Filia nr 7

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Wiesław Myśliwski, W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.

Książka wydana z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego to zbiór esejów (takich jak sławny Kres kultury chłopskiej), przemówień oraz wywiadów z autorem dotyczących między innymi jego powieści. Poznajemy pisarza z bardziej codziennej strony, dowiadujemy się, skąd czerpie inspiracje do swoich powieści, jak wygląda jego proces twórczy i jaką rolę odgrywa w nim muzyka. W tej publikacji nie brakuje również rozważań na temat literatury i języka oraz przemyśleń filozoficznych i zagadnienia roli pamięci.

 

Julia Navarro, Moje miejsce na ziemi, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2022.

Powieść ukazuje losy trojga przyjaciół: Fernanda, Cataliny i Eulogia, wychowujących się w tej samej dzielnicy Madrytu, jeszcze przed wybuchem wojny domowej w Hiszpanii. Bohaterowie wkraczają w dorosłość w zupełnie innej rzeczywistości, w wyniszczonym, powojennym kraju, mimo to starają się cieszyć z małych przyjemności. Konsekwencją pewnych złych decyzji jest ucieczka z Hiszpanii, która rozpoczyna poszukiwanie sensu życia i swojego miejsca na ziemi. To historia o traumie wojny, tęsknocie za domem oraz podróży fizycznej przez kraje, jak również podróży w głąb siebie.

 

Karolina Pasternak, Holland. Biografia od nowa, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.

Biografia najsłynniejszej polskiej reżyserki, ukazująca istotne i dotąd nieznane zdarzenia zarówno z jej życia prywatnego, jak i zawodowego, które udało się uchwycić Karolinie Pasternak, dziennikarce filmowej. Autorka przedstawia drogę Holland do reżyserowania filmów w Hollywood, kontekst sytuacji politycznej w Polsce, a także znakomicie analizuje jej filmy i odsłania kulisy ich powstawania, co może być niezwykle ciekawe dla wielbicieli kina. Co istotne, dorobek ten mocno splata się z życiem reżyserki.

 

Thomas Savage, Psie pazury, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2021.

Wydana w 1967 roku powieść dopiero niedawno została odkryta na nowo, dzięki ekranizacji filmowej, którą od kilku miesięcy możemy oglądać na platformie Netflix. To historia dwóch braci, Phila i George’a, właścicieli rancza w dolinie Montany, kompletnych przeciwieństw zarówno pod względem fizycznym, jak i charakteru. Prowadzą razem gospodarstwo, śpią w jednym pokoju od dzieciństwa, wydawałoby się, że nic nie jest w stanie ich poróżnić, jednak decyzja o ślubie George’a i Rose burzy dawny porządek i doprowadza do tragicznych wydarzeń. Autor skupia się bardziej na psychice bohaterów niż na wartkiej akcji, która to charakteryzuje western. Można więc stwierdzić, że jest to thriller psychologiczny rozgrywający się w scenerii westernu.

 

Alicja Sinicka, Zamknij oczy, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2022.

Czwarty tom cyklu pt. Oczy wilka, opowiadającego o losach Leny i Artura, to literatura obyczajowa, połączenie romansu z thrillerem. Bohaterowie postanawiają wieść spokojne, rodzinne życie, jednak zerwanie z gangsterskim półświatkiem nie jest takie proste. Znaleziona walizka z pieniędzmi pod łóżkiem jest dowodem na wcześniejsze przypuszczenia Leny o kontynuowaniu przez Artura niebezpiecznych interesów, z którymi obiecał definitywnie zerwać. Sprawy dotyczą brata mężczyzny, w takiej sytuacji tym bardziej nie może dać za wygraną. A Lena nie zamierza się tylko biernie przyglądać. Wątek kryminalny w tej części odgrywa większą rolę niż relacja miłosna Leny i Artura.

 

Marcel Woźniak, Tyrmand. Pisarz o białych oczach, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020.

Najnowsza biografia jednego z najciekawszych pisarzy polskich. W iście reporterskim stylu Marcel Woźniak snuje opowieść o legendzie Warszawy, autorze Złego i innych fascynujących utworów, które także i dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wielbicieli talentu pisarza, którego Marek Hłasko nazywał geniuszem, a Witold Gombrowicz – spadkobiercą polskiej tradycji romantycznej. To także opowieść o człowieku potrafiącym zawsze honorowo wyjść z wielu opresji i kłopotów, których nie szczędził mu los.

 

Mary L. Trump, Zbyt wiele i nigdy dość. Jak moja rodzina stworzyła najniebezpieczniejszego człowieka na świecie, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2020.

Najnowsza biografia o jednym z najbarwniejszych oraz najbardziej kontrowersyjnych prezydentów w historii Stanów Zjednoczonych. Autorka, prywatnie bratanica Donalda Trumpa, z zawodu psycholog, wykorzystując swoją wiedzę zawodową i rodzinną, w sposób często bardzo dowcipny stara się pokazać historię swojego wuja i wytłumaczyć jego często groteskowy, ale i niebezpieczny sposób postępowania. Świetnie napisana, pełna rodzinnych ciekawostek i często mało znanych faktów rodzinna saga jednej z najbardziej znanych, potężnych i barwnych rodzin w Ameryce i na świecie.

 

 

Hanna Krall, Synapsy Marii H., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Najnowsza książka jednej z najwybitniejszych polskich reporterek, z której pochodzi znamienny cytat: Synapsy – mosty w mózgu między przeszłością i dniem dzisiejszym. Główną bohaterką jest Maria H. – polska emigrantka internowana w stanie wojennym, na co dzień mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, gdzie opiekuje się synem chorym na autyzm. Jest to z pewnością książka o sile matczynej miłości, o poczuciu obowiązku wobec chorego syna, pretekst do rozważań na temat tego, iż warto docenić to, co się ma. Powieść o zrozumieniu, tolerancji i umiejętności cieszenia się małymi rzeczami. Z pewnością pozycja ta stanowi pewne wyzwanie dla czytelników, chociażby ze względu na swój dość skomplikowany układ, swoistą mozaikowość i wielowątkowość. Jest to jednak celowy i trafny zabieg, bo przecież takie: skomplikowane, niejasne, często – wydawałoby się – bez ładu i składu jest nasze, ludzkie życie – pełne synaps…

 

 

Mark Brake, Teoria Teorii wielkiego podrywu. Czego ulubiony serial może nas nauczyć o fizyce, flagach i dziwactwach naukowców, Znak Litera Nova, Kraków 2020.

Doskonała, pełna humoru pozycja nie tylko dla fanów i wielbicieli popularnego serialu, pełna naukowych ciekawostek o fizyce, flagach, science fiction. Dowiemy się z niej między innymi, co mają ze sobą wspólnego pęd matrymonialny i ewolucja cząstek, czy tego, jak mają się do siebie nieoznaczoność schabowego i technika rakietowa.

 

 

Jill Lepore, My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020.

Jedno z najciekawszych i najbardziej nowatorskich dzieł o historii Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu z pewnością łatwiej można zrozumieć konflikty, które wstrząsały i aktualnie wstrząsają Ameryką. Oryginalna konstrukcja i świetna, wciągająca narracja sprawiają, że książka jest doskonałą lekturą nie tylko dla pasjonatów historii.

 

Krzysztof Varga, Dziennik hipopotama, Iskry, Warszawa 2020.

Po części pamiętnik, po części felieton z elementami kroniki wydarzeń kulturalnych i towarzyskich. Trudno się jednak dziwić takiej formie utworu: Varga to przecież zarówno prozaik, felietonista, jak i publicysta. Autor Trocin i Masakry przedstawia nam swoje recenzje i nie tylko polityczne obserwacje. Varga „wadzi się” z różnymi twórcami i literaturą, a także z otaczającą go na co dzień współczesną Polską. Wydaje mu się, że chciałby od niej uciec, ale w żaden sposób nie potrafi tego dokonać.


 

Maria i Przemysław Pilichowie, Nasi nobliści. 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna, Sport i Turystyka Muza, Warszawa 2020.

W 2019 roku literacka Nagroda Nobla po raz piąty trafiła do polskiego pisarza, którym jest Olga Tokarczuk. Tym samym autorka Biegunów dołączyła do zacnego grona noblistów Polaków: pisarzy Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, laureata pokojowego Nobla Lecha Wałęsy i dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Z Polską jest jednak związanych kilkudziesięciu innych laureatów tej szacownej nagrody, urodzonych w naszym kraju, jego dawnych kresach czy mających po prostu polskie korzenie. Warto tutaj chociażby wymienić noblistę spod Puszczy Kampinoskiej Isaaca Bashevisa Singera, Rosjanina antykomunistę Iwana Bunina, noblistkę i opozycjonistkę Swietłanę Aleksijewicz czy jednego z twórców państwa Izrael Szimona Peresa. Czytając to niezwykle obszerne i doskonale napisane dzieło, czytelnik ma niewątpliwą szansę poznać wiele ciekawych, często zaskakujących i pasjonujących historii.

 

 

Krzysztof Szujecki, Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki, Sport i Turystyka Muza, Warszawa 2020.

Doskonała lektura nie tylko dla czytelników interesujących się polskim sportem. Poznamy tu sylwetki i często burzliwe losy wielu wybitnych polskich sportsmenek: dziewczyny ze złotym dyskiem Haliny Konopackiej, królowej kortu Jadwigi Jędrzejowskiej czy diablicy na cyklodromie Karoliny Kocięckiej. Jest to jednakże nie tylko utwór o wybitnych kobietach, które zmieniły oblicze polskiego sportu, ale także opowieść o ludzkich pasjach, walce ze stereotypami i własnymi słabościami.

 

 

Michał Nogaś, Z niejednej półki. Wywiady, Agora, Warszawa 2020.

Michał Nogaś, znany, lubiany i ceniony dziennikarz radiowy i prasowy, przez wiele lat rozmawiał i, co najważniejsze, dalej rozmawia z wieloma wybitnymi pisarzami w Polsce i za granicą. Swoich rozmówców wypytuje o źródła inspiracji, o poglądy na politykę, a także na otaczającą nas i ich współczesność, często bardzo niejednoznaczną i kontrowersyjną. Pokłosiem tych rozmów jest właśnie jego najnowsza książka, składająca się z 37 rozmów na prawie 700 stronach do czytania przez 14 godzin. Czy 14 godzin wystarczy na lekturę tej niezwykle ciekawej pozycji? Nie wiadomo, z pewnością jest to jednak niezwykle łakomy kąsek dla wszystkich pasjonatów literatury i fanów literatów.

 

Piotr Milewski, „Planeta K.”, Świat Książki, Warszawa 2020.

W swojej najnowszej powieści, wybitny polski pisarz, dziennikarz i podróżnik ponownie przybliża nam tematykę Japonii. Zabawny, chociaż czasami także przejmujący opis pięciu lat pracy w japońskiej korporacji w której obcokrajowiec czuje się jakby na obcej planecie - Planecie K.

 Sylwia Winnik, „Dzieci z Pawiaka”, Znak, Kraków  2020.

Kolejny, najnowszy bestseller autorki „Dziewcząt z Auschwitz”. Piekło największego więzienia gestapowskiego w okupowanej Polsce widziane oczami dziecka. Autorka przedstawia nam nie publikowane dotąd opowieści, historie i zdjęcia bohaterów tamtych wydarzeń ocalając je od zapomnienia, tym bardziej że ich przykład uczy nas także, że mimo wszystko warto wierzyć w dobro i ludzi.

 Dorota Masłowska, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Drugi tom głośnych tekstów laureatki Nagrody Literackiej Nike, publikowanych w latach 2018-2020. Swoiste dzienniki i eseje w których Masłowska rozkłada na czynniki pierwsze różnorakie zjawiska życia codziennego. Oryginalny, barwny, zabawny ale też czasami bolesny zapis współczesnych obyczajów.

 Jakub Małecki, „ Saturnin”, Wydawnictwo SQN, Kraków 2020.

Bodaj najbardziej osobista i intymna powieść Jakuba Małeckiego, w której powracają motywy znane z jego poprzednich powieści: „Dygotu”, „Śladów”, oraz „Rdzy”. Na kartach książki spotykamy i poznajemy różnych bohaterów: skrzywdzonych, doświadczonych przez los, noszących piętno przeszłości i historii, którą pragnie poznać i odkryć tytułowy bohater- Saturnin. To co odkrywa burzy cały jego dotychczasowy świat.

 Szczepan Twardoch, „Pokora”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

Porywająca opowieść o miłości, wojnie i rewolucji.  Z niebywale epickim rozmachem Twardoch opisuje Polaków,  Niemców, Śląsk, Berlin a także głębokie podziały społeczne i etniczne. Jest to także powieść o władzy, pożądaniu, uległości i cenie jaką ponosimy walcząc o godność. Dosadny ale także niezwykle poetycki styl Twardocha, pełen bogatych metafor i opisów oraz świetnie napisany opis wydarzeń z życia głównego bohatera sprawiają iż powieść czyta się niejako „jednym tchem”.

 Jo Nesbo, „Królestwo”, Publicat, Poznań 2020.

W swojej najnowszej powieści norweski mistrz kryminału dokonuje głębokiej dekonstrukcji obrazu rodziny i małomiasteczkowej społeczności. Intryga skupia się wokół dawnej zbrodni i skłania do zadania trudnych pytań i sprostania dylematom moralnym. Ile można wybaczyć swojemu bratu? Czy lojalność i braterska miłość przetrwa trudną próbę?

 Olga Rudnicka, „To nie jest mój mąż”, Prószyński S-ka, Warszawa 2020.

Kolejna porywająca od pierwszych stron komedia kryminalna, której główną bohaterką jest Matylda Dominiczak, bibliotekarka, która spełniwszy swoje marzenie staje się licencjonowanym detektywem. Świetny wątek kryminalny, nieoczekiwane zwroty akcji i napięcie rozluźnione przez watki humorystyczne sprawiają, że najnowszą powieść Olgi Rudnickiej czyta się po prostu jednym tchem.

 Guillaume Musso, „Sekretne życie pisarzy”, Albatros, Warszawa 2020.

Kolejny, najnowszy i zarazem najbardziej osobisty thriller gwiazdy współczesnej literatury francuskiej. Główny bohater, pisarz Nathan Fawles, mimo sławy i licznych sukcesów postanawia zakończyć karierę i przenosi się na pozbawioną turystów wyspę by żyć w ciszy i spokoju. Wszystko się zmienia gdy na wyspie pojawia się młoda dziennikarka Mathilde Monney, która pragnie poznać sekret pisarza. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy na plaży zostają znalezione zwłoki kobiety a policja zamyka wyspę. Nathan i Mathilde zmuszeni zostają do zmierzenia się z nagłą sytuacją. Rozpoczyna się gra w której namiętność mierzy się ze strachem a zakamuflowana prawda z wyrachowanym kłamstwem.

Małgorzata Musierowicz, „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, Egmont, Warszawa 2020.

Publikacja powstała we współpracy z córką autorki Emilią Kiereś. Bogato ilustrowana, pełna wątków biograficznych, anegdot, cytatów i uzupełnień cyklu, ogromna gratka dla wszystkich miłośników Borejków i Jeżycjady. Czytając książkę, już od pierwszych jej kart zagłębiamy się w świat autorki tak ściśle połączony z Jeżycjadą. Spacerujemy po ulicach Jeżyc, oglądamy fotografie kamienic które zamieszkiwali jej bohaterowie. Dowiadujemy się o zabawnych wydarzeniach w których uczestniczyła pisarka i jej rodzina. Niewątpliwa atrakcja dla fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz i nie tylko.

 Ross Edgley, „Silniejszy każdego dnia. Jak trenować na czymkolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek”, Wydawnictwo SQN, Kraków 2020.

Doskonała publikacja obejmująca szeroki zakres tematów skierowana nie tylko do wielbicieli sportu i aktywności fizycznej. Pozycja bardzo przekrojowa ale i kompletna, pełna wskazówek i nowego spojrzenia w kwestiach treningu, diety i nie tylko.

Marek Niedźwiecki, „Dyrdy marki”, Wielka Litera, Warszawa 2020.

Najnowsza książka Marka Niedźwieckiego o jego zawodowym życiu w radiowej Trójce i poza nią o muzyce, plotkach z Myśliwieckiej o radiu kiedyś i dziś. Na kartach swojej trzeciej książki jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych opowiada o swoich „osiągnieciach” sportowych, wpadkach, ulubionych daniach, napojach o tym jak osobiście poznał Madonnę,  jak uratował przyjęcie Lionela Richiego, czy jak zwędził papierosy żonie Davida Bowiego.

Jerzy Rakowiecki, Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne, Edipresse, Warszawa 2019.

Biografia znanego aktora i reżysera, ale także żołnierza Armii Krajowej Jerzego Rakowieckiego, który ukazuje swoje losy od czasów dziecięcych, poprzez okres wojny i powstania warszawskiego aż po powojenną karierę aktorską i reżyserską. W niezwykle ciekawy sposób aktor teatrów Łodzi, Torunia, Poznania, Krakowa i Warszawy opisuje wydarzenia, których był uczestnikiem lub naocznym świadkiem. Niewątpliwym atutem tych wspomnień są szczególnie portrety osób, które Rakowiecki spotkał na swojej życiowej, zwłaszcza zawodowej drodze: Kazimierza Dejmka, Leona Schillera, Elżbiety Barszczewskiej, Romana Wilhelmiego, Tadeusza Łomnickiego czy Niny Andrycz.

 

Gerald Posner, Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty, Znak Horyzont, Kraków 2019.

Książka przedstawiająca losy, opowieści i uczucia dzieci czołowych nazistów i zbrodniarzy wojennych. Autor stawia w swoim dziele wiele pytań, na które dzięki lekturze tej fascynującej książki możemy uzyskać odpowiedzi. Czy człowiek potrafi i kochać i nienawidzić jednocześnie? Jak można dawać życie i jednocześnie tego życia pozbawiać dziesiątki czy setki tysięcy ludzi? Czy każdy nazista był potworem? Jak potomkowie Hansa Franka, Josefa Mengele, Rudolfa Hessa czy Hermanna Gӧringa radzili sobie w życiu z piętnem dziecka zbrodniarza wojennego?

 

John Ware John & Gerald Posner, Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz, Znak, Kraków 2019.

Kolejna książka autora bestsellerowych Dzieci Hitlera. Napisana w niezwykle ciekawy sposób opowieść o człowieku, który w kilka minut decydował o życiu i śmierci tysięcy niewinnych osób i który nigdy nie poniósł za to kary. Autor skupia się głównie na ucieczce Josefa Mengele z Europy oraz licznych i niestety nieudanych próbach złapania go i postawienia przed wymiarem sprawiedliwości. Dowiadujemy się także o jego rodzinie, młodych latach, „karierze” i oczywiście zbrodniczej działalności w Auschwitz. Doskonała pozycja, po którą powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci historii; którą czyta się jak świetną powieść sensacyjną.

 

Jurij Andruchowycz, Kochankowie Justycji, Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2019.

Najnowsza powieść wybitnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza, do której inspiracją było Prawem i lewem Władysława Łozińskiego. Dzieło powstawało przez ponad 27 lat. Jego pierwszy rozdział autor napisał jeszcze w czasie studiów. Posługując się różnymi konwencjami gatunków literackich (powieść łotrzykowska, kryminał, analiza historyczna oparta na źródłach), Andruchowycz przedstawia historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku. Jest to opowieść o historii, Galicji, Justycji czyli sprawiedliwości, wzbogacona niezwykle ciekawą plejadą barwnych postaci.

 

Katarzyna Zyskowska, Sprawa Hoffmanowej, Znak Litera Nova, Kraków 2019.

Powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami rozgrywającymi się w Tatrach w 1925 roku. W okolicach Żabiego Stawu Jaworowego dochodzi do tragedii. W tajemniczych okolicznościach ginie trzech mężczyzn, a jedyną osobą, która powraca z feralnej wycieczki, jest żona jednej z ofiar i macocha drugiej. Opinia publiczna bez cienia wątpliwości wydaje od razu wyrok: Hoffmanowa jest winna, mimo że jest wiele niejasności i niedopowiedzeń. Główna podejrzana nic nie pamięta, jest w szoku i nie potrafi się bronić. Czy skrywa jakąś tajemnicę? Jaką tajemnicę kryją góry i co się tak naprawdę stało podczas wyprawy? Doskonała, pełna tajemniczości fabuła i urzekający klimat lat międzywojennych sprawiają, że niezwykle trudno jest się oderwać od lektury tej fascynującej powieści.

 

Marcin Wilk, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Znak, Kraków 2019.

Intymny portret słynnej „kobiety pracującej”, oparty na niepublikowanych dotąd pamiętnikach słynnej artystki, dokumentach, listach oraz fotografiach, a także na rozmowach z osobami jej bliskimi: bratanicą Krystyną czy wieloletnią gosposią Zofią. W książce poznajemy nie tylko Irenę Kwiatkowską, ale także jej męża Bronisława Kielskiego, z którym słynna aktorka przeżyła ponad 35 lat aż do jego śmierci w 1993 roku. Jaka była? Skryta, mało rodzinna, egoistyczna, skąpa? W ukrywaniu swojej prywatności Kwiatkowska była mistrzynią i perfekcjonistką. Z tego choćby powodu niewątpliwie warto sięgnąć po tę pozycję, ale także dlatego, by wzbogacić swoją wiedzę o „naszym dobru narodowym”.

 

Marek Krajewski, Dziewczyna o czterech palcach, Znak, Kraków 2019.

Pierwsza w dorobku Krajewskiego powieść szpiegowska osadzona jak większość jego utworów w przedwojennych realiach. Na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej bandy bolszewików sieją terror, zaś na osi Lwów–Warszawa–Wolne Miasto Gdańsk trwa gorączkowa walka wywiadów. Lwowski śledczy, 36-letni porucznik Edward Popielski, aby ocalić swoją karierę, zmuszony zostaje do wytropienia groźnego bandyty i rozwiązania zagadki tajemniczego i podejrzanego samobójstwa, przez co nieświadomie wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Atutem książki jest niewątpliwie doskonale ukazany klimat lat dwudziestych, z kalejdoskopem rozrywek „pospólstwa” poprzeplatanym z salonowym blichtrem. Niewątpliwa gratka dla pasjonatów historii, powieści szpiegowskich, jak i wielbicieli samego autora.

 

Tomasz Szlijan, Krzyk w stronę świata, Novae Res, Gdynia 2019.

Trzecia, najnowsza powieść popularnego i piszącego niesztampowo autora Dlaczego i Rollercoastera, Tomasza Szlijana. Świetna sensacja, którą czyta się z zapartym tchem. W Wodzisławiu Śląskim dochodzi do ataku na miejscową szkołę. W zamachu giną zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i antyterroryści, akcja odbicia zakładników nie udaje się, choć sam dowódca wychodzi cało z niebezpiecznej potyczki. Sam atak jest swoistym preludium, po którym coraz głębiej zanurzamy się w mroczne tajemnice miasteczka i jego mieszkańców: nauczycieli, a zwłaszcza uczniów, z których jeden zostaje oskarżony o zamach. Wartka, szybka i często zaskakująca akcja to niewątpliwie atut tej powieści, podobnie jak świetnie scharakteryzowane postaci, które doskonale wpisują się w całą historię. Pozycja godna polecenia. 

 

Patricia Posner, Farmaceuta z Auschwitz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019.

Przejmująca opowieść o tym, jak czasy w których „Bóg odwrócił swój wzrok”, zamieniły zwykłego człowieka w bezlitosnego, wyrachowanego potwora. Opierając się na relacjach świadków i dokumentach, autorka przedstawia postać Victora Capesiusa, farmaceuty, który po wcieleniu do SS został mianowany aptekarzem w obozie w Auschwitz. Poznajemy człowieka, który z iście mechaniczną i nieludzką obojętnością przeprowadzał selekcje nowo przybyłych więźniów, odmawiał ciężko chorym potrzebnych im leków i rozdzielał cyklon B, jednocześnie cały czas wzbogacając swój majątek dzięki zrabowanym kosztownościom, a nawet wyrywanym więźniom złotym zębom. Czy po wojnie przyznał się do swoich zbrodni? Czy spotkała go zasłużona kara? Jaki miał stosunek do swoich dawnych ofiar? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy, zanurzając się w lekturze tego niezwykle przejmującego reportażu historycznego.

 

Jakub Żulczyk, Zmorojewo, Agora, Warszawa 2019.

Najnowsza, tym razem fantastyczno-przygodowa powieść Jakuba Żulczyka z pewnością doskonale trafi w gust czytelników fascynujących się mroczną i baśniową prozą w stylu braci Grimm. Autor czerpie garściami z warmińsko-mazurskich mrocznych wierzeń i przerażających, krwawych postaci, pragnących wtargnąć w świat ludzi. Pełna umiejętnie dozowanego napięcia proza napisana niezwykle lekkim i barwnym językiem, sięgająca do często używanego w literaturze motywu walki dobra ze złem.

 

Apoloniusz Zawilski, Bitwy polskiego września, Znak Horyzont, Kraków 2019.

Książka autorstwa pułkownika Wojska Polskiego, uczestnika walk polskiego września, oficera Armii Krajowej i oficera Ludowego Wojska Polskiego, w latach powojennych więzionego i skazanego na karę śmierci. Bogate i niezwykle obszerne dzieło powstało między innymi na podstawie wspomnień i relacji wielu osób związanych z opisywanym okresem tak dramatycznych losów polskiej historii. To nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale także opisana barwnym językiem, często zbeletryzowana reporterska opowieść o losach dowódców i żołnierzy polskich oddziałów. Niezwykle wartościowe dzieło, po które warto sięgnąć nie tylko w przypadającą w tym roku osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 

Stanisław Kryciński, Pogórze Przemyskie. Tajemnice doliny Wiaru, Libra, Rzeszów 2019.

Opowieść o Pogórzu Przemyskim, odsłaniająca wiele ciekawostek, faktów i tajemnic związanych z doliną Wiaru. Autor zabiera czytelnika w niezwykle ciekawą podróż z Arłamowa przez Kalwarię Pacławską, Sierakośce do Stanisławczyka. Tereny te są bogate w atrakcje nie tylko przyrodnicze, ale także turystyczne. Poznajemy liczne pozostałości dawnych zamków, dworów czy wysiedlonych wsi, po których pozostały często nieliczne i coraz bardziej zatarte przez upływ czasu pamiątki w postaci starych cerkwi, cmentarzy czy dzikich sadów. Przeczytamy tu między innymi o najstarszej w Polsce gotyckiej murowanej cerkwi w Posadzie Rybotyckiej, z przepięknymi i unikatowymi bizantyjskimi polichromiami, a także o wielu wybitnych dawnych postaciach, zwyczajach czy kulturze nacji, które kiedyś tworzyły koloryt tej wyjątkowej krainy. Autor niezwykle ciekawie opisuje także niezwykłe bogactwo przyrody Karpat, które od wielu lat przyciągały i ciągle przyciągają swoją unikatowością, pięknem i spokojem.

 

Katarzyna Michalak, Pisarka, Wydawnictwo WM, Bydgoszcz 2019.

Pierwszy tom najnowszej trylogii autorskiej Katarzyny Michalak, a jednocześnie już czterdziesta powieść z jej bogatego dorobku pisarskiego. Niezwykle zajmująca historia pełna namiętności, miłości, ale także bólu i nienawiści. Książka opisująca, w jaki sposób można spełnić swoje marzenia i osiągnąć w życiu to, czego zawsze pragnęliśmy i do czego dążyliśmy mimo życiowych przeciwności. Opowieść o miłości i życiowych perypetiach głównych bohaterów, Weroniki i Wiktora, dzięki której wielbiciele książek Katarzyny Michalak z pewnością lepiej zrozumieją jej twórczość.

 

Anna Mieszkowska, Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Intymna biografia słynnej polskiej piosenkarki, aktorki i tancerki okresu międzywojennego. Autorka, Anna Mieszkowska, stara się przybliżyć życie „czarodziejki sceny” na podstawie jej prywatnych zapisków i listów przywiezionych do Polski w 1995 roku. Niezwykle ciekawie napisana opowieść o wybitnej artystce, która zawodowo osiągnęła niemal wszystko, ale w istocie pragnęła tylko jednego: prawdziwej miłości, jak tej w piosence Miłość ci wszystko wybaczy, której wykonanie przyniosło Ordonce nieprzemijającą sławę. Jaka tak naprawdę była? Jak powstała jej legenda? Jak wielka była jej sława? Jak toczyły się jej losy? Na wiele z tych pytań z pewnością znajdziemy odpowiedzi w najnowszej książce Anny Mieszkowskiej.

Artykuły

Nowe książki dostępne w Filii nr 7

22 października 2020
Przejdź do - Nowe książki dostępne w Filii nr 7

Gorąco polecamy Państwu nowo zakupione książki, które są dostępne w Filii nr 7 (ul. H. Wieniawskiego 28). Polecamy również odwiedzanie portalu „Szukam Książki” i przejrzenie listy książek wydanych w 2020 roku.

Czytaj więcej o: Nowe książki dostępne w Filii nr 7

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8354