Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 czerwca 2022

Serdecznie zachęcamy Państwa do odwiedzin Czytelni Głównej i wypożyczenia nowo zakupionych książek, które mogą być świetnym pomysłem na zbliżający się wakacyjny odpoczynek. Rekomendacje wybranych pozycji przygotowała Maria Wójcik z PBP.   

 

Katarzyna Olkowicz, A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2022.

Któż z nas nie pamięta przekomicznej Pani Pelagii, postaci ze skeczu „Z tyłu sklepu” kabaretu Tey? To jedno z wielu wcieleń legendarnego kabareciarza i aktora – Bohdana Smolenia. W publikacji autorstwa Katarzyny Olkowicz poznamy życiowe wzloty i upadki artysty, przekonamy się też o jego trudnym usposobieniu, które nie do końca rozumiało otoczenie. Sceniczny gwiazdor, który prywatnie stronił od towarzystwa. Artysta z sukcesami, z którymi przeplatały się wielkie życiowe tragedie – śmierć żony i syna. Postać pełna sprzeczności, która wywoływała uśmiech na ustach milionów Polaków. Jaki naprawdę był Bohdan Smoleń? Wspólnie z autorką książki poszukajmy odpowiedzi.

 

Jakub Sieczko, Pogo, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.

Autor książki jest lekarzem, który przepracował osiem tysięcy godzin na dyżurach w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Opowiada o swojej trudnej pracy szczerze i bez ozdobników. Codzienny kontakt z ofiarami wypadków lub ludźmi, którzy żądają niemożliwego. Zajęcie, w którym należy zachować profesjonalizm, podczas gdy w środku chce się krzyczeć i płakać. Ratowanie ludzkiego życia, które przynosi zarówno chwile piękne, jak i straszliwe. Niełatwy kawałek chleba, który jednak autor książki niezmiernie szanuje. Kocha ludzi, a historie, które przytacza, są tego najlepszym dowodem.

 

 

Christina Lamb, Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom, Znak Litera Nova, Kraków 2022.

Wstrząsająca relacja o jednym z najbardziej przemilczanych aspektów wojny – cierpieniu kobiet. Korespondentka wojenna Christina Lamb dociera do wielu obszarów świata, w których konflikty zbrojne wywarły ogromny wpływ. Przeczytamy zatem relacje porwanych przez ISIS Jezydek, japońskich seksualnych niewolnic, muzułmanek gwałconych przez Serbów bośniackich czy kobiet z plemienia Tutsi, zaświadczających o ludobójstwie w Rwandzie dokonanym przez Hutu. Lamb oddała głos ofiarom, po to, by przybliżyć czytelnikom i światu okrucieństwo gwałtu w obliczu wojny.

 

Katarzyna Kubisiowska, Vetulani. Piękny umysł, dzikie serce, Znak Horyzont, Kraków 2022.

Fascynująca, pierwsza biografia nie mniej fascynującej postaci. Profesor Jerzy Vetulani –  neurobiolog, zwolennik legalizacji marihuany, ateista, którego życie związane było z Krakowem. Postać nietuzinkowa, jeden z najznamienitszych polskich naukowców. Nikt tak jak on nie potrafił mówić o tajemnicach naszego umysłu. Wprawiający wielu w osłupienie tytan pracy, który zwykł mawiać, że „życie jest wrzodem na ciele Wszechświata”. Dzięki najnowszej publikacji Katarzyny Kubisiowskiej możemy ujrzeć portret życia prywatnego i naukowego profesora, odbity w lustrze wspomnień jego rodziny (synów Marka i Tomasza oraz wnuka Franciszka). To biografia postaci, obok której nie sposób przejść obojętnie!

 

 

Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn, Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe, Copernicus Center Press, Kraków 2020.

W nurcie biografii naukowców znalazła się też najnowsza książka przedstawiająca zapiski Alberta Einsteina. Postaci, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Kontrowersyjny badacz, który w XX wieku zmienił na zawsze oblicze fizyki, nie lubił pisać o sobie. Hanoch Gutfreund i Jürgen Renn wykorzystali zanotowane przez Einsteina w 1946 roku intelektualne zwierzenia, począwszy od dzieciństwa, aż do ostatnich rozterek dojrzałego naukowca. Zapisy te Einstein określił mianem swojego własnego nekrologu. Dzięki pracy autorów tej publikacji stały się one dla nas autoportretem fizyka, będącego równocześnie zaangażowanym intelektualnie myślicielem.

 

Elżbieta Sieradzińska, Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Książka, która ukazała się w 30 rocznicę od zaginięcia jednej z najsłynniejszych na świecie himalaistek. Pierwszej kobiety, która zdobyła K2, pierwszej Europejki stojącej na Mount Everest. Nowa biografia nieustraszonej, pałającej niegasnącą miłością do gór Polki – Wandy Rutkiewicz. Zginęła tak, jak żyła – samotnie, w otoczeniu himalajskich szczytów, w wielkiej tajemnicy. Publikacja z mnóstwem fotografii pozwala poznać temperament i życie inspirującej buntowniczki, która ukochała wspinaczkę ponad wszystko.

 

 

Wiktor Bater, Wesoły rajski ptak. Ostatnia rozmowa / artykuły / wywiady, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

Ta pokaźna objętościowo książka stanowi zbiór wypowiedzi publicystycznych zmarłego dziennikarza i korespondenta wojennego – Wiktora Batera. Prawie 900 stron wywiadów i opowieści o zróżnicowanej tematyce. Odnajdziemy tu historię życia prywatnego dziennikarza, wspomnienia o jego rodzinie i dojrzewaniu. Pojawi się mnóstwo relacji z jego służbowych podróży, w których stawał oko w oko z grozą wojny. Przekonamy się też o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się media i jak Wiktor Bater diagnozował kondycję współczesnej Polski i świata. Lektura niełatwa, lecz inspirująca pod każdym względem.

 

Wiesław Myśliwski, W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.

Publikacja została wydana z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Idealna dla tych, którzy pragnęliby spojrzeć na pisarza przez pryzmat jego własnych wypowiedzi. W książce odnajdziemy wywiady, przemówienia i eseje, w których Myśliwski wyraża swój pogląd na temat życia i pisarstwa, jego filozofii, aspektu pamięci, przypadków i przeznaczenia w przebiegu egzystencji. Myśliwski, dramaturg i prozaik, objawia czytelnikowi intelektualne zaplecze swojej twórczości.

 

 

Artur Andrus, Antylopa z Podbeskidzia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.

Jedna z najnowszych książek Artura Andrusa, która zawiera niepublikowane dotąd teksty jego „ballad dziadowskich”, czyli utworów powstałych dzięki inspiracji ciekawymi nagłówkami z polskich gazet lokalnych. Autor w formie pamiętnika przywołuje konkretne miejsca i daty. Wpisy są opatrzone błyskotliwymi komentarzami, przeplatanymi tekstami wspomnianych utworów. Duża dawka humoru, absurdu i groteski zapewniona.

 

Artur Andrus, Wojciech Zimiński, A koń w galopie nie śpiewa…, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2022.

Publikacja powstała przy współudziale scenarzysty, dziennikarza i redaktora naczelnego redakcji kultury Polskiego Radia – Wojciecha Zimińskiego. Ten absurdalny kryminał złożony jest z rozdziałów pisanych naprzemiennie przez dwóch autorów. Z tego powodu zarówno fabuła, jak i charakterystyka głównej postaci – Kazimierza Kortunia – zmienia się jak w kalejdoskopie. Bohater próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa. Czy mu się to uda? Przekonajmy się!

 

Pozostałe nowości w zbiorach Czytelni Głównej:

 • Artur Andrus, Blog osławiony między niewiastami, Prószyński Media, Warszawa 2012.
 • Andrzej Augustynek, Wprowadzenie do psychologii, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2018.
 • Andrzej Franaszek, Gwiazda Piołun. Opowieści o poezji, podróżowaniu i przyjaźni, Wydawnictwo Znak, Kraków 2022.
 • Maria Grzegorzewska, (Nie)ulotne myśli Marii Grzegorzewskiej. Książka do pisania, Wydawnictwo Austeria, Kraków, Budapeszt, Syrakuzy 2022.
 • Magdalena Kicińska, Pani Stefa, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
 • Fredrik Kullberg, Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.
 • Krystyna Kurczab-Redlich, Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2022.
 • Rafał Kwasiński, Metody przesłuchań stosowane przez FBI. Rzecz o tryumfie nauki i rozumu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2020.
 • Rafał Milan, Pieśń o Bogu. Poetycka teologia Bolesława Leśmiana, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2021.
 • Andrzej Nowak, O historii nie dla idiotów. Rozmowy i przypadki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.
 • Andrzej Nowak, Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w., Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2022.
 • Janusz Onyszkiewicz, Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak, Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.
 • Jacek Podsiadło, Człowiek, który odjechał, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
 • Jan Polewka, Dom pod wiecznym piórem. Leksykon legendarnego Domu Literatów w Krakowie, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2022.
 • Andrzej Rakowski, Kręgosłup w stresie, Wydawnictwo Centrum Terapii Manualnej Andrzej Rakowski, Janina Słobodzian, Tarnowo Podgórne 2022.
 • Markus Torgeby, Frida Torgeby, Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury, Znak Litera Nova, Kraków 2021.
 • Izabela Wagner, Bauman. Biografia, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2021.
 • Mirosław Wlekły, Jadą Haliki przez Ameryki, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Warszawa 2022.
 • Barbara Woynarowska, Anna Kowalewska, Zbigniew Izdebski, Biomedyczne podstawy rozwoju i edukacji, PWN, Warszawa 2021.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

  Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

 • Powiększ zdjęcie Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

  Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

 • Powiększ zdjęcie Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

  Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

 • Powiększ zdjęcie Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

  Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

 • Powiększ zdjęcie Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

  Książki na wakacje i nie tylko, czyli nowości w Czytelni Głównej PBP

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-06-18
Data publikacji:2022-06-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:M.M.
Liczba odwiedzin:128