Nowości wydawnicze w Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 kwietnia 2021

Co by Państwo wybrali do lektury na zbliżający się weekend? Poruszający reportaż, pełnokrwistą, kontrowersyjną powieść, a może dzienniki pisarza, który przeszedł drogę od zwolennika komunizmu do jego przeciwnika? Wszystko to i jeszcze więcej czeka na Państwa w Czytelni Głównej naszej biblioteki, więc prosimy nie zwlekać, tylko odwiedzić nas czym prędzej i umilić sobie wolny czas książką. Serdecznie zapraszamy! By ułatwić Państwu wybór, przygotowaliśmy krótkie opisy i rekomendacje niektórych nowości. 

 

Wojciech Dudzik, Maska w kulturze współczesnej Europy. Teorie i praktyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020.

Od przeszło roku nieodłącznym elementem naszej garderoby jest maseczka ochronna. Można by rzec, że maseczka jest dziś na ustach wszystkich, dosłownie i w przenośni. W ten ogólnoświatowy specyficzny trend doskonale wpisuje się praca Wojciecha Dudzika poświęcona statusowi maski, także ochronnej, we współczesnej kulturze europejskiej. Jak się okazuje, ten materialny przedmiot, tak silnie obecny w kulturach dawnych, ciągle odgrywa ważną rolę kulturotwórczą i społeczną, nie tylko jako rekwizyt teatralny czy część stroju karnawałowego, ale także jako przedmiot wykorzystywany w czasie demonstracji politycznych czy wreszcie jako element ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem, a ostatnio przed podstępnym wirusem. Bardzo ciekawe, dojrzałe studium.

 

 

Wojciech Jagielski, Nocni wędrowcy, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.

Pod szyldem Wydawnictwa Znak ukazało się nowe wydanie niezwykłej książki Wojciecha Jagielskiego, który wzniósł się na wyżyny sztuki reportażu. Dziennikarz i reporter, obecnie związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, zabiera nas do miasteczka Gulu w północnej Ugandzie, gdzie z bliska obserwuje jeden z najkrwawszych konfliktów w Afryce i na świecie. Przedstawia wstrząsającą historię tamtejszych dzieci, siłą wcielonych do Armii Bożego Oporu, która wystąpiła przeciw siłom rządowym, i zmuszanych do zabijania bliskich, nawet rodziców i rodzeństwa. Lektura ważna i poruszająca, przestrzegająca przed niszczycielską siłą radykalizmu i fanatyzmu.

 

 

Jeanine Cummins, Amerykański brud, tłum. Piotr Raganowicz, Paulina Raganowicz, Wydawnictwo NieZwykłe, Oświęcim 2020.

Literackie arcydzieło. Książka, która zmieni wszystko. Jedna z najważniejszych powieści naszych czasów – głoszą napisy na okładce dzieła Jeanine Cummins. Nawet jeśli te opinie uznać za mocno przesadzone i bliskie chwytom marketingowym, nie da się przejść obojętnie wobec opisanej tu historii rozgrywającej się w Meksyku w cieniu mafijnych porachunków. Oto już na początku powieści jesteśmy świadkami strzelaniny i śmierci bliskich właścicielki małej księgarni, w tym jej męża, dziennikarza śledczego, który naraził się kartelom narkotykowym. To tragiczne wydarzenie stanie się początkiem dramatycznej walki kobiety o bezpieczeństwo dla niej i jej syna, a także o ocalenie resztek nadziei na normalność. Mocna, trzymająca w napięciu, a przy tym poruszająca opowieść.

 

 

Wiktor Woroszylski, Dzienniki 1988–1996, t. 1–3, Ośrodek Karta, Warszawa 2019.

Ten dziennik to dla powojennej Polski świadectwo znaczące – tak wydawca opisuje trzytomowe dzieło ukazujące życie i twórczość niezwykłego człowieka z jego własnej perspektywy – poety, prozaika, tłumacza literatury rosyjskiej, a także autora utworów dla dzieci i młodzieży oraz – co istotne – człowieka, który zachłysnął się komunizmem, by potem stać się jego przeciwnikiem. Oddając się lekturze, zanurzamy się w świecie autora i jednocześnie jesteśmy świadkami historii, a zwłaszcza przemian społeczno-politycznych w Polsce, począwszy od lat 50. aż do okresu przełomu i lat 90. XX wieku. Rzecz godna uwagi.

 

Kazik Staszewski, Idę tam, gdzie idę dalej. Autobiografia, rozmawia Rafał Księżyk, Wydawnictwo Kosmos, Warszawa 2020.

Nowe, poszerzone wydanie autobiografii Kazika Staszewskiego to okazja do wnikliwego przyjrzenia się jednemu z najbardziej charyzmatycznych artystów polskiej sceny muzycznej. W opasłym tomie lider zespołu Kult opowiada o swoim niebanalnym życiu, zdradza kulisty branży muzycznej, przyznaje się do sięgania po używki czy poczucia pustki. Jego opowieści przynoszą przy tym obraz życia i przemian społeczno-politycznych w Polsce ostatniego półwiecza.

 

 

Fania Lewando, Dietojarska kuchnia żydowska, Znak Koncept, Kraków 2021.

Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż kulinarną z przewodniczką Fanią Lewando, która przed wojną prowadziła w Wilnie bardzo popularną wówczas Dietojarską Jadłodajnię, specjalizującą się w wegetariańskich specjałach kuchni Żydów aszkenazyjskich. Lewando była także autorką książki kucharskiej, która przepadła w wojennej zawierusze, ale po latach została przypadkowa odkryta na jednym z targów antykwarycznych i w ten sposób ponownie ujrzała światło dzienne. Oczywiście ku uciesze wszystkich smakoszy i amatorów kuchni jarskiej, którzy mogą dzięki niej wypróbować oryginalnych przepisów na doskonały czulent czy wyśmienitą chałkę i innych niezwykle smakowitych receptur na dania o aszkenazyjskim rodowodzie.

 

 

Druty od A do Z. Ilustrowany podręcznik dla początkujących i zaawansowanych, Wydawnictwo RM, Warszawa 2020.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby nauczyć się robić na drutach, koniecznie powinien sięgnąć po tę pozycję. Dzięki jej lekturze krok po kroku można opanować podstawy pracy z drutami, na przykład ucząc się nabierania oczek, ale i wyspecjalizować się w robieniu żakardów czy ażurów. Niezwykle pomocne z pewnością okażą się jasne instrukcje i fotografie przedstawiające poszczególne wzory i techniki.

 

 

Teresa Paryna, Roztrzaskane lustro, Przemyśl 2020.

Miłośnikom twórczości przemyskich literatów polecamy kolejne wydawnictwo poetki Teresy Paryny, zawierające wiersze i minieseje. Autorka wraca w nich pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, przywołując świat, którego już nie ma, w tym klimat dawnych Kresów, tak bliskich Parynie z racji historii jej rodziny, przesiedlonej po II wojnie światowej z Czyszek koło Lwowa. Teksty te, przepełnione nostalgią, stanowią swoistą podróż sentymentalną, a także podróż w głąb siebie i własnych wspomnień.

 

 

Mateusz Pieniążek, 100 wierszy plus jeden ptaszek, Przemyśl 2020.

Autor wielu tomików wierszy i lirycznych zbiorów dla dzieci, doskonale znany zwłaszcza w Przemyślu i okolicy, gdzie mieszka i tworzy, po raz kolejny zaprasza nas do swojego poetyckiego świata, pozwalając choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. W jego wierszach odnajdziemy spokój, filozoficzną zadumę, a nierzadko także ciepłą ironię, tak jak w utworze Starość jest piękna, w którym czytamy: Czasem odwiedza nasze domy / Pan Parkinson lub / Pan Alzheimer […] /Gdyby jeszcze ci panowie nie zapominali o kwiatach / Gdyby jeszcze nie drżały im dłonie […].

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-22
Data publikacji:2021-04-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:M. Maziarz
Liczba odwiedzin:878