjski, a jej służby były bardzo skuteczne.

 

Katharine McMahon, Róża Sewastopola, Insignis, Kraków 2022.

Urzekająca i skłaniająca do refleksji powieść historyczna z romansem w tle. Akcja powieści toczy się podczas wojny krymskiej, a miłość zaprowadzi główną bohaterkę z uporządkowanej wiktoriańskiej Anglii na ogarnięty wojennym chaosem Krym.

 

Dawid Góra, WOPR – życiu na ratunek, Muza, Warszawa 2022.

Wstrząsający i poruszający reportaż o pracy ratowników wodnych. O najtrudniejszych akcjach i zawodowej codzienności, o zasadach, które ratują życie i żywiole, który uczy pokory. Porażająca opowieść o przepastnej toni i głębi ludzkiej solidarności.

 

Jane Goodall, Księga nadziei – podręcznik przetrwania w trudnych czasach, Media Rodzina, Poznań 2022.

Autorka jest jedną z najbardziej wpływowych i najważniejszych liderek na świecie, szerzy świadomość, że trzeba chronić prawo do życia wszystkich stworzeń, dawać nadzieję przyszłym pokoleniom i zabierać głos w sprawie największego ekologicznego zagrożenia – zmian klimatycznych.

 

Artur Górski, Przemytnik, Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, Warszawa 2022.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodego chłopca zajmującego się przemytem heroiny. Swoje zadania traktuje jako przygodę i spełnienie marzeń o podróżach. Gdy w końcu zostaje zatrzymany, będzie musiał słono zapłacić za swoje marzenia.

 

Helene Flood, Sąsiadka, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.

Wciągający thriller o sekretach, kłamstwach, zdradach i morderstwie. Główna bohaterka zdradza męża z sąsiadem, który wkrótce zostaje zamordowany, a ona staje się główną podejrzaną. Kogo będzie łatwiej okłamać: męża czy policję? Ile kłamstw ujdzie jej na sucho? Tego wszystkiego dowie się czytelnik po przeczytaniu tej interesującej książki.

 

Harlan Coben, Chłopiec z lasu, Albatros, Warszawa 2020.

W parku krajobrazowym w Mountain znaleziono brudne, niemalże dzikie dziecko. Okoliczni mieszkańcy zajęli się chłopcem, który rozumie język angielski, ale nic nie mówi. W miarę upływu czasu młody mężczyzna próbuje się przystosować do cywilizowanego świata. Gdy trzydzieści lat później znika mała dziewczynka, okazuje się, że jest on jedyną osobą, która może pomóc ją odnaleźć. Intrygująca, pełna zwrotów akcji historia, która do końca trzyma w napięciu.

 

 

Ryszard Ćwirlej, Zaśpiewaj mi kołysankę, Czwarta Strona, Poznań 2020.

Akcja tej powieści rozgrywa się w okresie międzywojennym w Poznaniu. Trzy sprawy, trzy zagadki i trzy wyjścia. Wszystkie sprawy łączy jedno rozwiązanie. Tylko podkomisarz Fischer potrafi rozwiązać zagadkę zaginięcia ośmioletniej dziewczynki, która wyszła po wodę do studni i ślad po niej zaginął. Niezwykle wciągająca lektura, nie tylko dla wielbicieli kryminałów.

 

 

Deborah Feldman, Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, Poradnia K, Warszawa 2020.

Powieść autobiograficzna, w której autorka opisuje swoje życie w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. W miarę dorastania coraz bardziej przestają jej się podobać twarde zasady panujące w tym środowisku. Zaczyna się buntować przeciw tym regułom, a następnie opuszcza rodzinę, przez co zostaje usunięta na zawsze poza nawias tej społeczności. Warto sięgnąć po tę powieść i przekonać się, jak wielką odwagą wykazała się jej bohaterka.

 

 

Sławomir Koper, Skrzydlata ferajna, Bellona, Warszawa 2020.

Opowieść o świecie koneserów życia, odwadze i miłości do latania. Historia niezwykłych lotników, którzy zadziwili świat męstwem i umiejętnościami, za które zapłacili najwyższą cenę.

 

 

Charlotte Link, Czas burz, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Charlotte Link, Dziki łubin, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Charlotte Link, Niespokojne niebo, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Kolejne pozycje wydawnicze na polskim rynku bardzo popularnej niemieckiej pisarki Charlotte Link. Trylogia, której bohaterkami są silne kobiety z rodziny Dombergów. Niezwykle interesujące tło historyczne (I wojna światowa, rewolucja w Rosji, rewolucja przemysłowa) powoduje, że saga rodzinna nabiera wymiaru epopei historycznej.

     

 

Katarzyna Bonda, Miłość czyni dobrym, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020.

Kolejna interesująca propozycja od królowej polskiego kryminału. Oparta na faktach historia bezwzględnego oszusta, którego jedynym pragnieniem jest zdobycie fortuny. Aby tego dokonać, gotów jest poświęcić wszystko i wszystkich. Nawet miłość najbliższych mu osób nie jest w stanie go powstrzymać.Halina Humnicka, Pejzaż pamięciIII Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu – Zasaniu zatrzymane w kadrze, Wydawnictwo RS Druk, Rzeszów 2020.

Pejzaż pamięci to niezwykle interesująca monografia II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego, obejmująca lata 1906–2017. Bogato ilustrowana publikacja przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne związane ze szkołą, sylwetki profesorów oraz życie codzienne uczniów i nauczycieli. Pozycja warta uwagi nie tylko absolwentów tej szkoły.

 

Robert Świdnicki, Spis absolwentów i abiturientów III Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu – Zasaniu, Wydawnictwo RS Druk, Rzeszów 2020.

Lektura niejako uzupełniająca, związana z Pejzażem pamięci Haliny Humnickiej, to Spis absolwentów i abiturientów III Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego, zestawiony przez Roberta Świdnickiego dla poszczególnych roczników od roku 1912 do 2019.

 

 

Kelly Irvin, Syn siodlarza, Prószyński i S-ka, Warszawa 2020.

Kolejny tom przygód amiszów: Rebeki i Tobiasa, którzy w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi przemierzają tysiące kilometrów. Jednak przeprowadzka na drugi koniec Ameryki nie daje im ukojenia, szczególnie po popełnionych wcześniej błędach. Dopiero przygarnięcie dwojga zagłodzonych sierot i stworzenie im prawdziwego domu nadaje ich życiu sens.

 

Maria Paszyńska, Wiatr ze wschodu. T. 2: Stalowe niebo, Wydawnictwo Książnica – Publicat, Wrocław 2020.

Dalsze losy głównych bohaterów: Anastazji i Kazimierza, którzy rozdzieleni przez rewolucję w dawnym imperium rosyjskim, spotykają się ponownie. Próbują ułożyć sobie życie na nowo, jednak okazuje się, że w nowym świecie nic już nie jest takie samo i oni też są inni.

 

Małgorzata Rogala, Kiedyś cię odnajdę, Skarpa Warszawska, Warszawa 2019.

Thriller psychologiczny popularnej polskiej autorki. Zabójstwo matki na tle seksualnym doprowadza córkę Weronikę na dno rozpaczy. Policji nie udało się złapać zwyrodnialca. W powrocie do normalnego życia pomaga bohaterce przyjaciółka Olga. Gdy dziesięć lat później w podobnych okolicznościach ginie Olga, Weronika wszczyna prywatne śledztwo. Okazuje się, że ustalenie mordercy wcale nie będzie takie proste.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8051