Bibliotekarze polecają książki o zwierzętach w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (część druga)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 czerwca 2020

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, przebiegającego pod hasłem „Cała Polska czyta o zwierzętach”, serdecznie polecamy Państwu kolejną pozycję z naszych zbiorów, której bohaterem jest zwierzę. Dziś będzie to książeczka o pewnej foczce o imieniu Klifka.

To sympatyczne stworzenie poznajemy w momencie, gdy zranione i obolałe leży na bałtyckiej plaży. Wkrótce okaże się, że oddaliło się od mamy wbrew jej przestrogom i zderzyło z podwodną skałą. Z pomocą zwierzęciu przychodzi spacerujący nieopodal chłopiec Ivan wraz ze swoją kudłatą suczką o imieniu Czarna. Dzięki jego interwencji foczka trafia do fokarium, gdzie w towarzystwie dwóch innych fok powoli wraca do zdrowia. Nadal może także liczyć na Ivana i jego czworonożnego przyjaciela, którzy ochoczo odwiedzają nową podopieczną ośrodka.

Mimo troskliwej opieki foczka wciąż jednak tęskni za mamą, z którą straciła kontakt po nieszczęsnym wypadku, więc gdy tylko odzyskuje siły i zostaje przewieziona na znajomą plażę, zanurza się w wodach Bałtyku, by odnaleźć ukochaną mamę.

Czy jednak uda jej się osiągnąć upragniony cel? Warto się o tym przekonać, sięgając po tę uroczą, pięknie zilustrowaną opowieść, która uczy wrażliwości na los zwierząt oraz poszanowania natury, a nade wszystko ukazuje siłę przyjaźni i miłości. No i przypomina prawdę starą jak świat, że trzeba zawsze słuchać mamy…

Książkę poleciła Monika Maziarz z PBP.

Barbara Gawryluk, Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy, ilustrowała Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2015.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-02
Data publikacji:2020-06-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:M. Maziarz
Liczba odwiedzin:974