Oscarowe książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 czerwca 2021

Już ponad miesiąc minął od rozdania Oscarów – najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Wielu jednak nadal żyje tym wyjątkowym świętem kina i komentuje tegoroczne wybory szacownego jury. Dla nas wydarzenie to stało się pretekstem, by zachęcić Państwa do sięgnięcia po dzieła literackie, które doczekały się ekranizacji nagrodzonych Oscarami, i przy okazji do odpowiedzenia sobie na pytanie, co w takich parach wypada lepiej: film czy książka. Polecamy zwłaszcza pozycje ze zbiorów Filii nr 5 i Filii nr 7.

  • Oscarowe książki w zbiorach Filii nr 5

 

Mario Puzo, Ojciec chrzestny, Albatros, Warszawa 2017.

Jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, przeniesiona na ekran przez Francisa Forda Coppolę, z legendarnymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino, opowiadająca o dziejach sycylijskiej rodziny mafijnej. Film zdobył trzy Oscary, w tym za muzykę do filmu, która przeszła do historii kina, skomponowaną przez Nino Rotę.

 

 

Cormac McCarthy, To nie jest kraj dla starych ludzi, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008.

Powieść jednego z najlepszych pisarzy amerykańskich. Jej filmowej adaptacji podjęli się wybitni bracia reżyserzy Joel i Ethan Coen. Przedstawia historię wojny, która toczy się w środowisku handlarzy narkotyków. Film zdobył cztery statuetki, w tym dla Javiera Bardema za mroczną kreację groźnego psychopaty.

 

 

Michael Punke, Zjawa, Sonia Draga, Katowice 2016.

Na podstawie tej książki powstał znakomity film Alejandro G. Iñárritu, uhonorowany trzema Oscarami, w którym niezapomnianą kreację stworzył Leonardo DiCaprio. Ten uznany za arcydzieło sztuki filmowej epicki obraz, inspirowany życiem legendarnego trapera Hugh Glassa, ukazuje niezwykłą desperację oraz siłę ludzkiego ducha zdeterminowanego, aby dokonać zemsty.

 

 

Annie Proulx, Tajemnica Brokeback Mountain, Rebis, Poznań 2006.

Jedno z najoryginalniejszych opowiadań we współczesnej literaturze stało się kanwą przełomowego dzieła w historii kinematografii w reżyserii Anga Lee, z wybitną kreacją Heatha Ledgera. Film przedstawia niezwykle emocjonującą opowieść, której głównym wątkiem jest kontrowersyjne uczucie. Akademia Filmowa wyróżniła obraz trzema Oscarami.

 

 

Michael Ondaatje, Angielski pacjent, Książnica, Katowice 2006.

Ta niezwykła powieść opisuje historię miłości uwikłanej w okrucieństwo wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną. Na jej podstawie został nakręcony epicki melodramat wojenny, okrzyknięty arcydziełem i nagrodzony dziewięcioma Oscarami. W obsadzie filmu plejada gwiazd europejskiego kina: Juliette Binoche, Kristin Scott Thomas, Ralph Fiennes.

 

 

Yann Martel, Życie Pi, Albatros, Warszawa 2013.

Powieść Martela doczekała się ekranizacji obsypanej nagrodami, w tym czterema statuetkami Oscara. Film ma formę wywiadu przypominającego baśń opowiadaną na dobranoc. Dzięki wybitnemu poczuciu smaku reżysera oraz zdjęciom, efektom specjalnym i muzyce obraz oczarowuje swoim klimatem.

 

 

Winston Groom, Forrest Gump, Świat Książki, Warszawa 1995.

Wzruszająca historia tytułowego Forresta Gumpa posłużyła za kanwę znakomitego dzieła filmowego. Forrest jest wspaniałym narratorem, opowiada o historii Stanów Zjednoczonych z wrażliwością, dystansem i dziecięcym spojrzeniem na świat. Obraz otrzymał sześć Oscarów, a niezapomnianą kreację, i chyba najlepszą w swojej karierze, stworzył w nim Tom Hanks, zdobywca statuetki za rolę pierwszoplanową.

 

 

  • Oscarowe książki w zbiorach Filii nr 7

 

Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem, Książnica, Katowice 1990.

Porywająca opowieść Margaret Mitchell. Na jej podstawie powstał jeden z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Opowiada ona losy beztroskiej i bogatej Scarlett O’Hary, uwikłanej w burzliwy związek z Rhettem Butlerem, i przedstawia niezwykle barwny obraz życia na południu Stanów Zjednoczonych Ameryki, gwałtownie przerwany przez wojnę secesyjną. Ekranizacja powieści to jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii kina: zdobyła dziewięć Oscarów spośród czternastu nominacji.

 

 

John Steinbeck, Na wschód od Edenu, Prószyński Media, Warszawa 2011.

Powieść uznawana za najwybitniejsze dzieło jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy. Z jednej strony jest to realistyczna saga rodziny kalifornijskich ranczerów, a z drugiej swoista reinterpretacja biblijnej historii o Kainie i Ablu i opowieść o walce dobra ze złem. Ekranizacja powieści została doceniona zarówno Oscarem, jak i Złotymi Globami.

 

Pierre Boulle, Most na rzece Kwai, PIW, Warszawa 1989.

Na podstawie powieści francuskiego pisarza w 1957 roku powstał amerykańsko-brytyjski dramat wojenny. Jest to historia brytyjskich żołnierzy wziętych do niewoli przez wojska japońskie w czasie II wojny światowej. Film zdobył Złoty Glob oraz siedem Oscarów w 1958 roku, i to w najważniejszych kategoriach, m.in.: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy i najlepszy reżyser.

 

 

William Styron, Wybór Zofii, Nowa, Warszawa 1991.

Historia dramatycznej miłości amerykańskiego Żyda i Polki, która przeżyła Oświęcim. Powieść o okrucieństwie, niemożności zapomnienia i przeznaczeniu, przed którym nie ma ucieczki. Książka została sfilmowana w 1982 roku przez Alana Pakulę. Tytułową, nagrodzoną zarówno Złotym Globem, jak i Oscarem rolę gra w nim jedna z najwybitniejszych amerykańskich aktorek – Meryl Streep.

 

 

James Jones, Stąd do wieczności, Mediasat Poland, Kraków 2005.

Powieść ukazująca realistyczny, ale i szorstki, dosadny obraz amerykańskiej armii w przededniu japońskiego ataku na Pearl Harbor. Filmowa adaptacja utworu w reżyserii Freda Zinnemanna została nagrodzona w 1953 roku ośmioma Oscarami, w tym za najlepszy film.

 

 

Władysław Szpilman, Pianista, Znak, Kraków 2001.

Niezwykłe wspomnienia wybitnego pianisty i kompozytora, opisujące sześć lat życia w ukryciu w okupowanej przez hitlerowców Warszawie. Filmowej adaptacji dokonał w 2002 roku Roman Polański. Film, mimo dość kontrowersyjnego odbioru w Europie, otrzymał wiele nagród, m.in. Złotą Palmę, sześć Cezarów i dwa Oscary: dla najlepszego reżysera i aktora pierwszoplanowego (Adrien Brody).

 

 

Thomas Keneally, Lista Schindlera, Prószyński i S-ka, Warszawa 1993.

Powieść jednego z najlepszych australijskich autorów, nagrodzona m.in. Booker Prize, przedstawia historię Niemca, który podczas okupacji ukrywał i chronił w swojej krakowskiej fabryce Żydów, ratując ich przed śmiercią w obozie w Auschwitz. Dzieło, sfilmowane w 1993 roku przez Stevena Spielberga, otrzymało trzy Złote Globy i siedem Oscarów.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Oscarowe książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

    Oscarowe książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-06-04
Data publikacji:2021-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:M. Maziarz
Liczba odwiedzin:126