Zapraszamy na promocję wydawnictw „Żołynia. Rynek 1. Kamienica Dąbrowskich” oraz „Majerscy dla katedry przemyskiej”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 października 2021

Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni zapraszają na promocję wydawnictw „Żołynia. Rynek 1. Kamienica Dąbrowskich” (wyd. GOK w Żołyni, 2021) oraz Majerscy dla katedry przemyskiej” (wyd. GOK w Żołyni, 2020). Spotkanie promocyjne odbędzie się 20 października br. o godz. 17.00 w siedzibie głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8.

„Żołynia. Rynek 1. Kamienica Dąbrowskich” to pierwszy tom zaplanowanego cyklu publikacji w ramach projektu „Dąbrowscy. Pasja tworzenia”, poświęconego rodzinie snycerzy z Żołyni, której członkowie na przełomie XIX i XX w. wykonali ponad sto ołtarzy do kościołów i cerkwi, m.in. na Syberii i w Stanach Zjednoczonych, oraz trudnili się wykonawstwem mebli do pałaców w Łańcucie, Przeworsku, a także eksportowanych do Niemiec. Na tom składają się zdjęcia urodzonego w Przemyślu artysty fotografika Marcina Plezi, przedstawiających miejsca, w których dawniej mieszkali i tworzyli Franciszek Dąbrowski i jego syn Henryk.

„Majerscy dla katedry przemyskiej” dotyczy innego snycerza, a także stolarza Ferdynanda Majerskiego (1832–1921), który wraz z bliskimi wykonywał prace zdobiące m.in. wnętrze katedry przemyskiej. Informacje o ich działalności pochodzą z archiwum Majerskiego, które zostało odnalezione w szafie w kamienicy Dąbrowskich i zidentyfikowane przez historyka sztuki, zastępcę wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie Bartosza Podubnego.

W spotkaniu udział wezmą m.in.:

  • Magdalena Kątnik-Kowalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni, koordynator projektu „Dąbrowscy. Pasja tworzenia”
  • Marcin Plezia, artysta fotografik, autor zdjęć w albumie „Żołynia. Rynek 1. Kamienica Dąbrowskich”
  • Urszula Sobol, dziennikarka „Nowin”, odpowiedzialna za skład publikacji „Żołynia. Rynek 1. Kamienica Dąbrowskich”  
  • Bartosz Podubny, historyk sztuki, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie, autor publikacji „Majerscy dla katedry przemyskiej”.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-19
Data publikacji:2021-10-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:141