Festiwal Książki „Między pokoleniami”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 maja 2019

W obchodzonym niedawno w całej Polsce XVI Tygodniu Bibliotek Przemyska Biblioteka Publiczna przygotowała dla swoich użytkowników sporo atrakcji w ramach odbywającego się od 13 do 14 maja Festiwalu Książki „Między pokoleniami”.

Imprezę otworzył „Kiermasz bajkowej wyobraźni”, czyli zajęcia animacyjno-czytelnicze dla najmłodszych. Wizytę w bibliotece rozpoczęli oni od obejrzenia wystawki książek, w których w dzieciństwie zaczytywali się ich dziadkowie. Potem między innymi wysłuchali „Lokomotywy” Juliana Tuwima, wykonywali zakładki do książek, ustawiali się w kolejce po książkowe recepty i przymierzali baśniowe stroje w bibliotecznej garderobie.

Po „Kiermaszu” odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Lidią Miś, na które przyszło wielu małych wielbicieli jej twórczości, a później – rozstrzygnięcie IV Konkursu Fotograficznego dla różnych grup wiekowych, z udziałem Jacka Szwica, artysty fotografika, dziennikarza i jurora w Konkursie. Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Anna Renner wygłosiła prelekcję o mało znanych wojennych losach popularnych polskich artystów przedwojennego kina i teatru, takich jak: Jadwiga Andrzejewska, Hanka Ordonówna czy Eugeniusz Bodo.

Nazajutrz kolejna grupa dzieci uczestniczyła w „kiermaszowych” atrakcjach, po czym spotkała się z popularną autorką książek dla najmłodszych Renatą Piątkowską. Młodzi ludzie z zainteresowaniem słuchali pisarki, która przybliżała im swoją twórczość. Z nie mniejszym zaciekawieniem przysłuchiwali się fragmentom jej książek, przeczytanym przez Malwinę Kożurno, której głos można usłyszeć na audiobookach z utworami Piątkowskiej i w Programie Trzecim Polskiego Radia. Po spotkaniu lektorka poprowadziła warsztaty usprawniania aparatu mowy dla dorosłych.

O literaturze z Przemyślem w tle

Ostatnim wydarzeniem Festiwalu było spotkanie autorskie z pisarkami Magdą Skubisz i Anną Kasiuk. Ta pierwsza jest bardzo dobrze znana w Przemyślu, gdzie mieszka od urodzenia. Wielu z pewnością doskonale pamięta jej debiutancką powieść „LO story” o perypetiach przemyskich licealistów, którą naraziła się nauczycielom z byłej szkoły. Od tego czasu zdążyła wydać trzy kolejne powieści; za jedną z nich, „Dżus&dżin”, została nominowana do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Druga autorka, która urodziła się i mieszka pod Warszawą, z Przemyślem związana jest rodzinnie i podobnie jak Magda Skubisz tutaj właśnie umiejscawia akcję swoich książek, bo – jak powiedziała na spotkaniu – jest zakochana w tym mieście i w jego mieszkańcach. Dotychczas wydała osiem powieści z gatunku literatury obyczajowej i tzw. literatury kobiecej, w których nie brak też wątków sensacyjno-kryminalnych. Przy pełnej sali panie, które prywatnie są koleżankami, w rozmowie z red. Hubertem Lewkowiczem zdradzały tajniki swojego warsztatu pisarskiego i plany na kolejne powieści.

Nad spotkaniem, jak i pozostałymi wydarzeniami Festiwalu patronat medialny objęły „Życie Podkarpackie”, TV Podkarpacka i TVP3 Rzeszów.

Fot. Adam Podulka

Autor: Monika Maziarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Festiwal Książki „Między pokoleniami” w obiektywie Adama Podulki

    Festiwal Książki „Między pokoleniami” w obiektywie Adama Podulki

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-05-27
Data publikacji:2019-05-27
Osoba sporządzająca dokument:Monika Maziarz
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1164