Tydzień Zakazanych Książek 2021 – „zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 września 2021

Od 19 do 25 września obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestie wolności słowa, cenzury oraz zakazu publikacji. Idea towarzysząca Tygodniowi wpisuje się w reguły biblioteki, której jednym z podstawowych zadań jest przeciwstawianie się cenzurze i ograniczaniu dostępu do informacji.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na liście książek zakazanych znalazło się ponad jedenaście tysięcy tytułów. Zabiegi cenzurowania najczęściej argumentowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.

W trakcie trwania Tygodnia Zakazanych Książek, i nie tylko, zachęcamy Państwa do odwiedzenia Filii nr 5 oraz Filii nr 7 i wypożyczenia publikacji, które w różnych okresach i z różnych powodów były zakazane, a obecnie są powszechnie dostępne.

„Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5

 

William Golding, Władca much, Zysk i S-ka, Poznań 2020.

Sugestywny sposób ukazania przez autora ludzkiej natury i jej barbarzyństwa stanowi przyczynę, dla której w 1992 roku książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie ze względu na zawarte w niej szokujące fragmenty, ostre słowa i obrazoburcze stwierdzenia.

 

Vladimir Nabokov, Lolita, Mediasat, Kraków 2004.

Opowieść o fatalnym zauroczeniu młodą dziewczyną opublikowana została w ogniu krytyki, skandalu i protestów. Szykany i zakaz publikacji książki dotyczyły takich krajów, jak: Francja, Wielka Brytania, Argentyna, Nowa Zelandia i Republika Południowej Afryki.

 

J.D. Salinger, Buszujący w zbożu, Iskry, Warszawa 2004.

Bohater książki, zbuntowany nastolatek, nie będąc w stanie pogodzić się z otaczającym go absurdem i hipokryzją, ucieka ze szkoły, aby „buszować” po ulicach Nowego Jorku. Powieść została zakazana w amerykańskich szkołach i bibliotekach na ponad dwadzieścia lat.

 

George Orwell, Rok 1984, Muza, Warszawa 2020.

Dzieło Orwella było zakazane przez polską cenzurę do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, ponieważ w fabule powieści przedstawiono ustrój totalitarny nawiązujący do rosyjskich władz. Zakazano jej również w Kenii w 1991 roku oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Nathaniel Hawthorne, Szkarłatna litera, Literatura, Łódź 1996.

Powieść obrazująca historię niezłomnej kobiety, która w purytańskiej Nowej Anglii w XVII wieku zostaje skazana na noszenie szkarłatnej litery A symbolizującej znak hańby. Książka była zakazana w Rosji w latach 1852–1856. W USA również zabiegano o zakaz, jednak nigdy do tego nie doszło.

 

William S. Burroughs, Nagi lunch, Prima, Warszawa 1995.

Nagi lunch, będący zapisem wizji samego autora, jest mieszanką wyobraźni połączonej z rzeczywistością. Książka została zakazana w Bostonie w 1962 roku z powodu problematycznego języka i fabuły. W 1966 roku, po kolejnych głośnych procesach sądowych, zakazy te zostały anulowane.

 

„Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 7

 

Alice Walker, Kolor purpury, Wydawnictwo Ryton, Warszawa 1992.

Powieść, wydana po raz pierwszy w 1982 roku, opisuje perypetie życiowe Afroamerykanek w latach trzydziestych na południu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Mimo wielu nagród, m.in. National Book Award i Nagrody Pulitzera, z powodu swoich drastycznych treści często niedopuszczana do obiegu czytelniczego.

 

 

Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1988.

Powieść wydana w 1932 roku, przedstawiająca fantastyczny i utopijny świat „7 wieku po Fordzie”. Świat ludzi, którzy rodzą się w inkubatorach, są wychowywani w państwowych instytucjach, by ostatecznie wieść życie w społeczeństwie podzielonym na kasty. Z powodów obyczajowych zakazana m.in. w Irlandii i w kilku stanach USA, gdzie spotkała się z negatywnym nastawieniem wskutek kwestionowania chrześcijańskich i rodzinnych wartości.

 

John Steinbeck, Grona gniewu, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1962.

Amerykańska powieść wydana w 1939 roku, będąca przykładem realizmu społecznego, przedstawiająca problem wewnętrznej emigracji zarobkowej w latach trzydziestych w USA. Naturalizm opisów miesza się tu z biblijną i chrześcijańską symboliką. Akcja utworu przedstawia wędrówkę rodziny Joadów z Oklahomy do Kalifornii, której ranczerzy „kuszą” obietnicami pracy i godziwych zarobków. W rzeczywistości jednak rolnicy przybyli z ogarniętych suszą terenów muszą stawić czoło bezwzględnemu wyzyskowi, niechęci miejscowych, bezrobociu i ogólnej nędzy. Powieść została zakazana w wielu stanach USA, zwłaszcza w Kalifornii, mimo wielu ograniczeń stała się jednak wielkim bestsellerem, przynosząc swojemu autorowi m.in. National Book Award i Nagrodę Pulitzera. Dzieło niewątpliwie przyczyniło się także do przyznania Johnowi Steinbeckowi literackiego Nobla w 1962 roku.

 

Borys Pasternak, Doktor Żywago, Muza, Warszawa 2004.

Utwór przedstawia życie i dzieje rosyjskiego lekarza Jurija Żywago, rozgrywające się w burzliwym, rewolucyjnym okresie w początkach XX wieku w Rosji. Powieść została wydana w 1957 roku w Mediolanie. Rok później jej autor został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, jednakże wskutek skandalu wywołanego przez radzieckich cenzorów i polityków Borys Pasternak jej nie przyjął. Władzom sowieckim niewątpliwie był nie w smak antyrewolucyjny, antywojenny i antystalinowski charakter utworu, który w Związku Radzieckim wydano dopiero w 1988 roku.

 

Harriet Beecher Stowe, Chata wuja Toma, Siedmioróg, Wrocław 1997.

Amerykańska powieść wydana w 1852 roku w Bostonie. Utwór opisuje dzieje czarnoskórych niewolników żyjących w południowych stanach Ameryki. Książka zakazana w niektórych stanach za rasizm i niestosowny język, a także w carskiej Rosji, gdzie dopatrzono się w utworze krytycznego podejścia do Kościoła i władzy.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Tydzień Zakazanych Książek 2021 – „zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

  Tydzień Zakazanych Książek 2021 – „zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5 i Filii nr 7

 • Powiększ zdjęcie „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5

  „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5

 • Powiększ zdjęcie „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5

  „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 5

 • Powiększ zdjęcie „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 7

  „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 7

 • Powiększ zdjęcie „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 7

  „Zakazane” książki w zbiorach Filii nr 7

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-09-18
Data publikacji:2021-09-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:393