Zapraszamy do lektury nowego numeru „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 lutego 2019

Szanowni Państwo!

Bardzo miło nam poinformować, że niedawno ukazał się kolejny numer „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego”, czasopisma wydawanego przez Przemyską Bibliotekę Publiczną od 2006 roku. Bieżące wydanie to numer podwójny (40–41) z 2018 roku. 

Jego tematykę poniekąd naturalnie wywołały obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W Przemyślu, gdzie wydarzenia z jesieni 1918 roku miały swoją dramaturgię w postaci walk polsko-ukraińskich, właśnie te zdarzenia stały się dominującym motywem wszelkich przedsięwzięć rocznicowych. Na samym rynku wydawniczym pojawiło się kilka okolicznościowych publikacji, firmowanych przez przemyskie instytucje kultury. To spodziewane już znacznie wcześniej „wyeksploatowanie” tematyki Przemyśla w 1918 roku zrodziło w redakcji „PPK” pomysł ustawienia nieco odmiennej perspektywy historycznej na wydarzenia sprzed stu lat i szerszego spojrzenia na problematykę odradzania się w Przemyślu niepodległej Polski.

Do współpracy nad bieżącym numerem zaprosiliśmy znanych i cenionych badaczy dziejów Przemyśla w pierwszych dekadach XX stulecia: dr. hab. Tomasza Pudłockiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr. Macieja Daleckiego z Archiwum Państwowego w Przemyślu. Pierwszy z wymienionych przygotował rozprawę Przemyśl u zarania niepodległości (1915–1919) – panorama społeczno-kulturowa. Tekst ten stanowi swoistą podróż do ośrodka, który z militarnej chluby Austro-Węgier, po ustaniu walk o twierdzę, spadł do roli przeciętnego galicyjskiego miasta średniej wielkości. Poznajemy przy tym warunki życia, codzienne problemy i aspiracje ówczesnych przemyślan. Dr M. Dalecki w tekście Przemyśl w odrodzonej Rzeczypospolitej zarysował problemy trudnych lat odbudowy życia społecznego i gospodarczego miasta, przezwyciężenia kryzysu i całkiem korzystnych perspektyw rozwojowych w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Krótki łącznik wypełniający tematyczną lukę dla obszernych prac T. Pudłockiego i M. Daleckiego stanowi Kalendarium działań wojennych z jesieni 1918 roku, opracowane przez dr. Grzegorza Klebowicza.

W nowym numerze „PPK” znajdą Państwo także relacje ze spotkań autorskich zorganizowanych w 2018 roku w PBP (Monika Maziarz) oraz z 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (Agata Pilawa).

W periodyku nie brakuje też stałych rubryk „Książki” i „Płyty”. W tej pierwszej przeczytają Państwo recenzję dwóch nowych przekładów dzieł Josepha Conrada: Tajnego agenta i Opowiadań (dr hab. Andrzej Juszczyk) oraz dwie recenzje nagrodzone w konkursie PBP: Naszej klasy Tadeusza Słobodzianka (dr Małgorzata Wilgucka) i Wotum nieufności Remigiusza Mroza (Justyna Kozioł). W dziale drugim Piotr Bałajan rekomenduje ponownie wydany album „Kobong” zespołu o tej samej nazwie.

Miłośników fotografii z pewnością urzekną czarno-białe zdjęcia Jacka Szwica, na których uwieczniony został Przemyśl i jego mieszkańcy, a zainteresowani sztuką ikony będą mogli zapoznać się z twórczością młodej artystki Katarzyny Bieniasz, która wykonuje kopie dawnych ikon oraz tworzy własne interpretacje motywów wschodniej sztuki sakralnej.

Państwa uwadze polecamy także felieton prof. Tadeusza Nuckowskiego (odpowiedzialnego za opracowanie graficzne „PPK”), który tym razem, z właściwą sobie swadą, erudycją, ironią i autoironią, pisze list do Witolda G.

Nowy numer „PPK” jest dostępny na miejscu w Czytelni Głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8 oraz w siedmiu filiach placówki na terenie miasta. Można go również nabyć, w cenie 10 zł, w Czytelni Nowości Wydawniczych (ul. Grodzka 8, budynek A, parter) oraz w przemyskich księgarniach.

Zapraszamy do lektury!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-02-21
Data publikacji:2019-02-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1995