Nowe książki na nowy rok w Dziale dla Dzieci i Młodzieży

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 stycznia 2022

Wraz z nowym rokiem zachęcamy naszych młodych Czytelników do odwiedzin Działu dla Dzieci i Młodzieży i wypożyczenia nowo zakupionych książek. Każda z nich to odrębna historia, która wciąga i pobudza do refleksji. Poniżej przybliżamy najciekawsze według nas pozycje i zapewniamy, że to tylko przedsmak tego, co czeka na Was na naszych regałach.

 

Joanna Papuzińska, Macierzanek, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2021.

Niezwykle urokliwa książeczka uznanej w świecie dziecięcej literatury autorki bawi nas i uczy. Tym razem za sprawą pióra Joanny Papuzińskiej przenosimy się w sielską scenerię polskiej wsi, na której skraju, w puszce po wołowinie w sosie własnym, zamieszkał nasz bohater – tytułowy Macierzanek. Ma on wiele talentów i jest bardzo ważny dla całej chmary łąkowych i leśnych żyjątek. Chętnie pomoże, gdy w grę wchodzą różnego rodzaju dolegliwości i bóle. Dzięki niemu dzieci dowiedzą się, że każde zwierzę, czy to małe czy to duże, ma swoje własne sprawy, którymi czasem musi się zająć. Walorem książeczki są piękne ilustracje autorstwa Elżbiety Grozdew. Pozycja należy do serii wydawniczej „Poduszkowce”, co gwarantuje, że sprawdzi się jako lektura na dobranoc.

 

 

Oliver Jeffers, Serce w butelce, Wydawnictwo Tekturka, Lublin 2021.

Trudne doświadczenia powodują, że odczuwamy ból psychiczny, przeżywamy traumę. Jak poradzić sobie z nagłą stratą bliskich? Czy sposób bohaterki okazał się sukcesem? Serce w butelce to kolejna cenna publikacja poruszająca trudny temat śmierci bliskiej osoby. Jest ona szczególnie ważną pozycją, ponieważ kieruje naszą uwagę na małą bohaterkę, która z tą stratą musi się mierzyć i nie potrafi sobie poradzić. Książka może śmiało stać się pretekstem do podjęcia rozmowy z dzieckiem na temat śmierci, która choć budzi trudne emocje, jest przecież nieodłączną częścią życia, zaś autor opowieści pozostawia nam nadzieję, że wszystko się jeszcze ułoży. Piękne i subtelne ilustracje Oliviera Jeffersa sprawiają, że świat opowieści wciąga nas i zostaje z nami na długo po skończonym czytaniu. Pozycja godna polecenia każdemu czytelnikowi, niezależnie od bagażu posiadanych doświadczeń życiowych.

 

 

Kaye Umansky, Jak odnaleźć czarownicę w tydzień, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2021.

Zachęcamy młodych czytelników do sięgnięcia po czwarty już tom serii autorstwa Kaye Umansky. W serii o Elizie Kiszonce ukazały się dotychczas następujące tytuły: „Jak zostać czarownicą w tydzień”, „Jak uratować czarownicę w tydzień”, „Jak założyć magiczny sklepik w tydzień”. Opowieść rozpoczyna się od pewnego przykrego wydarzenia. W Borze Kruczypazur dochodzi do tajemniczego zniknięcia czarownicy Magenty Nagłej. Gdzie się mogła podziać? Czy jeszcze powróci? Te i inne pytania bez ustanku zadają sobie jej zaniepokojeni przyjaciele, w tym nasza główna bohaterka – Eliza, początkująca czarownica. Tymczasem w okolicy pojawia się tajemniczy nieznajomy, pragnący przejąć w posiadanie dobytek rzeczonej Magenty. Nie ma innej rady: ekspedycja ratunkowa wyrusza na poszukiwania czarownicy… Książkę polecamy wszystkim tym, którzy poszukują energetycznej i naszpikowanej dobrym humorem lektury.

 

 

Sylvie Misslin, Amandine Piu, Skarb straszliwego Zet, Wydawnictwo Kropka, Warszawa 2021.

Ahoj, przygodo! Słowa te oddają ducha tej pirackiej opowieści, na którą czytelnik ma wpływ niemal w każdym momencie. To oznacza, że książeczkę można przeczytać wiele razy i za każdym razem będzie to zupełnie inna przygoda. Wszystko to dzięki umieszczonym w tekście ikonkom i zakładkom, które pozwalają nam decydować, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Mali piraci Jack i Mary odnajdują list w butelce, który informuje ich o tajemniczej wyspie, na której ukryty jest skarb. Aby dobrać się do kosztowności straszliwego Zet, trzeba pokonać wiele przeszkód, które my sami stawiamy na drodze małych bohaterów. Ale co by to była za wyprawa piracka po skarb, gdyby nie potyczki z gigantyczną ośmiornicą, podróż we wnętrzu wieloryba czy stawianie czoła potędze żywiołu.

 

 

Renata Piątkowska, Po prostu tata, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2021.

Książka ta to zbiór ciekawych opowiadań dla dzieci, których bohaterami są ojcowie. Każdy z nich jest wyjątkowy z innego powodu. Tata Tomka wykazał się odwagą. Tata Armena wyciągnął chłopca z ruin domu, zniszczonego trzęsieniem ziemi. Mała Jamin została przytulona przez tatę, który otarł jej buzię z łez. Tata Franka i Maćka ścigał z chłopcami tęczę. Tata Antosi zasłonił ją własnym ciałem przed atakiem byka. Mała Anielka spokojnie zasnęła przy czuwającym tacie, a Borys dzięki latarce, którą dostał od taty, zwalczał straszydła. Te proste historyjki pokazują, jak ważną osobą dla dziecka jest ojciec.

 

 

Helen Docherty, Rycerz, który nie chciał walczyć, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2021.

Głównym bohaterem książki jest myszka i, jak się okazuje, rycerz, którego nie interesują bitwy, tylko czytanie książek. Rodzicom udaje się namówić Leosia na wyprawę, której celem ma być walka ze smokiem. Zanim dojdzie do tego pojedynku, Leoś musi poradzić sobie z groźnym gryfem i trollem. Obie bestię zaprzyjaźniają się z dzielną myszą. Podobnie pomyślny finał ma konfrontacja ze smokiem. Książka napisana jest wierszem i okraszona pięknymi ilustracjami, co sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-01-11
Data publikacji:2022-01-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:263