Filia nr 8

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Agnieszka Maciąg, Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020.

Znakomity poradnik, jak podejmować ryzyko i odkrywać ukryte wewnątrz siebie skarby. Autorka podpowiada, w jaki sposób zarządzać swoimi lękami i dbać o tych, którzy są w złej sytuacji życiowej. To książka bardzo potrzebna w trudnych czasach pandemii, gdyż ukazuje, że nawet w obliczu trudnych sytuacji można stać się silną i szczęśliwą.

 

 

Piotr Milewski, Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, Świat Książki, Warszawa 2020.

Najważniejsze, gdy dociera się do końca jednej drogi, to dostrzec początek następnej – czytamy w najnowszej książce Piotra Milewskiego. Autor zabiera nas w ekscytującą podróż blisko 10 000 kilometrów po torach. Opowiada historię kolei transsyberyjskiej, odwiedzanych po trasie miast i miasteczek, spotykanych tam ludzi. Lektura tej książki sprawia, że chce się poczuć na własnej skórze, jak to jest podróżować słynną trasą.

 

 

Rachel Roth, Przysięgnij, że opowiesz, Wydawnictwo RM, Warszawa 2020.

Bez wątpienia książka Racheli Roth należy do literatury trudnej, nacechowanej poważnym ładunkiem osobistym i emocjonalnym. Poznajemy w niej młodą żydówkę, urodzoną na warszawskiej Pradze, która opowiada swoją historię z czasów Holokaustu. Wspomina stołeczne getto, walki powstańcze i obozy, w których przyszło jej żyć.

 

Danuta Awolusi, Macochy, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Powieść psychologiczno-obyczajowa Danuty Awolusi przybliża nam historię dwóch sióstr, Anity i Nadii, które od lat nie utrzymują żadnych kontaktów. Los sprawia, że zupełnie przypadkowo spotykają się na grupie wsparcia dla macoch. Obie są w podobnej sytuacji: kochają swoich mężów, ale nie znoszą ich dzieci. Pomimo początkowej niechęci i złości wobec siebie nawzajem, pod wpływem doświadczeń życia w patchworkowej rodzinie, poznają się od nowa.

 

Sylwia Winnik, Tylko przeżyć, Znak, Kraków 2019.

Książka jest zbiorem poruszających rozmów, które autorka przeprowadziła z żołnierzami biorącymi udział w misjach i z ich rodzinami. Znajdziemy w niej opowieści o niebezpieczeństwach, na jakie żołnierze ci byli narażeni, o trudnej rozłące z bliskimi czy o tęsknocie i strachu o własne życie, które towarzyszyły im w tych trudnych warunkach. Książka polecana zwłaszcza osobom, które chcą poznać zawód żołnierza od środka.

 

Wojciech Dutka, Czerń i purpura, Albatros, Warszawa 2019.

Piękna powieść oparta na faktach. Poznajemy w niej historię rodzącej się miłości młodego esesmana i młodej żydówki, skazanej na śmierć. Książka opowiada o tym, jak przekorny jest los człowieka. Czasem niepozorne zdarzenie może zmienić nasze nastawienie do świata. Najbliżsi mogą zawieść, a wróg uratować życie.

 

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, Agora, Warszawa 2019.

Prezentowana książka to autobiografia byłej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych, która opowiada w niej o różnych etapach swojego życia, począwszy od dzieciństwa. Mogłoby się wydawać, że życie tej kobiety usłane jest różami, jednak – jak się przekonamy – ma ono zarówno blaski, jak i cienie. Książka bardzo ciekawa, pełna humoru i inteligentnych przemyśleń.

 

Agnieszka Cubała, Miłość 44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Wzruszająca książka, ukazująca historie miłosne z powstaniem warszawskim w tle. Przybliża nam obyczaje i zachowania zwyczajnych ludzi, którzy pomimo czyhającej na każdym kroku śmierci znajdowali czas na miłość i szczęście. Czy w trakcie krwawych walk można snuć jakiekolwiek plany na przyszłość? Czy można kochać i być kochanym? Przekonajcie się, Państwo, sami.

 

Roma J. Fiszer, Chata nad jeziorem, Edipresse Kolekcje, Warszawa 2019.

Lekka, pełna emocji powieść obyczajowa. Poznajemy bohaterkę w trudnym dla niej momencie, związanym z kłótnią z rodzicami i rezygnacją ze ślubu. Życie jej zmienia się, gdy na portalu randkowym poznaje malarkę i rzeźbiarza z Kaszub, za których namową wkrótce przeprowadza się w te rejony. Co ją tam spotka? Jak potoczą się losy trójki przyjaciół? Tego dowiedzą się, Państwo, sięgając po Chatę nad jeziorem.

Artykuły

Popiół i zamęt: wspomnienia dziennikarzy, pod. red. Józefa Ambrozowicza, Agencja Wydawnicza Jota, Rzeszów 2015.

20 października 2015

Popiół i zamęt: wspomnienia dziennikarzy to zbiór piętnastu wspomnień regionalnych dziennikarzy.
Zdaniem Jakuba Pawłowskiego: „Teksty opublikowane w książce są bardzo żywe, ujmujące swą szczerością, napisane często w specyficznym języku, żargonem niemalże, lecz niezwykle otwartym dla każdego. Przecież autorami są ci, którzy przez całe życie . Tak właśnie. Wspomnienia są o Nich właśnie, o czasach dawnego podkarpackiego dziennikarstwa, o tym jak się pisało, o czym się pisało, o czym nie można było pisać, a także co było w  przygotowywanych materiałach. Książka warta jest poznania, szczególnie dla tych, którzy zaczynają przygodę z mediami – szczególnie regionalnymi”.

Andrzej Maleszka, Czerwone krzesło, Znak, Kraków 2015.

20 października 2015

Czerwone krzesło to fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia – te dobre i te złe. Książka rozpoczyna cykl Magiczne drzewo, na podstawie którego Andrzej Maleszka wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony EMMY AWARD i dziesiątkami innych nagród.

 

Jan Jakub Kolski, Las, 4 rano, Wielka Litera, Warszawa 2015.

20 października 2015

Las, 4 rano to nowa powieść twórcy filmów Jańcio wodnik i Jasminum oraz książek Egzamin z oddychaniaDwanaście słów. Książka uwodzi klimatem przypowieści filmowych, niepodobnych do żadnych innych. To to po prostu interesująca historia o człowieku skazanym na miłość, a oryginalni bohaterowie zanurzeni w świecie tyleż pięknym, co prozaicznym i okrutnym, na długo zostają w pamięci.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-20
Data publikacji:2015-10-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:4811