Filia nr 6

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Joanna Bagrij, Pogranicznik, Wydawnictwo Mova, Białystok 2021.

Polecamy Państwu fascynujący kryminał, który wciąga bez reszty. Na szczycie Orlicy znaleziono zwłoki. Wkrótce ginie kolejna osoba, a miejscowi policjanci nie mają żadnych śladów poza czeską monetą z 1900 roku. Do śledztwa zostają przydzieleni Lena Dobrowicz i profiler Oktawian Szakalik. Aby rozwiązać sprawę, muszą zagłębić się w umysł mordercy, który zostawia wskazówki dotyczące kolejnej zbrodni.

 

 

Maggie Brookes, Żona więźnia, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2021.

Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Czeszka Izabela decyduje się na związek z brytyjskim jeńcem wojennym. Wkrótce wpadają w ręce nazistów i trafiają do obozu w Lamsdorf.  Aby przetrwać i być blisko ukochanego, kobieta ukrywa swoją płeć, w ten sposób świadomie skazując się na głód i upokorzenie. A wszystko to z miłości, dla której oboje są w stanie znieść bardzo wiele.

 

 

Alek Rogoziński, Nieboszczyk sam w domu, Wydawnictwo Filia, Poznań 2020.

W jednej z kamienic trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Młode małżeństwo znajduje w swoim mieszkaniu pod choinką zwłoki Mikołaja, z kolei inny lokator stwierdza kradzież bezcennej kolekcji. A na domiar wszystkiego śledztwo prowadzi dwoje ośmiolatków. Nieboszczyk sam w domu to kryminał pełen humoru.

 

 

Joanna Jax, Długa droga do domu, Wydawnictwa Videograf, Chorzów 2020.

Joanna Jax po raz kolejny zaskakuje swoich czytelników. W książce Długa droga do domu zawarła wszystkie te wartości, o których często zapominamy. Bohaterka jej książki, Antonina Tańska, to bardzo wyrazista postać, pełna rozterek, poszukująca zapomnienia. W pewnym momencie wyrusza w podróż życia, w trakcie której staje przed dylematami moralnymi i dokonuje trudnych wyborów między życiem a miłością.

 

Magda Knedler, Położna z Auschwitz, Wydawnictwo WAM – Mando, Kraków 2020.

Powieść Magdy Knedler przedstawia losy niezwykłej kobiety niosącej pomoc ciężarnym kobietom w obozie Auschwitz. Stanisława Leszczyńska, bo tak się nazywała ta niezłomna kobieta, nie zważając na niebezpieczeństwo i warunki panujące w obozie, robiła wszystko, aby pomóc rodzącym kobietom i ich dzieciom. Nazywana była MAMĄ niosącą nadzieję i ratunek.

 

 

Aleksandra Marinina, Harmonia zbrodni, Czwarta Strona, Poznań 2020.

Harmonia zbrodni to kolejny kryminał z cyklu Anastazja Kamińska. Pani detektyw zostaje wezwana do zbrodni. Tym razem ofiarą jest właścicielka biura podróży. Głównym podejrzanym staje się mąż ofiary. W trakcie śledztwa udaje się dotrzeć do świadka, lecz pojawia się jeden problem, gdyż świadek ma kłopoty ze wzrokiem. Kamińska staje przed dylematem, czy angażować niepełnosprawnego chłopca w śledztwo. Książka do samego końca trzyma w napięciu.

 

Agnieszka Maciąg, Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020.

To książka o odkrywaniu siebie, o sile życia, o pragnieniu. Wszystko, co dzieje się w naszym życiu, nie dzieje się bez powodu. Wszystko czemuś służy, ma swój cel. Jednocześnie to my mamy największy wpływ na nasze życie i – jak wskazuje autorka – każdy z nas tworzy swoje szczęście.

 

Anna Herbich, Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie, Znak Horyzont, Kraków 2018.

Książka jest zbiorem opowiadań kilku już sędziwych kobiet, które wtedy, kiedy na Wołyniu działy się okrutne wydarzenia, były dziećmi. Kobiety te na zawsze utraciły wszystko, co miały najcenniejsze. „Dziewczyny” opowiadają o swoich dramatach i o próbach powrotu do życia. Każda z nich miała inny życiorys, ale łączy je jedno: ból i cierpienie, których doświadczyły. Szanują i pielęgnują pamięć o pomordowanych przodkach, upamiętniają miejsca kaźni, aby nigdy te zbrodnie nie zostały zapomniane przez czas i ludzi.

 

Dion Leonard, Odnaleźć Gobi, HarperCollins Polska, Warszawa 2018.

To historia małego psa o wielkim sercu. Maratończyk Dion Leonard po kontuzji wyrusza do Chin, aby wziąć udział w biegu przez pustynię. Nie spodziewa się, że spotka go tam coś pięknego. Przypadek, a może przeznaczenie sprawia, że na jego drodze staje malutka, drobna psinka. Towarzyszy mu w całym biegu, nie opuszcza go na krok. Dion postanawia zabrać ją ze sobą do Szkocji, gdzie mieszka. I tu następuje całe pasmo problemów, ale Dion się nie poddaje, obiecał przecież małej suni, że już zawsze będą razem. Odnaleźć Gobi to książka, której nie da się zapomnieć: wzrusza, a nawet doprowadza do łez. Idealna lektura dla każdego zwierzoluba.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7129