Filia nr 4

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Harlan Coben, Chłopiec z lasu, Albatros, Warszawa 2020.

W parku krajobrazowym w Mountain znaleziono brudne, niemalże dzikie dziecko. Okoliczni mieszkańcy zajęli się chłopcem, który rozumie język angielski, ale nic nie mówi. W miarę upływu czasu młody mężczyzna próbuje się przystosować do cywilizowanego świata. Gdy trzydzieści lat później znika mała dziewczynka, okazuje się, że jest on jedyną osobą, która może pomóc ją odnaleźć. Intrygująca, pełna zwrotów akcji historia, która do końca trzyma w napięciu.

 

 

Ryszard Ćwirlej, Zaśpiewaj mi kołysankę, Czwarta Strona, Poznań 2020.

Akcja tej powieści rozgrywa się w okresie międzywojennym w Poznaniu. Trzy sprawy, trzy zagadki i trzy wyjścia. Wszystkie sprawy łączy jedno rozwiązanie. Tylko podkomisarz Fischer potrafi rozwiązać zagadkę zaginięcia ośmioletniej dziewczynki, która wyszła po wodę do studni i ślad po niej zaginął. Niezwykle wciągająca lektura, nie tylko dla wielbicieli kryminałów.

 

 

Deborah Feldman, Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów, Poradnia K, Warszawa 2020.

Powieść autobiograficzna, w której autorka opisuje swoje życie w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. W miarę dorastania coraz bardziej przestają jej się podobać twarde zasady panujące w tym środowisku. Zaczyna się buntować przeciw tym regułom, a następnie opuszcza rodzinę, przez co zostaje usunięta na zawsze poza nawias tej społeczności. Warto sięgnąć po tę powieść i przekonać się, jak wielką odwagą wykazała się jej bohaterka.

 

 

Sławomir Koper, Skrzydlata ferajna, Bellona, Warszawa 2020.

Opowieść o świecie koneserów życia, odwadze i miłości do latania. Historia niezwykłych lotników, którzy zadziwili świat męstwem i umiejętnościami, za które zapłacili najwyższą cenę.

 

 

Charlotte Link, Czas burz, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Charlotte Link, Dziki łubin, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Charlotte Link, Niespokojne niebo, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Kolejne pozycje wydawnicze na polskim rynku bardzo popularnej niemieckiej pisarki Charlotte Link. Trylogia, której bohaterkami są silne kobiety z rodziny Dombergów. Niezwykle interesujące tło historyczne (I wojna światowa, rewolucja w Rosji, rewolucja przemysłowa) powoduje, że saga rodzinna nabiera wymiaru epopei historycznej.

     

 

Katarzyna Bonda, Miłość czyni dobrym, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2020.

Kolejna interesująca propozycja od królowej polskiego kryminału. Oparta na faktach historia bezwzględnego oszusta, którego jedynym pragnieniem jest zdobycie fortuny. Aby tego dokonać, gotów jest poświęcić wszystko i wszystkich. Nawet miłość najbliższych mu osób nie jest w stanie go powstrzymać.Halina Humnicka, Pejzaż pamięciIII Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu – Zasaniu zatrzymane w kadrze, Wydawnictwo RS Druk, Rzeszów 2020.

Pejzaż pamięci to niezwykle interesująca monografia II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego, obejmująca lata 1906–2017. Bogato ilustrowana publikacja przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne związane ze szkołą, sylwetki profesorów oraz życie codzienne uczniów i nauczycieli. Pozycja warta uwagi nie tylko absolwentów tej szkoły.

 

Robert Świdnicki, Spis absolwentów i abiturientów III Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu – Zasaniu, Wydawnictwo RS Druk, Rzeszów 2020.

Lektura niejako uzupełniająca, związana z Pejzażem pamięci Haliny Humnickiej, to Spis absolwentów i abiturientów III Gimnazjum, II Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego, zestawiony przez Roberta Świdnickiego dla poszczególnych roczników od roku 1912 do 2019.

 

 

Kelly Irvin, Syn siodlarza, Prószyński i S-ka, Warszawa 2020.

Kolejny tom przygód amiszów: Rebeki i Tobiasa, którzy w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi przemierzają tysiące kilometrów. Jednak przeprowadzka na drugi koniec Ameryki nie daje im ukojenia, szczególnie po popełnionych wcześniej błędach. Dopiero przygarnięcie dwojga zagłodzonych sierot i stworzenie im prawdziwego domu nadaje ich życiu sens.

 

Maria Paszyńska, Wiatr ze wschodu. T. 2: Stalowe niebo, Wydawnictwo Książnica – Publicat, Wrocław 2020.

Dalsze losy głównych bohaterów: Anastazji i Kazimierza, którzy rozdzieleni przez rewolucję w dawnym imperium rosyjskim, spotykają się ponownie. Próbują ułożyć sobie życie na nowo, jednak okazuje się, że w nowym świecie nic już nie jest takie samo i oni też są inni.

 

Małgorzata Rogala, Kiedyś cię odnajdę, Skarpa Warszawska, Warszawa 2019.

Thriller psychologiczny popularnej polskiej autorki. Zabójstwo matki na tle seksualnym doprowadza córkę Weronikę na dno rozpaczy. Policji nie udało się złapać zwyrodnialca. W powrocie do normalnego życia pomaga bohaterce przyjaciółka Olga. Gdy dziesięć lat później w podobnych okolicznościach ginie Olga, Weronika wszczyna prywatne śledztwo. Okazuje się, że ustalenie mordercy wcale nie będzie takie proste.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7000