Filia nr 5

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Alexander Watson, Twierdza. Oblężenie Przemyśla i korzenie skrwawionych ziem Europy, Rebis, Poznań 2022.

W 1914 roku wybuchła Wielka Wojna, która objęła swoim zasięgiem całą Europę. Przemyśl, zamieniony wówczas w twierdzę, stanowił najważniejszy bastion obronny monarchii austro-węgierskiej na wschodzie, uniemożliwiając Rosjanom osiągnięcie szybkiego zwycięstwa. Przez kilka miesięcy właśnie od tego miasta zależał los całej Europy, a oblężenie Przemyśla zmieniło cały przebieg pierwszej wojny światowej. Warto poczytać o tym w książce A. Watsona.

 

Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć, Dowody na istnienie, Warszawa 2022.

Mariusz Szczygieł, zdobywca podwójnej Nagrody Literackiej Nike i najczęściej przekładany na inne języki polski reportażysta, powraca do miłośników literatury faktu najnowszym esejem Fakty muszą zatańczyć. Książka jest o tyle inna od poprzednich utworów autora, że stanowi niecodzienny poradnik dla przyszłych entuzjastów sztuki pisania reportaży, która stanowi wielkie wyzwanie, ponieważ treść nie powstaje w wyobraźni autora, lecz przedstawia rzeczywistą prawdę i realia poparte faktami.

 

Eric-Emmanuel Schmitt, Raje utracone, Znak Litera Nova, Kraków 2022.

W swojej najnowszej książce, stanowiącej początek cyklu, Eric-Emmanuel Schmitt zabiera czytelników do preludium cywilizacji i losów świata. Wraz z Noam delektujemy się podróżą przez tysiąclecia i chłoniemy zmieniający się świat – jego istotę, wygląd, koloryt, barwność, zapach, smak, piękno i bogactwo natury. Obserwujemy, jak powstaje namiętna miłość bohatera do Nory oraz ich zmagania z codziennością i grożącym im niebezpieczeństwem.

 

Philip Roth, Kompleks Portnoya, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.

Pierwsze od wielu lat wznowienie Kompleksu Portnoya, jednej z najważniejszych książek XX wieku, wydanej w 1969 roku, wywołało w ówczesnym czasie poruszenie świata literackiego. Powieść stanowi swoiste studium psychologiczne rozliczenia się głównego bohatera z własną historią, historią jego żydowskiej rodziny i społeczności. Szczera do bólu, w sposób niezwykle ekspresyjny odmalowuje problemy i bolączki dojrzewającego młodego chłopca, a następnie dorosłego mężczyzny.

 

Etaf Rum, Pamiętaj, że nie jesteś mężczyzną, Editio, Gliwice 2022.

Powieść Etaf Rum ukazuje świat arabski postrzegany z perspektywy kobiet dążących do tego, aby zawalczyć o siebie i swój lepszy los. Śledząc życie bohaterek, którym przez całe życie wpajano, że muszą być pokornymi żonami i matkami istniejącymi tylko po to, aby rodzić synów, dostrzegamy cierpienie, smutek, brak głosu oraz bezsilność islamskich kobiet, dla których wolność staje się marzeniem.

 

Zofia Turowska, Gustaw. Opowieść o Holoubku, Marginesy, Warszawa 2021.

W też książce autorka kreśli biografię jednego z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów filmowych oraz teatralnych, ukazaną na tle wydarzeń kulturalnych i politycznych. Dzięki prywatnym zapiskom i dokumentom niepublikowanym wcześniej odkrywamy portret człowieka nadzwyczaj błyskotliwego, dowcipnego, serdecznego, a przede wszystkim niezwykle rodzinnego i przyjacielskiego.

 

 

Carl Rollyson, Ostatnie dni Sylvii Plath, Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.

Biografia uhonorowanej pośmiertnie Nagrodą Pulitzera znakomitej poetki, przedstawiająca ostatnie miesiące jej życia. Plath, uwikłana w toksyczny związek z Tedem Hughesem, zmagająca się z rozpaczą i depresją, nadal tworzy i pisze. Autor ukazuje kobietę pełną pasji, ambicji i wrażliwości, ale też złamaną psychicznie, niepotrafiącą poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością.


 

Barack Obama, Ziemia obiecana, Agora, Warszawa 2021.

Autobiograficzna opowieść 44 prezydenta Stanów Zjednoczonych, w której ukazuje on swoje losy i drogę kariery począwszy od młodych lat, poprzez pracę w senacie aż do szczytów władzy i przywództwa najpotężniejszego mocarstwa świata. Obama opowiada o problemach oraz konfliktach, których doświadczał, ale też o decyzjach, które musiał podjąć, będąc pod olbrzymią presją wiarygodności i odpowiedzialności zarówno etycznej, jak i politycznej.

 

 

Lucinda Riley, Sekret Heleny, Albatros, Warszawa 2021.

Najnowsza powieść autorki serii Siedem sióstr zabiera nas w urzekającą i magiczną podróż na Cypr, gdzie wśród oszałamiającego krajobrazu i klimatu wakacji splatają się losy tytułowej bohaterki i jej pierwszej wielkiej miłości. Jednak za fasadą tego raju kryją się wspomnienia, sekrety i tajemnice. Tytułowa Helena usiłuje uporać się z duchami przeszłości oraz ochroną ukochanego syna przed koniecznością zmierzenia się z problemami dorosłych.

 

Martha Hall Kelly, Rosyjskie róże, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Akcja powieści Rosyjskie róże dzieje się w latach 1912–1921. Poznajemy świat widziany oczami trzech, jakże różnych kobiet na tle I wojny światowej oraz rewolucji w carskiej Rosji i wraz z nimi przemierzamy Amerykę, Rosję oraz Paryż. To powieść o przyjaźni, heroizmie i tęsknocie za spokojem w niespokojnych czasach.  

 

 

Joanna Jax, Wiosenne przebudzenie, Videograf, Chorzów 2021.

Pierwsza część epickiej sagi rodzinnej opowiadająca o losach bohaterów znanych z poprzednich serii autorki. Tym razem przenosimy się do Polski lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Polski Edwarda Gierka, i obserwujemy codzienność, ale i dramaty ówczesnych ludzi żyjących w kraju, który coraz bardziej otwiera się na Zachód. Jak się jednak okaże, zmiany będą się dokonywały także w samych bohaterach, którzy będą musieli zmierzyć się także z rodzinnymi tajemnicami i traumami z przeszłości.

 

 

Magda Knedler, Nikt ci nie uwierzy, WAM, Kraków 2021.

Oparta na faktach historia dwóch kuzynek, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach w Niemczech w 1921 roku. Magda Knedler w sposób bardzo dobitny i pełen emocji opisuje życie kobiet w opresyjnym państwie. Opowiada również o braku równowagi w społeczeństwie oraz o przemocy funkcjonującej na wielu poziomach.

 

 

Agnieszka Krawczyk, Splątane ścieżki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.

Agnieszka Krawczyk w najnowszej powieści obyczajowej porusza wiele istotnych kwestii społecznych i osobistych. Zwraca uwagę zarówno na szacunek do drugiego człowieka, jak i do samego siebie. Bohaterki książki Splątane ścieżki zmagają się z codziennymi problemami i troskami, lecz dzięki przyjaźni i miłości stają się silniejsze i mogą sprostać wszelkim trudnościom życia.

 

Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin, Znak, Kraków 2021.

Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin to napisana z wielkim rozmachem saga rodzinna autorki, dzieje jej matki i babki na tle wielkich przemian i historii Chin XX wieku. Jung Chang, opuściwszy swój kraj, przełamując strach, opowiada światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Książki nie można przeczytać w Chinach, ponieważ jest zakazana przez władze.

 

 

Jung Chang, Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, Znak, Kraków 2021.

Opis dziejów cesarskiej konkubiny, która w wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory carskich nałożnic, dołączając tym samym do haremu w Zakazanym Mieście. Zorganizowawszy zamach stanu, objęła faktyczną władzę w Chinach. Choć sama Cixi nigdy nie zasiadła na tronie, była jedną z najpotężniejszych i najważniejszych władczyń w historii świata.

 

 

Isabel Allende, Dom duchów, Marginesy, Warszawa 2021.

Dom duchów Isabel Allende to historia trzech pokoleń rodziny Trueba, ukazana na tle przemian gospodarczych, ustrojowych i społecznych Chile. Autorka z niezwykłą wnikliwością portretuje miłość, nienawiść i ból zamknięty w czterech ścianach domu pełnego duchów przeszłości. Powieść przyniosła Isabel Allende opinię jednej z najważniejszych pisarek iberoamerykańskich XX wieku.

 

Marta Byczkowska-Nowak, Którędy na wolność?, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Janina Nowak była pierwszą kobietą, której udało się uciec z Auschwitz. Jej historia stała się inspiracją dla powieści Marty Byczkowskiej-Nowak. W książce śledzimy losy młodej kobiety, która trafiwszy do obozu, zderza się z cierpieniem i okrucieństwem w fabryce śmierci. W tym trudnych okolicznościach poznaje jednak, czym jest przyjaźń i empatia, dzięki czemu nie traci nadziei, że to, co złe, kiedyś przeminie.

 

 

Louise Boije af Gennas, Do skutku, Mova, Białystok 2021.

Wyjątkowy finał trzeciej i ostatniej części Trylogii oporu i tym razem nie zawiedzie wiernych czytelników. Bohaterka Sara po raz kolejny musi stawić czoła tajemniczej organizacji przestępczej, przez którą jest prześladowana i z rąk której grozi jej wielkie niebezpieczeństwo.

 

 

Marek Harny, Dziecko września, Prószyński Media, Warszawa 2021.

Marek Harny w najnowszej książce opowiada o losach Teresy oraz jej syna Adama w czasie II wojny światowej. Historia ukazana przez pryzmat dramatycznych przeżyć i wyborów bohaterów oraz ceny, jaką przyszło im za nie zapłacić.

 

Kate Furnivall, Ocalone, Świat Książki, Warszawa 2021.

Akcja powieści Ocalone toczy się tuż po II wojnie światowej w zarządzanym przez aliantów obozie dla uchodźców wojennych na terenie Niemiec. W tej scenerii autorka osadza dwie bohaterki: Klarę i Alicję Janowskie – matkę i córkę, które usiłują wbrew przeciwnościom losu wydostać się z obozu do rodziny w Anglii. Warto sięgnąć po tę pozycję.

 

Roman Graczyk, Demiurg, Zona Zero, Warszawa 2021.

Biografia Adama Michnika – jednego z reformatorów transformacji pokomunistycznej Polski. Autor analizuje życiorys redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, przedstawiając jego wyraziste poglądy polityczne i wybory życiowe, zarówno te negatywne, jak i pozytywne.

 

 

Kristin Hannah, Firefly Lane, Świat Książki, Warszawa 2021.

Firefly Lane to wzruszająca opowieść o przyjaźni dwóch kobiet: Tully i Kate na przestrzeni trzydziestu lat. Niespełnione marzenia, napotykane trudności życiowe, inne postrzeganie świata sprawiają, iż bohaterki zaczynają dostrzegać, że jedyną wartością w życiu jest miłość i rodzina. Książka warta uwagi.

 

Mike Omer, W ciemnościach, Świat Książki, Warszawa 2020.

W ciemnościach to kontynuacja bestsellerowego thrillera Umysł zabójcy. Z pewnością wciągnie czytelnika wartka akcja powieści, w której psycholog śledczy Zoe Bentley i agent FBI Tatum Gray trafiają na ślad seryjnego mordercy kobiet.

 

 

Jo Nesbo, Królestwo, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2020.

Jo Nesbo, mistrz norweskiego kryminału, znany z cyklu o Harrym Hole, po raz kolejny zabiera nas w świat zbrodni. Tym razem historia dwóch braci przeplata się z tragiczną śmiercią rodziców. Czy braterska miłość przetrwa próbę? Jak wiele jesteśmy w stanie dla niej poświęcić?

 

 

Jacek Piekara, Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie, Fabryka Słów, Lublin 2020.

Przeklęte przeznaczenie jest ostatnim tomem „ruskiej trylogii”, zamykającej wątki rozpoczęte w Przeklętych krainach i Przeklętych kobietach. Tym razem inkwizytor Mordimer w krainach, gdzie szerzą się pogaństwo i herezja, walczy o ocalenie życia i miłość ukochanej kobiety.

 

Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Autor Króla i Królestwa z niesłychanie epickim rozmachem opisuje Polaków, Niemców, Śląsk, a także podziały etniczne i klasowe. Jest to także opowieść o wojnie, rewolucji, miłości i cenie, jaką trzeba zapłacić, walcząc o godność.

 

Sylwia Winnik, Dzieci z Pawiaka, Znak, Kraków 2020.

Najnowsza pozycja autorki Dziewcząt z Auschwitz opowiada z perspektywy dziecka o piekle największego więzienia gestapowskiego w okupowanej Polsce. Na historię książki składają się przejmujące wspomnienia, opowieści oraz zdjęcia świadków tamtych wydarzeń.

 

Artykuły

Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

18 grudnia 2020
Przejdź do - Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

Drodzy Czytelnicy, z radością informujemy, że zbiory biblioteki Filii Nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4) wzbogaciły się o kolejne wyczekiwane przez Państwa nowości wydawnicze. Wśród nich kolejne tomy ulubionych serii, powieści obyczajowe i kryminalne, a także książki proponowane przez Czytelników.

Czytaj więcej o: Nowości książkowe w Filii nr 5 zakupione w grudniu

Nowe książki w Filii nr 5

14 listopada 2020
Przejdź do - Nowe książki w Filii nr 5

Gorąco polecamy Państwu nowo zakupione książki, które są dostępne w Filii nr 5 (ul. Ofiar Katynia 4). Polecamy również odwiedzanie portalu „Szukam Książki” i przejrzenie listy książek zakupionych i wydanych w 2020 roku.

Czytaj więcej o: Nowe książki w Filii nr 5

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8897